Sadaļas Sadaļas

De Facto

De Facto

De Facto

Zaļais izrāviens vai jauns OIK? Latvija gatavojas biometāna ražošanai

«Opozicionāru» Lembergu par Ventspils mēru partija virzīs arī no cietuma

Ventspils dome grib Lembergam sagādāt datoru darbam no cietuma; luksusauto atvēlēšanu pēta KNAB

Lai gan pats Aivars Lembergs apgalvoja, ka savai apcietināšanai tiesas zālē bijis gatavs, viņa politiskajiem līdzgaitniekiem šāds lēmums esot bijis šokējošs. Tomēr gan Ventspils pilsētas dome, gan Lemberga vadītā partija “Latvijai un Ventspilij”, gan sadarbības partnere Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) visai ātri paspēja nokritizēt spriedumu vai vismaz tiesas piemēroto drošības līdzekli.

ĪSUMĀ:

  • KNAB izmeklē pašvaldības policijas luksusauto izmantošanu Lemberga privātajām vajadzībām.
  • Ventspils domes mājaslapā parādās tiesu nosodošs paziņojums par spriedumu Lemberga prāvā.
  • Vicemērs: Lemberga partijas deputāti ir vairākumā, drīkstēja izlemt tā paust domes viedokli.
  • Nobalso par vēstuli Augstākās tiesas vadītājam ar aicinājumu atcelt Lembergam piemēroto apcietinājumu.
  • Vairākās Ventspils pašvaldības iestādēs nonāk veidlapas ar tekstu Lemberga atbalstam.
  • “Latvijai un Ventspilij”: Lembergam pēc drošības līdzekļa atcelšanas jāpilda mēra pienākumi.
  • Pašvaldība gatava nodrošināt tam vajadzīgo aprīkojumu, datoru un visu pārējo.

“Latvijai un Ventspilij” kontrolēto domi nesamulsināja pat Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktās izmeklēšanas darbības, kas, kā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”, saistītas ar Lemberga privātajām vajadzībām izmantoto pašvaldības policijas luksusauto. Partijas vadība jau paudusi, ka Lemberga atkārtoto kandidēšanu uz mēra amatu nekavēs arī cietums.

Pirms mēneša Aivars Lembergs publicēja no kolēģiem saņemto vārda dienas apsveikumu – video, kurā viņu sveica dažādu domes struktūru pārstāvji. Video izmantotā mirkļbirka #ViensParVisiemVisiParVienu un vēriens gan ļauj domāt, ka sveikšana vārda dienā bijusi kā iegansts sava veida attālinātai izvadīšanai pensijā. Vēlāk šo pašu trīs musketieru saukli izmantoja arī Lemberga sieva, to pievienojot sociālo tīklu ierakstiem par Ventspils mēra atbalstam sarīkoto piketu pie Kurzemes rajona tiesas Ventspilī.

Savukārt īsu brīdi pēc Rīgas apgabaltiesas sprieduma pasludināšanas Ventspils pilsētas domes mājaslapā parādījās tiesu nosodošs paziņojums. “De facto” noskaidroja, ka tas tapa, “Latvijai un Ventspilij” deputātiem sazinoties “WhatsApp” čatā. Lemberga partijas deputāti esot vairākumā, tāpēc drīkstēja izlemt šādi paust domes viedokli, uzskata Ventspils vicemērs Jānis Vītoliņš (“Latvijai un Ventspilij”): “Spriedums, mūsuprāt, ir pārsteidzošs un absolūti nesaprotams. Vismaz mums, politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” deputātiem. Jo iet runa par notikumiem deviņdesmitajos gados, par biznesa strīdiem, un mums nav skaidrs, kādēļ šinī gadījumā acīmredzot mūsu domes priekšsēdētāja pretinieki – tur tādi cilvēki kā toreizējie naftas biznesmeņi Krastiņš, Kokalis, Gulbis – ir bijuši veiklāki un viņu liecībām tiesa ir noticējusi vairāk.”

Lemberga vadītās partijas deputāti arī publiski izvirzīja pieņēmumu, ka viņam piemērotais apcietinājums izdarīts ar mērķi nepieļaut Ventspils mēra piedalīšanos gaidāmajās pašvaldības vēlēšanās. Lembergs sprieduma dienā par saviem vēlēšanu plāniem gan vēl nerunāja: "Nu šobrīd, jūs saprotat, tas nav galvenais jautājums... Un saraksti jāiesniedz no kāda 7. marta [patiesībā no 17. marta – red.]. Tā ka – tāpēc arī tā steidzas, lai spriedums būtu līdz deputātu kandidātu saraksta iesniegšanai. Nu viss ir paspēts.”

Jau pēc sprieduma pasludināšanas "Latvijai un Ventspilij" sāka stāstīt, ka Lembergam pirmo numuru sarakstā bija izlemts piešķirt jau 11. februārī.

Tiesas lēmums par Lemberga apcietināšanu viņa partijas biedriem bijis negaidīts. Steigā sasauktā partijas valdes sēdē apmeklētājiem slēgtajā Ventspils pašvaldības kultūras centrā otrdienas vidū sapulcējās gandrīz visa partijas spice – Lemberga vietnieki, domes deputāti, pašvaldības iestāžu vadītāji.

Vienlaikus gan attālinātajā Saeimas sēdē, gan partijas valdes sēdē Ventspilī piedalījās abi partiju pārstāvošie parlamentārieši Gundars Daudze un Jānis Vucāns, kuri pēc sanāksmes aizsteidzās, lai, kā vēlāk skaidroja Daudze, pagūtu pieslēgties e-Saeimas portālam pirms svarīgiem balsojumiem.

Kā īpaši uzaicināts eksperts sēdē piedalījās arī jurists Artis Stucka, kurš savulaik bijis gan “zaļzemnieka” Ulda Auguļa padomnieks Satiksmes ministrijā, gan Lemberga advokāts atsevišķās tiesvedībās. Tā dēvēto “Rīdzenes” sarunu parlamentārās izmeklēšanas komisijā Lembergs izvairījās no skaidras atbildes par to, vai Stucka ir viņam piegādājis kādus dokumentus no Satiksmes ministrijas. Stucka “De facto” atteicās skaidrot, kāpēc ieradies, aizbildinoties, ka neesot publiska persona.

“De facto” zināms, ka tieši Stuckas skaidrojums iedrošinājis “Latvijai un Ventspilij” no sava lēmuma – likt vēlēšanu saraksta galvgalī Lembergu – neatkāpties.

No partijas vadītāja pirmā vietnieka, Ventspils vicemēra Gunta Blumberga teiktā noprotams, ka tas nemainīsies arī tad, ja līdz sarakstu iesniegšanas brīdim Lembergs paliks apcietinājumā: “Mēs liekam viņu jau sarakstā kā pirmo numuru un kā mēra kandidātu, kā domes priekšsēdētāja kandidātu. (..) Es vismaz uzskatu, tā mēs liksim, tā mēs esam nolēmuši.” Vaicāts, vai tas notiks arī gadījumā, ja Lembergs joprojām būs apcietinājumā, Blumbergs pauda: “Mēs ceram, ka mēs panāksim, ka nebūs cietumā.”

Pirmais “Latvijai un Ventspilij” mēģinājums sekoja jau drīz – frakcijas deputāti sasauca domes ārkārtas sēdi, kurā ar pozīcijas balsīm tika nobalsots par vēstuli Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājam ar aicinājumu atcelt Lembergam piemēroto apcietinājumu. Šonedēļ vairākās Ventspils pašvaldības iestādēs arī nonāca veidlapas ar tekstu Lemberga atbalstam – vicemērs Vītoliņš “De facto” gan pauda pārliecību, ka iniciatīvas autors neesot neviens no domes.

“Latvijai un Ventspilij” deputāti arī secinājuši, ka, tiesai atceļot Lembergam iepriekš piemēroto drošības līdzekli – liegumu pildīt Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumus, viņam šī amata pienākumu tagad obligāti jāsāk pildīt.

“Kā viņš praktiski to var izdarīt, mums nav skaidrs, bet mēs neapšaubāmi esam gatavi viņam nodrošināt arī vajadzīgo aprīkojumu,

datoru un visu pārējo, lai viņš varētu vismaz daļēji, vismaz kaut kādā veidā, kā tas praktiski būs iespējams, iekļautos domes darbā,” Ventspils domes preses konferencē pauda vicemērs Vītoliņš.

Neilgi pēc sprieduma ar atbalsta vēstījumiem steidza dalīties arī ZZS. Neviens no apvienības līderiem, kas savulaik solīja, ka draugus nelaimē nekad nepametīs, pie Rīgas apgabaltiesas nama atbalstīt savu ilggadējo premjera amata kandidātu neieradās. Tomēr bijušais ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis apgalvoja, ka Lembergam tic joprojām – arī pēc notiesājoša pirmās instances sprieduma: “Joprojām, manuprāt, Aivars Lembergs ir viens ļoti tāds sabiedrībā arī augstu vērtēts cilvēks, atsevišķā sabiedrības grupā. Sagaidīsim vēl spriedumu, sagaidīsim lēmumus, kas sekos vēlāk, bet līdz tam brīdim nekas mūsu izpratnē nemainīsies. Vismaz manā.”

Tikmēr tagadējais ZZS vadītājs un Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars arī uzsvēra, ka šobrīd ZZS ir bažas, ka Lemberga apcietināšana tiesas zālē varētu būt politiski motivēta izrēķināšanās. Vai spriedums ietekmēs ZZS nākotnes sadarbību ar Ventspils partiju? Tavars atgādināja, ka vēl līdz galam nav izrunāts pat jautājums par Zaļās partijas un Latvijas Zemnieku savienības veidotās apvienības likteni:  “Par 14. Saeimu, par dalības formu un veidu šobrīd nevaru komentēt neko, publiski – viennozīmīgi nē. Kur nu vēl to, kurš būs mums premjera amata kandidāts.”

Tieši “De facto” intervijas ar Tavaru laikā publiski parādījās ziņas par KNAB aktivitātēm Ventspilī. Šī lieta varētu būt kārtējais spilgtais pierādījums tam, kā pašvaldības resursi tika izmantoti, lai nodrošinātu komfortu no pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram Lembergam.

“De facto” zināms, ka KNAB pēta Ventspils pašvaldības policijas pērnvasar par 57 000 eiro nopirktā mazlietotā luksusa klases auto “Audi A8L” lietošanu.

Ventspils domes opozīcijas deputāti, kas publiski pauduši aizdomas, ka auto nodots Lemberga privātajām vajadzībām, nesen video fiksēja to, kā Lembergs uz tiesas namu Ventspilī ierodas, stūrēdams šo auto. Trešdien KNAB viesojās ne vien Ventspils domē, bet arī pašvaldības policijā, kas ir oficiālā Lemberga izmantotā auto īpašniece, zināms “De facto”.

Kriminālprocess sākts par dienesta pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, proti, pašvaldības līdzekļu izmantošanu privātu vajadzību nodrošināšanai, radot pilsētai vismaz 50 000 eiro mantisku kaitējumu. Tiesības uz aizstāvību lietā ir kādai pašvaldības policijas amatpersonai, liecina “De facto” rīcībā esošā informācija.  Ventspils pašvaldības policijā uz “De facto” jautājumiem par KNAB veiktajām darbībām iestādē neko neatbildēja.

Savukārt vicemērs Vītoliņš dienu pirms KNAB ierašanās Ventspilī par “De facto” jautājumu, vai Lembergam personīgai lietošanai ir nodota pašvaldības policijas automašīna, vien pasmējās: “Nezinu, par ko jūs runājat. Vai viņš brauca ar kādu... Es zinu, ka viņš brauc ar savu mašīnu, bet šos jautājumus jūs varat uzdot viņam. Nu, kad jums tāda iespēja būs, tad uzdosiet.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt