Aizliegtais paņēmiens

«Aizliegtais paņēmiens» 15. februārī. Operācija: «Dezinformācija»

Aizliegtais paņēmiens

«Aizliegtais paņēmiens» 22. februārī. Operācija: «Baltmaize un rupjmaize»

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Dezinformācija»

Eksperiments: Radikāļi sabiedrības biedēšanai gatavi izplatīt viltus stāstus par bēgļiem

Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā pārbaudīts, cik viegli ir safabricējama informācija par bēgļiem un vai cilvēki ir gatavi izdomāt viltus stāstus, lai viņus apmelotu. Šādam mudinājumam atsaucas vairāki radikāli noskaņoti aktīvisti, tostarp biedrības "Antiglobālisti" vadītājs Andris Orols.

Štancē izdomātas pasakas

Eksperimenta laikā raidījuma veidotāji uzdevās par dedzīgiem bēgļu nīdējiem, kuri plānojot veidot nelielu filmu pret patvēruma meklētājiem, kurā grasās izplatīt arī izdomātus stāstus.  Uzklausot ideju, "Antiglobālisti" vadītājs piekrīt, ka šādu filmu varētu ielikt savas organizācijas mājaslapā.

Orols gatavs arī dot padomus, kā vēl var cīnīties pret iebraucējiem. Viņš iesaka safabricēt informāciju, ka šeit bēgļus ienīst un sit:

“Var veidot, štancēt visādus viltus šitos te, lai iebaidītu tos pašus bēgļus – cik Latvijā viņus negaida. Izdomāt pasaku, ka viņus te sit, spīdzina un spļauj.”

Tāpat raidījuma veidotāj devās uz februārī notikušo piketu, kas vērsts pret bēgļiem, un uzrunāja dalībniekus izstāstīt viltus informāciju. Iecerei atsaucas “Antiglobālistu” koordinators Salaspils novadā Rihards Brics, kura domubiedri kameras priekšā ierunā viltus stāstu, ka kādu paziņu netālu no Muceniekiem autobusa pieturā esot ielenkuši iebraucēji, uzmācās un “piedāvāja neķītrus seksuālus piedāvājumus”.

Piketā par bēgļu nīdējiem nomaskēto žurnālistu uzrunā kāds jaunietis Kaspars, kurš aicina uz tikšanos Āgenskalnā, lai izrunātu stratēģijas pret bēgļiem. Tomēr fiktīvu stāstu filmai viņš nav gatavs ierunāt: “Mēs darbojamies likumīgi. Tāpēc ļoti vienkārši ir jāpierod stāstīt tikai patiesība un tikai visu oficiāli. Ja to pierādīs, ka mums kaut viens video ir safabricēts (..), tad jūsu viedoklim un visai organizācijai, ar ko jūs sadarbojaties, ir “čau”. Ja jūs safabricējat materiālus, informāciju, tad jūs kā ziņu avots esat nulle.”

Kaspars piedāvā nevis izdomāt, bet manipulēt – sameklēt kādus stāstus no reāliem cilvēkiem, kuriem ārzemēs bijusi negatīva pieredze. “Vajag piemeklēt tādu patiesību, kas mūs apmierina,” viņš iesaka.

 

Publicē nepārbaudītas baumas

Savukārt Muceniekos uzrunātie vietējie iedzīvotāji atsaka safabricēt informāciju par kādiem gadījumiem. Daži gan zina stāstīt par situāciju ar patvēruma meklētāju, kurš metis ar akmeņiem un kuram pēc mutiska konflikta nācies bēgt no vietējiem. Policijā gan šo gadījumu neapstiprina, taču atklāj, ka 2011.gadā kādam Gruzijas pilsonim izrakstīts administratīvais protokols par cieņu aizskarošu uzvedību pret “Mucenieku” centra darbinieku.

“Miermīlīgi viņi nav, viennozīmīgi, bet virsū viņi neklūp. (..) No viņiem ir bail. Ejot garām, viņi dzied tev. Ja esi blonda, tad vispār tev piekrišana. Nē, aizskaroši viņi nerunā, viņi dzied, pievērš uzmanību, uz ceļiem skatās,” patvēruma meklētājus raksturo kāda sieviete.

Tikmēr kādā Latvijas portālā publicēts reportāža nosaukumu “Mucenieku iedzīvotāji atklāti pastāsta par bēgļu mežonīgo uzvedību”. Taču rakstā ir tikai atsauce uz it kā iedzīvotāju pieredzēto, piemēram iereibuši patvēruma meklētāji izrādījuši bravūrību un interesi pret vietējām sievietēm, kā arī daļai trūkstot “elementāru pieklājības normu, piemēram, autobusos skaļi klaigā”.

Tāpat rakstā minēts, ka bēgļi esot slinki, jo nav izturējuši darbu vietējā krabju nūjiņu ražotnē. Taču portāls šo informāciju nav pārbaudījis. Savukārt “Aizliegtais paņēmiens” atklāj – uzņēmumā “Atlantikstars” patvēruma meklētāji nestrādā, jo bez iegūtā statusa nedrīkst strādāt. Ražotnes valdes loceklis Māris Bakanovskis gan stāsta, ka pirms dažiem gadiem bija divi darbinieki ar izcelsmi no Āfrikas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt