Dienas ziņas

Ķekavā panākta vienošanās par koalīciju

Dienas ziņas

Uzņēmēju diena Rucavā

Zvannieku kopiena aicina kļūt par aizbildņiem

Zvanniekos ar piemēru aicina kļūt par bērnu un jauniešu aizbildņiem

Zvannieku kopiena no Cēsu novada ar savu piemēru apņēmusies aicināt cilvēkus kļūt par bērnu aizbildņiem. Sandra Dzenīte-Cālīte, kura  par audžumammu kļuva pirms 15 gadiem, dzīvi veido kopienā līdz ar vairākām ģimenēm. Kopienā aug 25 bērni un jaunieši, kuri palikuši bez vecākiem vai vecākiem atņemtas vecāku tiesības.  Zvanniekos norāda, ka būtiski ir sniegt atbalstu un atrast mājas ne tikai maziem bērniem, bet arī jauniešiem.

Zvannieku māju saimniece dzīvi kopienā raksturo ar vārdu „saime”. Pirmajiem bērniem, kuriem Dzenīte-Cālīte un Juris Cālītis deva mājas, nu jau ir 30 gadi un pašiem savi bērni, un šīs vēl joprojām ir viņu lauku mājas.

“Pienākumi ir dažādi. Man vienmēr brālis jāpieskata, un meitenēm katru dienu ir jātaisa ēst. Dažādi iet,” saka Zvannieku māju iedzīvotājs Edvīns Krastiņš.

Savukārt Dzenīte-Cālīte lūkojas plašākā mērogā. “Latvijā sakarā ar deinstitucionalizācijas plānu aizbildnības institūts vienkārši netiek izmantots. Tā varētu būt ļoti skaista, plaša sabiedriskā kustība, kur motivēti, interesanti, radoši cilvēki sniedz roku kaut vienam bērnam,” pauž Dzenīte-Cālīte.

Viņa teic, ka sākumā bērni sevi aizsargā un ir vajadzīgs laiks, lai jaunā ģimene iegūtu bērna uzticību.

Distancētas attiecības ar cilvēkiem bērns iemācoties institūcijā un tieši tāpēc vēlāk bieži vien jūtoties nedrošs, veidojot savu ģimeni. Jaunākais cilvēks Zvanniekos, kurš uzņēmies aizbildņa lomu, ir Ivo Rode. “Ir jāiziet dažādas komisijas, tas ir vajadzīgs. Tad es vismaz zinu, ka esmu normāls, pirms tam man bija tikai nojausma par to. Bet, cik viegli to ir uzņemties un praktiski izdarīt, tas atkarīgs no tā, cik liela ir šī bērna vajadzība. Jo lielāka ir šī bērna vajadzība pēc palīdzības, jo vieglāk to ir uzņemties,” saka aizbildnis un mācītājs Ivo Rode.

Ivo sniedzis palīdzību 16 gadus vecai meitenei, kā viņš teic, īstai dumpiniecei pusaudžu vecumā, kad dzīve mainās un ir jāmeklē gan pirmā iespēja strādāt, gan pieredze par dzīvi ģimenē, par darbu, un tad atbalsts ir ļoti būtisks.

“Tos mazos bērniņus cilvēki biežāk paņem, bet, teiksim, piecpadsmitgadīgi puikas, nu jau dauzoņi, nedaudz grūtāk.. Bet es domāju, ka tas ir ļoti labs sākums, jo tā nav atbildība uz 20 gadiem. Tā ir atbildība uz salīdzinoši īsāku laika periodu, un palīdzība tieši šāda vecuma jauniešiem ir reāla vajadzība Latvijā,” piezīmē Rode.

Zvannieku mājās ik svētdienu norit dievkalpojums un te tiek svinēti arī dažādi svētki. Zvannieki ir atvērta tipa kopiena, un to var apmeklēt ikviens, kuram nepieciešama palīdzība bērnu audzināšanā vai kāds atbalsts ikdienas gaitās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt