Dienas notikumu apskats

Dānijas Augstākā tiesa atņem pilsonību par terorisma atbalstīšanu

Dienas notikumu apskats

Grībauskaite: Lietuva zaudē stratēģisko virzienu

Zolitūdes traģēdijā cietušie: Veikala apsardzei bija jābrīdina par atslēgto signalizāciju

Zolitūdes traģēdijā cietušie: Veikala apsardzei bija jābrīdina par atslēgto signalizāciju

Veikalā "Maxima" Zolitūdē bojāgājušajiem un cietušajiem neesot bijusi iespēja izvēlēties, vai apmeklēt nedrošās telpas. Šādi secinājumi ceturtdien, 9.jūnijā, izskanēja krimināllietas iztiesāšanas laikā. 

Cietušo pārstāvji turpina liecināt par notikuma apstākļiem, aizvien uzturot apgalvojumu, ka nogruvuma brīdī un laiku pirms tā balss signalizācija vairs nedarbojusies, līdz ar to apmeklētājiem neesot bijis iespējas izvērtēt, vai iepirkties konkrētajā veikalā.

"Maximas" veikalu tīkla aizstāvība tikmēr uzsver, ka tās rīcībā esot pierādījumi, kas atspēkošot apsūdzības par patvaļīgu veikala apsardzes rīcību, signalizāciju atslēdzot. Tiesa, līdz apsūdzēto liecību un savākto pierādījumu izskatīšanai vēl tālu, uzskata prokuratūra.

Jau ziņots, ka iepriekšējās tiesas sēdēs cietušie liecinājuši, ka kādu laiku pirms jumta nogruvuma signalizācija nedarbojusies, un to varētu būt atslēguši apsardzes darbinieki, izmantojot līmlenti.

Ceturtdien, 9.jūnijā, turpinājās krimināllietas iztiesāšana, kurā cietušie pauda nožēlu par to, ka pēc balss signāla apklusināšanas veikala apmeklētāji neesot brīdināti par bīstamību. Starp šiem lieciniekiem bija arī daugavpilietes Elgas Gruzdes mamma Ineta Jakovele, kas dienu pēc traģēdijas sabiedriskajā televīzijā aicināja lūgties par meitu.

"Latvijas Satversmē ir ierakstīts, ka katram cilvēkam ir tiesības uz dzīvību. Šeit ir pārkāptas manas meitas tiesības, kas ir rakstītas Satversmē. Ja tika atslēgta signalizācija, gan balss signalizācija, gan skaņas signāls tika atslēgts, tad vajadzēja norīkot kādu cilvēku pie durvīm, lai tas cilvēks ziņotu, ka, lūdzu, drīkst ienākt, bet skanēja signalizācija.

Tā ir jūsu izvēle, vai jūs iesiet vietā, kura var būt nedroša, vai neiesiet. Šādas rīcības nebija," teica Jakovele.

Tādējādi veikala apmeklētājiem, kas tur ieradušies jau pēc pulksten pieciem, neesot bijis pamata aizdomām par iespējamu bīstamību. Iepriekšējās liecībās stāstīts, ka veikalā jau pirms nogruvuma bijis daudz putekļu, taču ne ugunsgrēks, kas liktu cilvēkus evakuēt.

"Ugunsgrēks, tas jau vēl neko nenozīmē, ka nav ugunsgrēka. Varbūt ir cita ārkārtas situācija. Tāpēc vajadzēja par to ziņot apmeklētājiem, kuri nāca jau pēc tam, kad tika atslēgta signalizācija. Tas netika darīts. Līdz ar to, ja administrācija atslēdz signalizāciju, tad viņi uzņemas to atbildību, ka šī telpa ir droša," uzskata traģēdijā bojāgājušās daugavpilietes Elgas Gruzdes mamma.

Tikmēr veikala "Maxima" advokāts Oskars Rode tiesā vaicāja, kā tieši cilvēki uzzinājuši par to, ka signalizācija bijusi atslēgta. Viņš gan Latvijas Radio to nedz apstiprina, nedz noliedz.

"Tā informācija, kas ir SIA „Maxima” rīcībā, tad, kad pienāks mirklis aizstāvības lūgumiem, pierādījumiem, tad mēs arī prezentēsim savus pierādījumus. Pagaidām priekšlaicīgi par tiem pierādījumiem, kas ir aizstāvības rīcībā, es neizpaudīšos, jo uzskatu, ka tiesa ir tiesīga pirmā to dzirdēt no procesa dalībniekiem un nevis pastarpināti caur presi," teica Rode.

Cietušo liecību pārbaude notiek jau kopš aprīļa, tomēr process aizvien rit gausi. Iepriekš tiesa piedāvājusi lietas izskatīšanas tempu paātrināt, noturot četras, nevis trīs sēdes nedēļā, bet šāds priekšlikums netika atbalstīts.

Cik drīz varētu sagaidīt apsūdzēto puses pierādījumus, neņemas spriest arī prokurori. "Grūti pateikt, jo pagaidām pratināsim cietušos.

Grūti kaut ko prognozēt, jo pēc tam pratināsim vēl citus lieciniekus, arī liecinieku ir daudz," stāsta prokurore Jekaterina Kušakova. 

Tikai pēc tam uzklausīs apsūdzētos. Nākamā tiesas sēde notiks otrdien, 14.jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti