Ziemā sagaida plašāku Baltkrievijas organizētu migrantu plūsmu uz Latviju

Pēdējās nedēļās atkal palielinājusies Baltkrievijas režīma organizētā migrantu plūsma uz Latviju un sagaida centienus Latvijā ievest iebrucēju grupas no Irānas. Vienlaikus nelegālās ieceļošanas ierobežošanai būtiskā žoga izbūve uz Latvijas un Baltkrievijas robežas noslēgsies vien 2024. gadā.

Ziemā sagaida plašāku Baltkrievijas organizētu migrantu plūsmu uz Latviju
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

Pastiprinātā nelegālās imigrācijas spiediena dēļ valdība jau iepriekš lēma līdz 10. februārim pagarināt Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados un Daugavpilī izsludināto ārkārtējo situāciju. Tā trīs mēnešos izmaksā ap miljonu eiro, paredzot galvenokārt piemaksas atbildīgajiem dienestiem. Pēdējās nedēļās atkal vērojams pieplūdums, atzina Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāra vietnieks Dimitrijs Trofimovs.

"Šis Lukašenko režīma organizētais bezprecedenta uzbrukums Latvijas teritorijai ir bijusi Baltkrievijas kopā ar lielāko kaimiņvalsti organizēta rīcība. Ņemot vērā, kādu iespaidu uz jebkuru Eiropas Savienības valsti un Eiropu kopumā atstāj nelegāla migrācija,

jāatgādina, ka iepriekš robežu centās šķērsot vairāk nekā 100 cilvēku dienā, kā rezultātā bija izsmelts iekšlietu dienestu resurss un centri migrantu aizturēšanai bija pārpildīti," sacīja Trofimovs.

Valsts robežsardze novērojusi būtisku Baltkrievijas dienestu iesaisti nelegālo migrantu plūsmas organizēšanā. Robežas tuvumā Baltkrievijas pusē manīts robežsargiem neierasts bruņojums – pat snaiperšautenes un ložmetēji. Sākti 23 kriminālprocesi par nelikumīgu robežas šķērsošanu un arī pret vairākiem migrantu kustības rīkotājiem, stāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

"Novērojam, ka Latvijas pusē ir sagaidītāji, dažādu nacionalitāšu pārstāvji. Pēdējais aizturētais bija moldāvs, pirms tam fiksēti gan Baltkrievijas, gan Ukrainas piederīgie. Esam aizturējuši sešus šādus pārvadātājus. Viens kriminālprocess ir par to, ka organizēta pārvietošana pār robežu.

Te redzama Baltkrievijas un arī kādas lielākas kaimiņvalsts režīma saikne ar organizēto noziedzību. Gluži kā padomju laikos, kad KGB sadarbojās ar organizēto noziedzību," sacīja Pujāts.

Robežsardze rēķinās ar Irānas iedzīvotāju grupu pieplūdumu Latvijas, Lietuvas un Polijas robežu tuvumā, ko veicina gan protesti Irānā, gan tās sadarbība ar Krieviju. Darba uzdevumu izpildi draud apgrūtināt arī 16% neaizpildīto vakanču dienestā. Vienlaikus šo apgrūtinājumu ēnā aktuāls arī jautājums par žoga izbūvi uz Latvijas un Baltkrievijas robežas. Līdz šim izbūvēti 22 kilometri no kopumā 173 kilometriem. Būvdarbus prioritārajā 63 kilometru posmā izpildīs līdz nākamā gada pavasarim, bet kopumā projektu pabeigs aiznākamgad. Aizsardzības komisijas deputātus interesēja iespējas šo procesu virzīt ātrāk.

Jautāta, kas jādara, lai žogu pabeigtu agrāk, nevis līdz 2024. gadam, "Valsts nekustamo īpašumu" (VNĪ) projektu vadītāja Dace Plotniece norādīja: "Līgums ir noslēgts cenu aptaujas rezultātā, un tas noslēgts ar noteiktiem termiņiem." VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova atzina: "Potenciāli žogu var uzbūvēt ātrāk, ja būs papildu finansējums. Ātrāk tas izdarāms tikai ar papildspēkiem."

Vienlaikus uz robežas ar Krieviju robežas josla izbūvēta 230 kilometru garumā, no tā pastāvīgais žogs stiepjas aptuveni 95 kilometrus, vēl turpināma žoga izbūve 53,6 kilometru garumā.

KONTEKSTS:

Pagājušā gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti