Dienas ziņas

Pēta senās krāsošanas metodes un ārstniecības augus

Dienas ziņas

No amata atbrīvo Salas novada bāriņtiesas vadītāju

VUGD rīcībā jauna iekārta noslīkušo meklēšanai

VUGD Vidzemes brigādei jauna iekārta noslīkušo meklēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ik gadu Latvijas ūdenstilpēs noslīkst vairāk nekā 100 cilvēki. Visbiežāk noslīkst vīrieši, pārgalvīgi peldoties alkohola reibumā, vai bērni, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības. Lai noslīkušo personu meklēšana noritētu ātrāk, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes rīcībā ir nonācis sonārs jeb hidrolokators. Tā ir īpaša ierīce, ar kuras palīdzību iespējams pārmeklēt ūdenstilpes gultni.

VUGD Valmieras daļas komandieris Sergejs Sereda stāsta, ka šobrīd zem ūdens pazudušais tiek meklēts centimetru pa centimetram, uz tausti pārmeklējot gultni. Izmantojot sonāru, meklēšanas laiks ir krietni īsāks.

"Kad mēs atbraucam, mēs nezinām meklēšanas rajonu. Aptuveni mums pasaka - tur un tur, bet tas var būt paliels gabals. Tanī pašā Gaujā straume kaut kur nes prom," norāda Sereda.

Ierīci, kas krietni paātrina meklēšanas darbus zem ūdens, VUGD Vidzemes reģiona brigādei uzdāvinājusi Valmieras pilsētas pašvaldība.

Iepriekš nepieciešamības gadījumā glābēji palīdzību lūdza kolēģiem no Burtnieku novada, kuriem sonārs ir pieejams.

"Nezināmā ūdenī ūdenslīdējiem bez šī aparāta tas varētu vairākas dienas aizņemt. Ar šo mēs varam nobraukāt, mēs redzam uz katru pusi 30 metrus, tas ir jau 60 metri. Bet, lai ūdenslīdējs to pārmeklētu, tas ir nenormāls darbs un laiks," stāsta VUGD Valmieras daļas vecākais ūdenslīdējs Reinis Persis.

Tiesa gan, lai monitorā starp akmeņiem un kokiem spētu atpazīt cilvēka ķermeni, nepieciešams zināms treniņš. Iekārta sevi jau veiksmīgi pierādījusi - nesen Gulbenes pusē sarežģītos apstākļos dažu stundu laikā no ūdens izcelts noslīcis cilvēks. Bez šīs ierīces ūdenslīdēji būtu strādājuši vairākas dienas.

"Latvijā ūdeņi ir necaurspīdīgi, grūti caurskatāmi, un pat dažu metru redzamība jau skaitās ļoti labs rādītājs. Bieži vien pēc notikuša slīkšanas fakta neviens pat šo notikumu nav redzējis un zina tikai aptuveni, ka drēbītes ir šeit, bet akvatorija ir milzīga, un mēs varam tikai domāt, cik tālu cilvēks ir bijis spējīgs aizpeldēt vai ne," saka VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

Šī ierīce nespēj glābt dzīvību, bet gan palīdz daudz ātrāk atrast noslīkuša cilvēka ķermeni.

Tāpat sonāru var izmantot, lai pēc policijas lūguma ūdenstilpēs meklētu lietiskos pierādījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti