Dienas notikumu apskats

Āboltiņas negaidītās prombūtnes dēļ «Vienotība» atliek lemšanu par viņas amatu

Dienas notikumu apskats

Rīgas domes atbildīgajā komitejā izpaliek lēmumi par ielu remontiem

VID aptur ar "ss.lv" īpašniekiem saistīta uzņēmuma saimniecisko darbību

VID aptur sludinājumu portāla «ss.lv» darbību; vietne pārsaukta par «ss.com»

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēmis apturēt SIA “Internet” un ar to saistītās populārās sludinājumu vietnes “ss.lv” darbību. Šāds lēmums pieņemts, jo uzņēmums atteicies sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID ir pamats uzskatīt, ka šajā portālā sludinājumus ievieto arī nodokļu krāpnieki, īpaši auto tirdzniecības jomā. Ceturtdienas vakarā "ss.lv" domēna vārds jau ir mainīts uz "ss.com" un arī logo lapas augšējā stūrī rāda "ss.com".

VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine žurnālistiem skaidroja, ka līdz ar digitalizācijas un tehnoloģiju attīstību paplašinās iespējas nodarboties ar uzņēmējdarbību virtuālajā vidē. Lai pētītu, kas tajā notiek, VID šim mērķim atvēlējis noteiktus resursus.

VID pārbaudēs konstatējis, ka virtuālajā vidē notiek ne tikai legāla uzņēmējdarbība – ir daļa cilvēku, kas nereģistrē savu saimniecisko darbību, nodarbojas ar auto tirdzniecību un nemaksā PVN. Veicot monitoringu interneta vidē, VID identificējis vairākas shēmas, kur auto tirgotāji izvairās no nodokļu samaksas vai izkrāpj nodokļus.

“Es runāju par regulāru tirdzniecību un lielos apjomos,” teica VID pārstāve. Vienā no atklātajām lielākajām shēmām piedāvātas un pārdotas 700 automašīnas, par ko nodokļi nav maksāti un valstij nodarīti 0,5 miljoni eiro zaudējumi.

VID pārstāve norādīja, ka VID izmanto likumā paredzētās tiesības – aicina portālus sniegt informāciju par personām, kas ievieto lietotu auto sludinājumus portālos. Lūgts personas vārds un uzvārds, kontaktinformācija un nodokļu maksātāja numurs.

Lielākā daļa no interneta portāliem atsaucas un sniedz informāciju. Tādējādi VID samērā vienkārši iegūst informāciju par personām, kas, iespējams, krāpjas ar nodokļu samaksu. Taču ir arī tādi, kas atteicās sniegt informāciju. Tostarp bija "ss.lv”, kam attiecīgo informāciju lūgts sniegt jau kopš gada sākuma.

Komersantam 2017. gadā tika izsūtītas četras brīdinājuma vēstules ar aicinājumu sniegt VID pieprasīto informāciju, tāpat notika divas tikšanās, kurās SIA “Internet” pārstāvji atteicās sadarboties. Komersants ignorēja arī piespriestos administratīvos sodus, informē VID.

Ar uzņēmumu pašlaik tiek veiktas pārrunas un skaidroti darbības apturēšanas iemesli. Līdzko uzņēmums novērsīs pārkāpumus, VID izskatīs jautājumu par saimnieciskās darbības atjaunošanu, Ja uzņēmums nenovērsīs pārkāpumus, tad strīdu izšķirs tiesa, teica Kārkliņa-Ādmine.

Portāls "ss.lv" pašlaik vēl darbojas, jo pieprasījums par tā darbības apturēšanu tagad ir nosūtīts Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļai, kam lēmums par interneta domēna bloķēšanu jāpieņem piecu darba dienu laikā.

Taču, kamēr uzņēmums nav tiesīgs sniegt pakalpojumus, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina cilvēkus sludinājumus portālā "ss.lv" neievietot, līgumus neslēgt un neveikt maksājumus.

"Šobrīd, kad ir apturēta saimnieciskā darbība, atgūt naudu par nesniegto pakalpojumu faktiski nebūs iespējams," atzina PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

PTAC vadītāja atzina arī, ka centrs šogad saņēmis ļoti daudz sūdzību par portālu „ss.lv”. Vēl pagājušajā gadā sūdzību par populārāko interneta sludinājumu mājaslapu tikpat kā neesot bijis.

"Tiešām mēs saņemam vairāk nekā 100 patērētāju iesniegumu, zvanu un tamlīdzīgi, kur patērētāji ir samērā neapmierināti ar dažādām portāla veiktajām darbībām. Kā galvenās lietas, kas uztrauc patērētājus, man būtu jāmin tas, ka patērētājiem faktiski netiek norādīta skaidra cena par pakalpojumu. Tāpat, otra lieta, vairākkārt patērētājiem ir tādas problēmas, ka patērētājs ievieto sludinājumu un tie bez nekāda iemesla tiek dzēsti," klāstīja Vītoliņa.


Tāpat patērētāji norādījuši, ka ar portālu neizdodas sazināties.

SIA “Internet” pārstāvji, kuriem pieder sludinājumu portāls “ss.lv”, LTV "Panorāmā" ceturtdienas vakarā vērsa uzmanību uz to, ka VID lēmumu, kas pieņemts jau šī gada 2. martā,  SIA “Internet” pārsūdzēja gan VID ģenerāldirektorei, gan pēc tam arī apstrīdēja tiesā.

Administratīvā rajona tiesa 31. maijā ir ierosinājusi lietu par to, vai SIA “Internet” ir vai nav jāsniedz informācija VID un, ja ir, tad kādā apmērā. Administratīvā procesa likums nosaka, ja administratīvais akts ir pārsūdzēts, tad tas nestājās spēkā līdz tiesas galīgajam lēmumam.

Tāpēc portāla “ss.lv” īpašnieki uzsver, ka līdz brīdim, kamēr stāsies spēkā galīgais tiesas spriedums šajā lietā, viņiem nav pienākuma sniegt informāciju VID, un uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšana jāuzskata par pretlikumīgu.

Viņi arī norāda, ka valstij var nākties maksāt lielas kompensācijas par zaudējumiem un kaitējumu reputācijai.

Ceturtdienas vakarā aģentūra LETA, atsaucoties uz vietni "whois.com", raksta, ka "ss.com" bija reģistrējis "ss.lv" un kā kontaktpersonas tika norādīti Juris Līnis un Andrejs Kivackis, kuriem vienādās daļās pieder SIA "SS". Tomēr dienas laikā minētajā vietnē informācija par "ss.com" mainījās un tagad kontaktu listē minēts, ka domēnu "ss.com" reģistrējis Luksemburgā esošs uzņēmums.

''Ss.lv” apgrozījums pērn sasniedzis 5,5 miljonus eiro.

7 komentāri
Ketohon
Citats no vid preses konferences par ss lietu: "Ir diezgan lielas indikācijas, ka daļa no autotirgotājiem portālā nemaksā nodokļus." Ja ar sadu formulejumu var apturet tavu biznesu, tad rodas jautajums par to kada valsti dzivojam. Pavisam nesen ASV FIB ludza Apple palidzibu, lai slepkavibas lieta varetu iegut pieradijumus no apsudzeta Iphone, jo dati Iphone ir noshifreti. Apple atteicas sadarboties ar FIB un atklat datu sifresanas algoritmu, aizstavot savu klientu privatuma intereses. Ari pareja IT nozare (Amazon, Google, Facebook, Uber un citi) atbalstija Apple nostaju. Ja ss bez pamata butu atklajis visus savu klientu datus, ka to pieprasija vid, tad ss butu rikojies nelikumigi. Ja jau sledz ss, tad jasledz ari Rumbulas tirgus, jo tur tak notiekot visadas nelikumibas. Ja restorana divi pie galdina apspriez stelles, tad tapec vien nedrikst aizvert restoranu, jo tas neatklaj klientu identitati. ViD nav policija, bet gan nodoklu administrators. Bistami ir tas, ka VID bez tiesas lemuma v
Andron MacBeton
Takš 1kārši parazītiem vajadzēja izlikties ka strādā. Viss tas VID ir parazītu pūznis, kas barojas no valsts budžeta. Pietrūka pāris miljoni algām - aizgāja uzlikt sodus reālā darba darītājiem. Atgādināšu - JŪS TĀDU VALDĪBU IEVĒLĒJĀT!
Anonīms lietotājs 18365
Vispār trūkst informācijas, bet VID nedrīkstētu aizvērt portālu, ja tajā kāds ļaunprātis kaut ko pārdod. Un, šaubos, ka var piespiest portālu sniegt ziņas par trešajām personām. VID var pats vērsties pret šīm personām pa tiešo. ss.lv, protams, arī nedomā ar galvu - vispār nekādu skaidrojumu, nekādas informācijas publiskajā telpā. kas liek domāt, ka tiešām viņi ir iesaistīti. nu un sabiedrība mums arī tipiski skaudīga - ja nav man - lai nav nevienam! priecājieties, ka mums ir viens portāls, kurā var sludināties. Ja būtu divi vai vairāk, mēs tāpat katrā no tiem maksātu un patērētu tikpat reizes vairāk laika sludinot vai meklējot.
Anonīms lietotājs 17776
Ir jāsaprot, ka neligumīgām darbībām notiekot, ja Tu esi iesaistītā puse, it īpaši komercdarbības ietvaros, Tev ir pienākums sadarboties ar valsts kontrolējošām institūcijām (vienalga VID vai policija), no savas puses sniedzot nepieciešamo informāciju. Tu neesi juridiski atbildīgs par to, ka kāds ko sliktu dara, bet ja Tu apzināti slēp viņu pēdas, tad gan Tu kļūsti līdzvainīgs. Ss.lv īpašniekiem tika prasīta informācja, viņi atteicās to sniegt - tam ir sekas. Apzināta negodīga komercprakse, tai skaitā starpniecības pakalpojumi ir sodāma lieta. Ja ss.lv darītu visu cik ir viņu spēkos, lai novērstu negodīgu komercpraksi (kaut vai informācija mājaslapā par nodokļiem un atbildību) un ja viņi atbildētu uz kontrolējošo iestāžu pieprasījumiem, viņiem problēmu nebūtu. Visām iestādēm ir pienākums sadarboties ar valsts institūcijām un ievērot likumu. Bankām neviens neprasa, vai viņām patīk ievākt mūsu info un nodot to VID, viņām tas ir jādara kā likumā noteikts un viss. Tas pats mums pārējie
Anonīms lietotājs 17776
Lai kā arī nebūtu ar Anonīmo lietotāju 17722, beigu beigās viss ir mūsu pašu rokās. Ja mēs saņemtos un boikotētu ss.[PO kas tam seko], tad arī biznesmeņi dabūtu trūkties, bet, diemžēl dzīvē tā reti ir bijis, ka gala patērētājam pietiktu mugurkaula lai dotu mācību šādiem cirpējiem...
Anonīms lietotājs 17890
Ja īss padoms ir sievietes raksturīgā iezīme, tad Anonīms lietotājs 17722 ir sieviete kubā :)))
Anonīms lietotājs 17722
ss.lv jau ir transformējies par ss.com. Manuprāt, šis gadījums lieliski ilustrē VID darbinieku muļķību, aprobežotību un netālredzību. Bet ko citu gaidīt no sievietēm - safrizēti mati, īss padoms. :-D
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti