Pusdiena

LR korespondents Māris Klūga par neuzticības izteikšanu Dzintaram Rasnačam

Pusdiena

Tiesa Rīgas domei liek izbeigt prettiesisko līgumu par krematorijas izmantošanu

Biedrība: VM virza „bezzobainu” priekšlikumu kompensējamo zāļu cenu mazināšanai

Veselības ministrija virza mīkstinātu ieceri par kompensējamo zāļu cenām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Veselības ministrija maina sākotnējo plānu un virza mīkstinātu ieceri kompensējamo zāļu cenu ierobežošanai. Bija paredzēts veidot tā saucamo zāļu cenu „koridoru”, kur maksimālā atšķirība starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgajām zālēm drīkstētu būt 100%. Tagad paredzēts - ja medikamenta cena būs augstāka par noteikto „koridoru”, tad bāzes cenu būs atļauts samazināt pakāpeniski. 

"Gadījumā, ja medikamenta cena savstarpēji aizvietojamiem medikamentiem pārsniedz 100% virs references cenas jeb lētākā līdzvērtīgas efektivitātes medikamenta,

tad zāļu kompensācijas bāzes cena šogad un arī nākamajā gadā tiek samazināta par 20 % katru gadu," skaidro ministrijā.

Ar iniciatīvu ierobežot kompensējamo zāļu cenas īpaši sasauktā preses konferencē veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) klajā nāca aprīļa beigās.

Pacientam var nākties krietni pārmaksāt par zālēm, ja nozīmēts nevis lētākais no analogiem, bet dārgāks. Toreiz Čakša atklāja piemēru, kur kāds lētākais medikaments kompensācijas sistēmā maksā astoņus eiro, bet līdzvērtīgas populāras zāles ir vairāk nekā divas reizes dārgākas.

„Ko tas nozīmē pacientam? Ja viņam tiek izrakstīts medikaments, kas ir populārs, tad viņš piemaksā gandrīz divarpus reizes vairāk nekā to, ko valsts viņam jau šobrīd kompensē. Tā situācija manā skatījumā nav pieņemama, ņemot vērā, ka par šo medikamentu valsts kompensē 75 %,” teica Čakša.

Ministrija tobrīd piedāvāja noteikt maksimāli pieļaujamo atšķirību 100% apmērā starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgām kompensējamajām zālēm. Medikamentus, kuru cena šo robežu pārsniegtu, no kompensējamo zāļu saraksta izslēgtu un ražotāji varētu būt spiesti mazināt cenas. Latvijas Radio jau vēstīja, ka Lietuvā pakāpeniski, sākot ar 60% „koridoru”, cenu atšķirību starp lētākajām un dārgākajām zālēm samazināja līdz 10%.

Ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders skaidro, ka pie kompromisa varianta nonākts, sarunu gaitā vērtējot dažādus priekšlikumus.

„Tas ļaus saglabāt zāļu izvēles iespējas gadījumā, ja pacientam nav piemērotas lētākās zāles un vienlaikus nodrošinās arī viņam mazākus izdevumus,” norāda Šneiders.

Biedrības "Veselības projekti Latvijai" valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe uzskata, ka ministrijas piedāvātā ir ļoti „bezzobaina versija.” Viņa ar konkrētu zāļu piemēru skaidro, ko nozīmēs šis priekšlikums salīdzinot ar sākotnējo:

„Šobrīd lētākās zāles ir 1,65 eiro. 100 % pa virsu, tie griesti, kas varētu būt zāļu cenai, varētu tad būt 3,30 eiro. Savukārt tai tagadējai versijai, tai bezzobainajai versijai sanāk tā, - šobrīd pašas dārgākās zāles ar šo aktīvo vielu maksā 11,65 eiro. Viņi šogad samazinātu par 20 %, nākamgad mazinātu par 20 %. Un nākošgad šīs zāles maksātu 6,99 eiro.”

Iepriekš arī ražotāji bija nākuši klajā ar savu piedāvājumu cenu mazināšanai. Pēc izvērtēšanas ministrijā secinājuši, ka realitātē daļai zāļu gan tas cenas nesamazinātu. Jauno ministrijas piedāvājumu Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija atbalsta, ja tiks ņemtas vērā viņu iebildes.

„Lai nodrošinātu iespēju ražotājiem samazināt kompensācijas bāzes cenu uz laiku. Un laiks respektīvi līdz ar references cenas izmaiņas stāšanos spēkā. Otrs ir iebildums, ka mēs lūdzam iekļaut arī citus terapeitiskās efektivitātes lielumus, kā tiek mērīta zāļu efektivitāte. Jo tas, protams, mums kā inovatīvo zāļu ražotājiem ir ļoti būtiski, lai spētu iekļauties šajā zāļu koridorā,” stāsta organizācijas vadītājs Latvijā Valters Bolēvics.

Tāpat ražotāji nav apmierināti, ka jau šogad būtu plānots mazināt cenu par 20%. Iepriekš izmaiņas bija paredzētas no nākamā gada.

Biedrībā „Veselības projekti Latvijai” vērtē, ka jauno iniciatīvu vairs nevarot saukt par zāļu cenu „koridoru”, jo iepriekš paredzēto griestu cenām vairs nebūs.

„Faktiski tas ir tā ļoti interesanti. Tie pēdējo dienu notikumi, godīgi sakot, mums nav īsti saprotami, jo vēl 1. jūnijā ministrija izsūtīja priekšlikumu, kur tātad bija šis 100 % koridors un varbūt vēl mazliet kompromiss ar ražotājiem vēl par 10 centiem dienā, ja galīgi tās zāles ir lētas. Bet, nu, godīgi sakot, vakardien [13.06] lasot, ka tas viss ir izņemts ārā un ir ielikts kaut kas pavisam cits iekšā… Nu nav skaidrības, kas ir noticis šajās dienās, kāpēc šīs izmaiņas, kas faktiski tas pirmais priekšlikums bija diezgan labi saskaņots ar visiem,” stāsta Dumpe.

Jautāts, kāpēc ministrija plānu mainījusi, Šneiders atbild, ka runāts tiek par to, kā prasība tiek nostiprināta normatīvajos aktos: „Būtisku iebildumu pret ideju saistībā ar plāniem samazināt cenu kompensējamiem medikamentiem varbūt arī tajā brīdī nebija, bet runa ir par formulējumu, par redakciju, kādā veidā šī prasība tiek nostiprināta Ministru kabineta noteikumos.”

Ministrijā uzsver, ka iespēja zālēm būt vairāk nekā par 100 % dārgākām nekā lētākais līdzvērtīgais medikaments saglabāta tikai ar nosacījumu, ka divu gadu laikā ražotājs samazinās cenu par 40% jeb gandrīz uz pusi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti