Pusdiena

No šodienas jau visos Latvijas reģionos skolēni var pieteikties darbam vasaras brīvlaikā

Pusdiena

ASV prezidenta un Ziemeļkorejas līdera tikšanās notiks 12. jūnijā Singapūrā

VM nesaņem būtiskus iebildumus kompensējamo zāļu pieļaujamās cenas ierobežojumiem

Iecerei par kompensējamo zāļu koridoru būtiskas iebildes nesaņem, tomēr ražotāji saredz riskus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Sabiedriskajā apspriedē par priekšlikumu ierobežot kompensējamo zāļu pieļaujamo cenu Veselības ministrija būtiskas iebildes nesaņem. Tomēr daļa ražotāju aizvien saredz risku, ka daļa medikamentu tiktu svītroti no kompensējamo zāļu saraksta, un piedāvā savu variantu.

Veselības ministrijas iecerētās izmaiņas paredz līdzvērtīgām zālēm kompensācijas sistēmā noteikt pieļaujamo cenu atšķirību. Tas nozīmē, ka starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgas iedarbības zālēm cena drīkstētu atšķirties ne vairāk kā par 100%. Tajā pašā laikā ierobežojumu nepiemērotu, ja līdzvērtīgo zāļu grupā būtu vien trīs medikamenti, saglabājot pacientiem izvēles iespējas.

„Ja atšķirība ir tik liela, mums nav pierādījumu, ka zālēm ir pārākums. Ja pacients ir pieradis, viņam ir labi, viņam kaut ko mainīt psiholoģiski, emocionāli var radīt diskomfortu. Bet es domāju – pie tās situācijas, kas šobrīd ir – valsts apmaksā, piemēram, sirds un asinsvadu slimību gadījumā 75%, cik mums ir bijuši zvani un aptiekā pacienti ir neizpratnē par to, ka, ja viņam jāpiemaksā 25%, kāpēc viņam zāļu gadījumā ir jāpiemaksā krietni vairāk nekā 25%. Viņi arī to nevar saprast, kāpēc tā ir. Tas ir tāpēc, ka šobrīd ir ļoti liela cenu atšķirība,” stāsta ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs Valters Bolēvics vērtē, ka iecerei ierobežot kompensējamo zāļu pieļaujamo cenu būšot pārāk liela ietekme uz pacientiem. „Šobrīd tikai kardioloģijas un diabēta pacientus apskatot, ietekme būtu vērojama gandrīz 133 000 pacientu mēnesī. Jeb tiktu svītroti 88 medikamenti no šī kompensējamo zāļu sistēmas saraksta,” norāda Bolēvics.

Saskaņā ar ministrijas aprēķiniem kopumā ir

apmēram 200 medikamentu jeb 12% no kompensējamo zāļu klāsta, kas šobrīd neatbilst izvirzītajam kritērijam, ka starpība starp lētākajām un dārgākajām zālēm ir 100%.

Inovatīvo zāļu ražotāju pārstāvji piedāvā ministrijai alternatīvu variantu. „Mūsu piedāvātais kompromisa variants nosaka to, ka starpība starp A sarakstā iekļauto zāļu vai medicīnisko ierīču references jeb lētāko cenu vienu zāļu vispārīgā nosaukuma ietvaros un attiecīgās grupas zāļu vai medicīnisko ierīču augstāko cenu nedrīkst pārsniegt 100% vai 0,14 eiro par vispārējo zāļu nosaukumu dienā, piemērojot augstāko starpību,” stāsta Bolēvics.

Tas nozīmētu, ka salīdzinoši lētākām zālēm nozīmētu plašāku koridoru, nekā ministrijas piedāvātais.

Ražotāji darot to, kas viņiem jādara – kaulējas. Tā uzskata biedrības „Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe. Biedrībā atzinīgi vērtē ieceri, taču vienlaikus uzskata, ka ieplānotais 100% „koridors” ir ļoti liela ministrijas pretimnākšana ražotājiem.

Lietuvā, sākot ar 60% „koridoru”, cenu atšķirību starp lētākajām un dārgākajām zālēm samazināja līdz pat 10%.

Dumpe izstāsta piemēru, kā cenas ierobežojums darbotos Latvijā: „75% apmērā tiek kompensēts medikaments, kas pazemina holesterīna līmeni asinīs. Lētākais medikaments šajā grupā maksā 1,65 eiro, bet dārgākais 11,65 eiro. Ja pacientam ārsts nozīmē šo dārgo medikamentu, viņam papildus ir jāmaksā vēl 10 eiro. Tas nozīmē, ka šajā jaunajā situācijā, ko piedāvā Veselības ministrija, ja ražotājs būtu sociāli atbildīgs un viņš to cenu mazinātu, tad tas joprojām paliktu sistēmā, bet šis pats medikaments maksātu jau mazāk nekā četrus eiro, nevis vairāk nekā 11 eiro.”

Veselības ministrijā atbildi par ražotāju ideju vēl nesniedza. Pagaidām neesot saņēmuši detalizētu argumentāciju, uz ko balstās viņu priekšlikums. Tuvākajā laikā ministrija plāno izvērtēt visus priekšlikumus. Kopumā pēc šonedēļ notikušās sabiedriskās apspriešanas ministrijas ieceri nevalstiskās organizācijas konceptuāli atbalstījušas. Iecerēts, ka izmaiņas stātos spēkā no jaunā gada.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija iecerējusi ieviest cenu "koridoru" kompensējamām zālēm - robežas, cik liela cenas starpība var būt kompensējamiem medikamentiem ar identisku aktīvo vielu. Iniciatīva paredzētu no kompensējamo zāļu saraksta izslēgt 12% zāļu, kuru cena neatbilst ierobežojumam. Ierobežojumu gan nepiemērotu, ja līdzvērtīgu zāļu grupā būtu vien trīs medikamenti.

Šobrīd līdzvērtīgas iedarbības zāļu cena kompensācijas sistēmā var atšķirties pat 800% apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti