Dienas notikumu apskats

Irāna noraida jebkādu jaunu kodolvienošanos, ko varētu ierosināt ASV un Francija

Dienas notikumu apskats

Krīzes mazināšanai Armēnijas parlaments 1.maijā balsos par jaunu premjerministru

Veselības ministrija rosina ierobežot kompensējamo zāļu cenu

Veselības ministrija rosina ierobežot kompensējamo zāļu cenu

Veselības ministrija (VM) iecerējusi ieviest cenu "koridoru" kompensējamām zālēm - robežas, cik liela cenas starpība var būt kompensējamiem medikamentiem ar identisku aktīvo vielu.

ĪSUMĀ:

  • Aicina noteikt, ka maksimālā atšķirība starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgajām zālēm kompensācijas sistēmā būtu 100%.
  • Iniciatīva paredzētu no kompensējamo zāļu saraksta izslēgt 12% žēlu, kuru cena neatbilst ierobežojumam.
  • Ierobežojumu gan nepiemērotu, ja līdzvērtīgu zāļu grupā būtu vien trīs medikamenti.
  • Šobrīd līdzvērtīgas iedarbības zāļu cena kompensācijas sistēmā var atšķirties pat 800% apmērā.

Šobrīd līdzvērtīgas iedarbības zāļu cena kompensācijas sistēmā var atšķirties pat 800% apmērā. Tātad, ja pacientam nozīmēts nevis lētākais no analogajiem medikamentiem, bet dārgāks, viņam var nākties krietni pārmaksāt par zālēm. Veselības ministrijā norāda, ka pērn, iegādājoties nevis lētākās no līdzvērtīgajām zālēm, bet dārgākas, pacienti samaksājuši 25 miljonus eiro. Lielu daļu šīs summas iedzīvotāji varējuši ietaupīt.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) izstāsta piemēru, kur kāds lētākais medikaments kompensācijas sistēmā maksā astoņus eiro, bet līdzvērtīgas populāras zāles ir vairāk nekā divas reizes dārgākas. Turklāt, ja lētāko zāļu cena ar gadiem samazinās, tad līdzvērtīgo populāro – nemainās.

„Ko tas nozīmē pacientam? Ja viņam tiek izrakstīts medikaments, kas ir populārs, tad viņš piemaksā gandrīz divarpus reizes vairāk nekā to jau, ko valsts viņam šobrīd kompensē.

Tā situācija manā skatījumā nav pieņemama, ņemot vērā, ka par šo medikamentu valsts kompensē 75 %,” stāsta Čakša.

Ministrija vēlas ierobežot līdzvērtīgu zāļu cenu atšķirības kompensācijas sistēmā - lai maksimālā atšķirība jeb cenu „koridors” starp lētākajām un dārgākajām līdzvērtīgajām zālēm kompensācijas sistēmā būtu 100%. %. Piemēram, ja tabletes cena ir 12 centi, tad maksimālā cena būtu 24 centi.   

Medikamentus, kuru cena šo robežu pārsniegtu, no kompensējamo zāļu saraksta izslēgtu.

Tādēļ ministrijā cer, ka ražotāji būtu spiesti samazināt cenas.

"Kāds teiks kāpēc atstāja 100 %, un kāds teiks nevajag kustināt vispār. Mēs gribētu panākt situāciju, ka pacientam nav jāpārmaksā par medikamentu, ja mums jau ir skaidri noteikts references medikaments," uzsver ministre.
 

Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere stāsta, ka apmēram ap 200 medikamentiem ir tādi, kuri šobrīd neatbilst kritērijam, ka starpība starp lētākajām un dārgākajām zālēm ir 100 %. „Ja mēs skatāmies pret kopējo zāļu sarakstu, tad tie ir apmēram 12 % no visa kompensējamo zāļu saraksta klāsta,” stāsta Kaupere.

Lietuvā jau ir šāda pieredze. Pakāpeniski, sākot ar 60% „koridoru”, cenu atšķirību starp lētākajām un dārgākajām zālēm samazināja līdz 10%. Farmācijas industrija bijusi kritiska pret šādu ieceri. Sagaidāms, ka arī Latvijā viedokļi par šo iniciatīvu atšķirsies.

„Ja tas oriģinālais medikaments varētu pierādīt, ka tas ir labāks, kā te dažreiz runā, tad tas mums būtu B sarakstā un mēs par to maksātu pilnus 75 % un pacientam būtu jāmaksā tikai 25 %. Viņi to pierādīt šobrīd nevar. Mums ir Ministru kabineta noteikumi, kur ir skaidri pateikts, - ja ir pētījumi par pārākumu, viņi ar tiem var startēt, viņiem būtu īpaša vieta, viņi būtu unikāli. Viņi šo pierādīt lietu nevar,” skaidro Kaupere.

Ierobežojumu gan nepiemērotu, ja līdzvērtīgu zāļu grupā būtu vien trīs medikamenti.

Veselības ministrijā jau ir sagatavots grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību. Lai tas stātos spēkā, tas jāapstiprina Ministru kabinetā. Plānots, ka jaunā kārtība stātos spēkā no 2019.gada 1.janvāra.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti