Panorāma

Desmitiem bērnu saņem velobraucēju apliecības

Panorāma

Riepas Grāpju pussalā būs jāaizvāc

Par skolotāju algām lems jau nākamnedēļ

Varētu panākt vienošanos skolotāju algu jautājumā; IZM kļūda dokumentos

Par pedagogu algu palielināšanu valdība varētu lemt jau nākamnedēļ. Tā pirmdien pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes paziņoja izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija). Ministre pirms nedēļas pauda – nauda skolotāju algu pieaugumam ir atrasta. Taču divas dienas vēlāk finanšu ministrs Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība") paziņoja, ka naudu dos vien pretī reformām. Izrādās, reformas ir, taču aizmirsies tās norādīt politikas plānošanas dokumentos. Nokaitināti par ministru svārstīšanos, pedagogi varētu lemt par izglītības ministres demisijas pieprasīšanu.

Jau vairākus gadus pēc kārtas skolotāji dodas atvaļinājumā, nezinot, kādu algu nopelnīs septembrī. Un arī šī vasara nav izņēmums. Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") valdība tā arī pagaidām nav lēmusi, vai nauda algu celšanai šogad būs. Pagājušajā nedēļā Šuplinska paziņoja, ka solītais algu pieaugums no 1. septembra ir garantēts. Taču finanšu ministrs atbildēja – par kādām garantijām pagaidām runāt nevar. Apmaiņā pret naudu lielākām algām pieprasa reformas.

Izglītības darbinieku arodbiedrībā vaicā – vai valdības ministri savstarpēji nesarunājas? Kāpēc viens ministrs sola, bet otrs ne? Iepriekš pieteiktais beztermiņa streiks septembra sākumā nav atcelts, un trešdien arodbiedrība lems par iespējamu izglītības ministres demisijas pieprasījumu.

"Nozares ministrei ir jāatbild par saviem vārdiem,

un viņai arī būtu jāatbild par pagājušajā nedēļā masu medijiem pausto, ka 100% algu paaugstinājums būs. Šis ir kārtējais moments, kas atkal pierāda politiķu tādu klaju ņirgāšanos par visu pedagogu saimi," sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

Lai gan iepriekš neplānoti, pirmdien skolotāju algu jautājums skatīts arī koalīcijas sadarbības sanāksmē. Un pēc tās finanšu ministrs teica, ka,

pieprasot naudu no budžeta līdzekļiem valstiski svarīgām reformām, Izglītības un zinātnes ministrijai aizmirsies norādīt, kādas reformas būs.

Jau ziņots, ka šogad paredzēts likvidēt 13 skolas, bet vēl aptuveni 50 izglītības iestādes reorganizēs.

"Piemēram, lasot presē, es esmu dzirdējis par skolu tīkla optimizāciju, bet šajā lēmuma projektā tas netika minēts, līdz ar to, kopēji sadarbojoties, mēs to atrisināsim," skaidroja Reirs.

Šuplinska atzīst, ka pieļauta kļūda.

"Nu, droši vien, ka cilvēcīga kļūda. Īstenībā šis dokuments jau divas nedēļas bija iesniegts saskaņošanai, un vēl līdz ceturtdienai nebija neviena priekšlikuma, kas liecinātu par to, ka dokumentā parādīsies kādas nesaskaņas," stāstīja ministre.

Nepilnības esot novērstas, un jautājumu par algām izlemšot jau nākamnedēļ.

Līdz šim nevienam ministram strīdi par skolotāju algām nav maksājuši politisko amatu.

KONTEKSTS:

Pēc nospraustā pedagogu darba samaksas grafika vienas slodzes likmei no šā gada 1. septembra jāpalielinās līdz 750 eiro līdzšinējo 710 eiro vietā. Valdība tam nepieciešamos aptuveni deviņus miljonus eiro šā gada budžetā neparedzēja. Vēlāk, skatot šā gada valsts budžeta projektu, Saeimas komisija atrada lielāko daļu finansējuma, kas nepieciešams kārtējam skolotāju algu pieaugumam no šā gada 1. septembra. 

Cenšoties panākt algu pieauguma nostiprināšanu normatīvajos aktos, LIZDA padome lēma par beztermiņa streika rīkošanu septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti