VARAM aptur arī Jūrmalas domes lēmumu par pastāvīgajām komitejām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izvērtējot Jūrmalas pilsētas domes lēmumu par pastāvīgajām deputātu komitejām, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) to apturējis, atzīstot par nelikumīgu, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Pēc jūnijā saņemtā Jūrmalas pilsētas domes deputātu iesnieguma VARAM konstatēja neatbilstības saistošajos noteikumos par pastāvīgo deputātu komiteju sastāvu. Tāpēc VARAM lūdza domi komiteju sastāva veidošanā ievērot proporcionalitātes principu.

Atbildes vēstulē dome esot pamatojusi lēmuma tiesiskumu ar deputātu balsojumu, atsaucoties uz līdzšinējo tiesu praksi lietu izskatīšanā Augstākās tiesas Senātā. Proti, domes deputātiem kā politiskā lēmuma pieņemšanas institūcijai piemīt demokrātiski leģitīms raksturs un to raksturo lēmuma būtība, kas ir tieši atkarīga no katra deputāta iekšējās pārliecības, politiskās pārliecības kritērijiem un uzticības, kas ir subjektīvi jēdzieni un kā tādi nav reglamentēti tiesību normās.

Tāpat dome esot sniegusi paskaidrojumu, ka domes deputāti lēmumu ir pieņēmuši ar balsu vairākumu. Līdz ar to nav pamata izvērtēt, vai deputāti ir balsojuši pareizi.

“No visām ministrijā saņemtajām sūdzībām par komiteju izveidi pašvaldībās Jūrmalas pilsētas dome ir viena no tām, kurām ir problēmas ar demokrātijas principu ievērošanu. Šāda Jūrmalas pilsētas domes attieksme pastāvīgo deputātu komiteju veidošanā ir necieņas izrādīšana pret vēlētājiem,” paziņojumā medijiem komentē Gerhards.

Viņš norāda, ka dome nevar izvēlēties, vai to veidošanā piemērot proporcionalitātes principu, vai ne, jo tas ir noteikts kā vispārsaistošs imperatīvs jeb pienākumus uzliekošs vai aizliedzošs nosacījums. “Būtiski, lai lēmumu pieņemšanā tiktu respektēta arī tā tautas daļa, kuras viedoklis ir palicis mazākumā. Tādēļ ir jāsaprot, ka gan Satversme, gan likumi aizsargā mazākuma jeb opozīcijas tiesības,” norāda ministrs.

Ministrijā skaidro, ka novada domi ievēlē vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās un vēlēšanu rezultāti atbilstoši vēlētāju nodotajām balsīm par deputātu kandidātu sarakstiem tiek noteikti, ievērojot proporcionalitātes principu. No tā izrietot, ka proporcionalitātes princips ievērojams arī komiteju darbībā.

Jūrmalas pilsētas domē ir astoņas pastāvīgās komitejas - Attīstības un vides jautājumu, Finanšu, Izglītības un kultūras jautājumu, Jaunatnes un sporta jautājumu, Pilsētsaimniecības un drošības, Sociālo, veselības un integrācijas jautājumu, Transporta un mājokļu jautājumu, kā arī Tūrisma un kurortoloģijas komiteja.

Opozīcija nav pārstāvēta trijās no astoņām komitejām - Attīstības un vides jautājumu komitejā, Izglītības un kultūras jautājumu komitejā, ka arī Transporta un mājokļu jautājumu komitejā.

Dienu iepriekš kļuva zināms, ka VARAM apturēja Salaspils novada lēmumu par domes komiteju sastāvu, uzskatot, ka nav ievērots godīgs vietu sadalījums starp dažādu partiju pārstāvjiem. Tikmēr Salaspils novada mērs tam pilnībā nepiekrīt un gatavs tiesāties. Kopumā ministrija izskata sūdzības par 12 pašvaldībām, tostarp Daugavpili, Balviem, Baldoni un citām.

Kā tālāk rīkoties attiecībā uz Rīgas domi, par kuras komiteju veidošanas kārtību arī iepriekš saņemtas sūdzības, ministrija lems pēc tam, kad redzēs to, kādus uzlabojumus komiteju veidošanas kārtībā galvaspilsētas dome pieņems nākamajā sēdē. To Rīgas pašvaldība, pēc ministra vārdiem, solījusies darīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti