Panorāma

Nodokļu reformas ietekme uz ēnu ekonomiku

Panorāma

Nefroloģijas nodaļai Jurģi

VARAM un Salaspils strīdu risinās Satversmes tiesā

VARAM un Salaspils dome strīdu par komiteju sastāvu risinās Satversmes tiesā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Salaspils novada dome, visticamāk, drīz tiksies Satversmes tiesā. Ministrija apturējusi novada lēmumu par domes komiteju sastāvu, uzskatot, ka nav ievērots godīgs vietu sadalījums starp dažādu partiju pārstāvjiem. Tikmēr Salaspils novada mērs tam pilnībā nepiekrīt un gatavs tiesāties.

Trauksmi par darbu Salaspils novada domē cēla tās Nacionālās apvienības (NA) deputāts Jānis Nebars. Viņaprāt, deputātu sadalījums darbam komitejās ir negodīgs. Proti, pēc pašvaldību vēlēšanām NA ieguva divus deputātu mandātus, savukārt komitejās ieguva divas vietas. Tikmēr no partijas “Alternative” ievēlētais vienīgais deputāts varēs strādāt pat trīs komitejās.

Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars ("Vienotība") šādu situāciju nenoliedz, taču arī problēmu tajā nesaskata. Viņaprāt, proporcionalitātes princips starp iegūto deputātu mandātu skaitu un vietām komitejās nav obligāts.

"Motivācija šāda veida lēmumiem, ar ko ieceļ amatpersonas, ir iespējama visdažādākā. Gan profesionalitāte, gan iepriekšējā darba novērtējums. Tāda situācija šobrīd ir izveidojusies," sacīja Čudars.

Vaicāts, vai neievērojot proporcionalitāti, tiek pārstāvēta vēlētāju griba, Čudars norāda – deputāti, kuri lemj par komiteju sastāvu, ir cilvēku likumīgi ievēlēti, tāpēc tur pretrunu neesot. Komiteju sastāvs ir politisks lēmums. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) ir gluži pretējās domās.

"Gan Satversme, gan Satversmes tiesas spriedumi nosaka, ka politiskam lēmumam ir jābūt tiesiskam. Tam ir jāatbilst Latvijas Satversmei, likumiem un Satversmē šis demokrātijas princips nosaka ļoti precīzi, ka vēlētāju interesēm jābūt pārstāvētām. Protams – vairākums un mazākums, bet arī mazākumam jāturpina darboties esot domē, esot komitejās," teica ministrs.

Neproporcionalitāte konstatēta četrās no piecām komitejām. Tāpēc VARAM ar rīkojumu apturējusi Salaspils novada domes lēmumu par komiteju sastāvu, aicinot to pārskatīt. Salaspils novada mērs ministrijas rīcību uzskata par prettiesisku, tomēr rīkojumu pildīs un vienlaikus vērsīsies Satversmes tiesā.

"Tā kā ir apturēts šis lēmumprojekts, Salaspils novada pašvaldībā komiteju nav. (..) Līdz brīdim, kad Satversmes tiesa dos savu slēdzienu," teica Čudars, atzīstot, ka var ievilkties. "Tieši tādēļ mani šokē ministra rīcība," noteica pašvaldības vadītājs.

Ministrs norāda – darbs pašvaldībā nevar tikt paralizēts, jo likums uzliek pienākumu vismaz dažu svarīgāko komiteju darbību nodrošināt. Viņš arī noraida Čudara pārmetumu par iespējamu politisku angažētību, jo sūdzības iesniedzējs ir viņa partijas biedrs.

Šobrīd ministrija izskata sūdzības par 12 pašvaldībām – Jūrmalu, Daugavpili, Balviem, Baldoni un citām.

Gerhards sola, ka pret visām pašvaldībām VARAM vērsīsies vienādi stingri. Arī pret Saulkrastu novadu, kur sūdzības celtas pret ministra partijas biedriem no NA.

Kā tālāk rīkoties attiecībā uz Rīgas domi, par kuras komiteju veidošanas kārtību arī iepriekš saņemtas sūdzības, ministrija lems pēc tam, kad redzēs to, kādus uzlabojumus komiteju veidošanas kārtībā galvaspilsētas dome pieņems nākamajā sēdē. To Rīgas pašvaldība, pēc ministra vārdiem, solījusies darīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt