Sadaļas Sadaļas

Pēcpusdiena

CSDD aicina balsot par svarīgāko nerakstīto ceļu satiksmes likumu

Pēcpusdiena

ASV apsver iespēju nosūtīt ieročus Ukrainai

VARAM: RD grozījumi noteikumos par deputātu pārstāvniecību komitejās ir pretrunā ar likumu

Ministrija: Rīgas domes grozījumi par deputātu pārstāvniecību komitejās – pretrunā ar likumu

Rīgas domes pieņemtie grozījumi saistošajos noteikumos par deputātu pārstāvniecību komitejās ir pretrunā ar likumu, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstība ministrija (VARAM).

Ministrija nosūtījusi Rīgas domei vēstuli, kurā uzdod precizēt saistošos noteikumus un nodrošināt to atbilstību normatīvo aktu prasībām, aģentūra LETA uzzināja VARAM.

Nakti pirms jaunā sasaukuma domes sastāva sanākšanas, Rīgas dome mainīja saistošos noteikumus, kur atrunāta deputātu pārstāvniecība komitejās. Jaunā sasaukuma opozīcijas deputāti uzreiz norādīja – šie grozījumi varētu ierobežot opozīcijas iespējas ietekmēt komiteju lēmumus. Opozīcijas deputāti šos noteikumus apstrīdēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, norādot, ka saskaņā ar noteikumiem zināms deputātu skaits drīkstētu būt tikai vienā komitejā un pārējie deputāti drīkst strādāt trīs komitejās.

Vērtējot Rīgas domes opozīcijas deputātu iesniegumu, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsver:  "Likums vienādi jāievēro kā Rīgā, tā visās citās Latvijas pašvaldībās. Rīgas domes pienākums ir izveidot komitejas atbilstoši noteikumiem, nevis savai interpretācijai."

Viņš piebilst, ka komitejās ir jābūt pozīcijas un opozīcijas proporcionalitātei. Tieši tāpat kā pašvaldība prasa likuma izpildi no iedzīvotājiem, tā tas jāievēro arī deputātiem, piebilst politiķis.

Domes ekskluzīvajā kompetencē ir noteikt domes komitejas, to skaitlisko sastāvu, kompetenci un darba organizāciju. Papildus likumā ietverti nosacījumi, kas jāievēro, veidojot komiteju sastāvu. Proti, katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaitam, skaidro VARAM.

Komitejas locekļu skaits nedrīkst būt mazāks par trijiem un nedrīkst pārsniegt pusi no domes deputātu kopskaita, izņemot Finanšu komiteju. Katram deputātam jābūt vismaz vienas domes komitejas loceklim. Tajā pašā laikā nav noteikts maksimālo komiteju skaits, kur var darboties viens deputāts.

Ņemot vērā minēto, ikvienam deputātam ir jānodrošina vienlīdzīgas iespējas strādāt vienādā skaitā komiteju, pauž VARAM. Tāpat, izvērtējot katras komitejas locekļu skaitu, katrā komitejā pēc iespējas jānodrošina proporcionālā dalība katras politiskās partijas pārstāvim.

Savukārt, vērtējot Rīgas domes deputātu pēdējā sasaukuma sēdē izdarītās izmaiņas saistošajos noteikumos, VARAM norāda, ka sasaukt sēdi nakts laikā nav laba prakse, tomēr tas nav aizliegts.

"Lai gan formāli likums nav pārkāpts, tomēr nav ievēroti labas pārvaldības principi. Manuprāt, tas nav pieņemami, ka iepriekšējais sasaukums nakts laikā pieņem lēmumu par to, kā strādās nākamā dome," akcentē Gerhards.

Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”) Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja, ka dome saņēma VARAM aizrādījumus, un  tuvākajā domes sēdē augustā arī plānots noteikumus precizēt saskaņā ar tiem. Ameriks pauda, ka “tur nevarētu būt nekādas debates”.

Ameriks norādīja, ka, piemēram, viens aizrādījums saistīts ar neprecīzu formulējumu, ka komitejā var būt “līdz 20 deputātiem”, bet deputātu skaitam jābūt precīzam, un dome noteiks, ka komitejās būs 20 deputāti. Tas ir pilnīgi pamatoti, nevar būt mainīgs deputātu skaits, piebilda Ameriks.

Jaunās konservatīvās partijas domes deputāts Jānis Bordāns raidījumam “Pēcpusdiena” savukārt pauda, ka noteikumi neievēro vienlīdzības un proporcionalitātes principu un VARAM tehniskie aizrādījumi šo situāciju nemainītu. Opozīcija vēlējās, lai noteikumus atceltu, un opozīcija vēl vērtēs, kā to panākt.

Jau ziņots, ka "Saskaņa"/"GKR koalīcija aizejošā Rīgas domes sasaukuma pēdējā sēdē veica priekšdarbus, lai spētu nodrošināt stabilu vairākumu visās Rīgas domes komitejās arī nākamajā sasaukumā, kurā abas partijas būtiski zaudējušas pozīcijas, tādējādi līdzšinējā nolikuma apstākļos tas būtu apgrūtinoši. Tika noteikts, ka turpmāk katrs deputāts varēs darboties vairāk nekā divās domes komitejās, līdz ar to visās komitejās tagad darbosies 20 politiķi, no kuriem 11 pārstāvēs valdošo koalīciju.

Rīgas domes opozīcijas partijas vērsušās VARAM, prasot izvērtēt domes iepriekšējā sasaukuma rīcību, pēdējā brīdī mainot Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt