Dienas ziņas

Ekspedīcijā vāc un šķiro Baltijas jūras atkritumus

Dienas ziņas

Ādažu bibliotēka pārceļas uz nomātām telpām

Valka gatava uzņemt ukraiņu bēgļus

Valka gatava uzņemt ukraiņu bēgļus; vietējie neizpratnē

Valkas novada pašvaldībā apsver ideju, ka nepieciešamības gadījumā varētu uzņemt bēgļus no Ukrainas. Tas būtu gan labas gribas žests, gan palīdzētu aizpildīt robus darba tirgū. Novadā nepietiekot darbaspēka - it īpaši ražošanā. Valcēnieši gan tam nepiekrīt un uzsver, ka darba vietu drīzāk trūkst. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūrā norāda, ka precīzu datu par to nemaz nav.

Jautājumu par bēgļu uzņemšanu no Ukrainas Valkas novada dome pagaidām apspriedusi vien kā varbūtību, nevis realitāti. taču valcēniešos tas jau radījis satraukumu, arī neizpratni.

Daudzuprāt, vispirms jārod iespēja strādāt vietējiem, tad varot domāt par citiem. „Daudzi jau braukā uz Valmieru vai Rīgu strādāt. Mums jau vietējiem darba nav. Vēl bēgļus pieņemt?” retoriski jautā valcēnietis Andris Morus.

Līdzīgi domā vēl viens vietējais iedzīvotājs Ivars Grūbe. „Tagad esam tik tālu nonākuši, ka cilvēki jau 50 gadu vecumā vairs nevar atrast darbu. Jaunieši arī aizbrauc,” saka Grūbe.

Līdzīgās domās arī metālapstrādes uzņēmums SIA “Akords 3”, kas ražo platformas un konteinerus Skandināvijas valstīm. Lai gan šādu darbu neizvēlas daudzi, darbinieki mainās, pagaidām ar vietējo darba spēku pietiek. “Ja viņi būtu speciālisti, kas nav jāapmāca un uzreiz varētu strādāt, tad varētu runāt. Bet esam par to, lai tomēr vietējiem būtu darbs. Labāk ieguldīt naudu apmācībā vietējos cilvēkos,” vērtē SIA „Akords 3” valdes loceklis Voldis Utkins.

Valkas mērs gan norāda, ne visi ražotāji spēj nokomplektēt vietējo cilvēku komandu, jo daudzus neapmierina atalgojums. Bet tā kā pašvaldības plānos ar Eiropas fondu atbalstu un privātu investoru piesaisti ir tuvākā nākotnē radīt ap 100 jaunu darba vietu kokapstrādē, metālapstrādē, elektrisko detaļu ražošanā, ir bažas, ka ar vietējiem strādāt gribētājiem vien nepietiks. “Katrā ražošanā vienmēr ir vairāk atalgots darbs un mazāk atalgots. Skaidrs, ka to salīdzinot ar pašreizējiem ieņēmumiem Ukrainā, Latvijas mazatalgotais darbs priekš ukraiņa ir salīdzinoši labi atalgots darbs,” atzīmē Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Pašvaldības vadītājs arī norāda, ka runa nav par daudzskaitlīgu ukraiņu uzņemšanu, bet dažām ģimenēm, turklāt ar nosacījumu, ja valdība viņiem noteiks zināmas prasības. “Pirmkārt valodas apguve kaut kādā laika periodā, otrkārt gatavība tiešām reāli strādāt tajās nozarēs, kas lokālai ekonomikai ir vajadzīgas,” skaidro Krauklis.

Jautājumā par bēgļu uzņemšanu, vispirms gan jāsaprot, kāda patiesībā ir situācija darba tirgū, uzskata Nodarbinātības valsts aģentūras Valkas filiālē. Daudzi uzņēmēji darbiniekus meklē saviem spēkiem, līdz ar to nav nemaz īsti skaidrs kādu profesiju darbinieku trūkst un cik daudz. Šobrīd Valkas novadā ir ap 500 bezdarbnieku, no tiem puse būtu gatavi būt palīgstrādnieki, taču pieteiktās vakances vien četras.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti