Tiesa: Mācības attālināti pērn arī pēc Covid-19 ārkārtējās situācijas beigām atbilst Satversmei

Iespēja mācības skolās turpināt attālināti arī pēc Covid-19 dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām atbilst pamatlikumam, tā spriedumā atzīst Satversmes tiesa (ST).

Latvijas Republikas Satversmes 112. pants: 

  • “Ikvienam ir tiesības uz izglītību. Valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Pamatizglītība ir obligāta.”

ST informēja, ka lieta ierosināta pēc vairāku izglītojamo konstitucionālās sūdzības, kas saistītas ar Covid-19 ierobežojumiem 2021. gada pavasarī, kad bija beidzies ārkārtējās situācijas termiņš, bet vīrusa izplatības risku dēļ pamatizglītība un vispārējā vidējā izglītība tika turpināta attālināti.

Pieteikuma iesniedzēji norādīja, ka esot negatīvi ietekmētas tiesības uz izglītību, pieejamība un pielāgošanās aspekti, tāpat esot samazinājusies izglītības kvalitāte un ietekmēta izglītojamo veselība. Pieteikuma iesniedzēji uzskatīja, ka tādējādi ir aizskartas viņu Satversmes 112. pantā noteiktās tiesības uz izglītību.

Satversmes tiesa atzina, ka valstij, nodrošinot tiesības uz izglītību, ir jāspēj reaģēt uz dažāda veida izaicinājumiem. Piepildot sasniedzamos izglītības mērķus ar saturu, izglītības sistēmai ir jābūt pietiekami elastīgai, lai tā citstarp spētu reaģēt uz Covid-19 pandēmijas radītajiem izaicinājumiem.

Vērtējot Covid-19 pandēmijas izplatīšanās apstākļus un valsts veiktos pasākumus tiesību uz izglītību pieejas nodrošināšanā, Satversmes tiesa atzina, ka likumdevēja veiktie pasākumi, lai nodrošinātu tiesību uz izglītību iespēju, pieejamību, pieņemamību un pielāgošanos, ir bijuši atbilstoši.

Rezultātā tiesa nosprieda daļā apstrīdēto normu izbeigt tiesvedību, bet daļu atzina par atbilstošām Satversmes 112. pantam. Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stājas spēkā tā publicēšanas dienā.

Satversmes tiesas spriedums gan nenozīmē, ka attālināto mācību modeli skolas sāks izmantot plašāk, uzskata Latvijas izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns.

"Mēs esam pateicīgi, ka šobrīd šī iespēja ir paredzēta un jebkurā brīdī skolas direktors to var ieslēgt bez papildu juridiska sloga. Ir kombinācijas, kad skolas to darīs, un, visticamāk, skolas to darīs vidusskolas posmā, bet apzināti uz to neviens neraujas. Izglītības kvalitāte kā pirmais arguments un visi pārējie administratīvie, saimnieciskie argumenti," sacīja Kalvāns.

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības un radīto risku dēļ Latvijā kopš 2020. gada marta vairākkārt bija uz laiku izsludinātas ārkārtējās situācijas un noteikta virkne ierobežojumu un epidemioloģisko prasību. Ierobežojumi skāra arī izglītības sistēmu, un dažāda vecuma bērniem nācies mācīties attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt