Taivāns: 776 nav reālais bēgļu skaits, Latvijai būs jāuzņem daudz vairāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ņemot vērā ANO prognozes par to, ka nākamgad bēgļu skaits Eiropā divkāršosies, 776 patvēruma meklētāji, kas divu gadu laikā būtu jāuzņem Latvijai, nav reālais skaitlis. Visticamāk, tie būs vairāki tūkstoši cilvēku, tā Latvijas Televīzijas raidījumā “Viens pret vienu” pauda Latvijas Universitātes Āzijas studiju profesors Leons Taivāns.

Taivāns prognozēja, ka bēgļu skaits palielināsies dažādu iemeslu dēļ.

"Nevajag aizmirst, ka aiz katra patvēruma meklētāja ir ģimene. Pienāks laiks, kad šīs ģimenes būs jāapvieno, tādēļ tik precīzs un neliels skaitlis tas nevar būt,” sacīja profesors.

Taivāns atzina, ka Latvijas sabiedrības uztraukums par bēgļu radītajiem draudiem skaidrojams ar nevēlēšanos atkārtoti izjust padomju gados piedzīvoto nabadzību, kas bija saistīta ar lēta darbaspēka masveida ieplūšanu valsts teritorijā.  

Izmitinot patvēruma meklētājus laukos, viņu integrācijas iespējas praktiski pielīdzināsies nullei, savukārt pilsētās jau pietiek mazkvalificēta darbaspēka. Šī iemesla dēļ Taivāns lēsa, ka imigrācija izraisīs vēl lielāku pašu iedzīvotāju emigrāciju. Politiķu diskusijas šobrīd vērstas uz popularitātes gūšanu, taču reāli būtu jārunā nevis par bēgļu uzņemšanu, bet gan par jaunu darbavietu radīšanu, norādīja pētnieks.

Vērtējot sabiedrībā izskanējušās bažas par bēgļu plūsmas atnestajiem terorisma draudiem, pētnieks atzina, ka terora aktu iespējamība, protams, pieaugs, taču pret to vajadzētu izturēties mierīgi un nepadarīt visu musulmaņu kopienu par terorisma perēkli.  Jāņem vērā, ka Latvijas sabiedrībā kristietība ir praktiski mirusi, tādēļ jārēķinās ar to, ka kultūras telpā ienāks jauna reliģija, kas arī pārveidos sabiedrību.

Kaut gan lielākais katalizators bēgļu plūsmai uz Eiropu ir karadarbība Tuvajos Austrumos, Taivāns norādīja, ka problēmas sakne  rodama sliktajos ekonomiskajos apstākļos. Proti, reģiona vājā vieta ir rūpniecības trūkums; tās dēļ šobrīd pusbadā dzīvo aptuveni 25 miljoni Tuvo Austrumu iedzīvotāju. Turpretī masu mediju un kino industrijas radītie mīti, kas veido nereālistisku ainu, ka Eiropā viss ir viegli, kalpo kā viens no motoriem, kas cilvēkiem liek doties prom no savas valsts, klāstīja Taivāns.

"Ir tendence visu norakstīt uz politiku, bet gribētu vēlreiz pasvītrot, ka visam apakšā ir ļoti slikta ekonomiskā situācija," atzina Taivāns.

Viņš gan arī nenoliedza, ka, veidojot starptautisko politiku, tiek pieļautas fatālas kļūdas. Viena no tādām ir Eiropas un Ziemeļamerikas tieksme ieviest demokrātiju valstīs, kurām tā nav vajadzīga.

Otra kļūda ir rietumvalstu politiskās vienotības trūkums. Lai cīnītos ar bēgļu plūsmas ierobežošanu, būtu nepieciešams pārtraukt karadarbību valstīs, no kurām nāk patvēruma meklētāji, taču ir pamatotas šaubas, ka šo situāciju iespējams atrisināt ātri.

"Vēsturiski Eiropas lielvalstis lēma par rīcību kopā, šobrīd katrs velk deķi uz savu pusi. Ja būtu vienprātība, varētu piespiest attiecīgās puses darīt, ko vajag, taču tās nav," pauda zinātnieks. 

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers 9.septembrī uzrunā Eiropas Parlamentā pauda ideju sadalīt gandrīz visās ES dalībvalstīs 160 000 bēgļu. Viņš norādīja arī, ka patvēruma meklētāji atbilstoši kvotu sistēmai Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāuzņem piespiedu kārtā.

Atbilstoši jaunākajam EK vadītāja bēgļu uzņemšanas plānam Latvijai ir jāuzņem papildus 526 cilvēki, tādējādi kopā ar jau iepriekš noteiktajiem 250 bēgļiem Latvijai ir jāuzņem 776 cilvēki.

Dažas dienas vēlāk, 14.septembrī, Eiropas Savienības iekšlietu ministri sanāksmē vienojās par 160 tūkstošu bēgļu uzņemšanu, taču nespēja panākt vienprātību par obligātajām kvotām. Sanāksmē gan nepiedalījās Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība"), jo valdošās koalīcijas partijas nav spējušas atrast kopīgu valodu bēgļu jautājumā. Lai gan "Vienotība" teikusi jāvārdu Junkera idejai, tam aizvien nepiekrīt Nacionālā apvienība un Zaļo un zemnieku savienība.

Savukārt premjerministre Straujuma otrdien, 15. septembrī, paziņoja, ka valdība Latvijas pozīciju bēgļu uzņemšanas jautājumā pieņems pēc divām nedēļām. 29.septembra sēdes darba kārtībā šis jautājums tiks iekļauts neatkarīgi no tā, ko būs lēmušas partijas, jo gala lēmums tomēr ir jāpieņem valdībai, sacīja Straujuma.

Tikmēr Ārlietu ministrija ziņojumā valdībai uzsvērusi, ka atteikšanās no bēgļiem Latvijai radīs nopietnas politiskas un finanšu sekas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti