Dienas ziņas

Lidosta "Rīga" plāno atlaist ap 500 darbinieku

Dienas ziņas

Rīgā dalīs pusdienu kartes

I. Šuplinska negrib "talonu laikus"

Šuplinska iebilst pret pārtikas taloniem brīvpusdienu vietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gan pašvaldības, gan valsts ir vienisprātis – ārkārtējās situācijas apstākļos jāpalīdz maznodrošinātu, trūcīgu un daudzbērnu ģimeņu bērniem, piešķirot viņiem brīvpusdienas arī attālināto mācību laikā. Taču, kā to vislabāk izdarīt – par to valdībai un vietvarām domas atšķiras. 

Jūrmalā, Valmierā un citās pilsētās sākti ikdienas reisi, piegādājot siltas brīvpusdienu porcijas trūcīgo, maznodrošināto un daudzbērnu ģimeņu bērniem. Pagājušonedēļ ar Ministru kabineta rīkojumu veikt šādas piegādes tika uzdots visām pašvaldībām. Taču mehānisms, kas der blīvi apdzīvotai mazpilsētai ar salīdzinoši nelielu trūcīgo ģimeņu skaitu, neder lielpilsētai Rīgai, kur brīvpusdienas nepieciešamas tūkstošiem, vai plašam lauku novadam, kur audzēkņi dzīvo ļoti tālu no novada centra. Tādēļ vairākas pašvaldības nāca klajā ar citiem risinājumiem. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) gan pret tiem ir skeptiska.

Piemēram, Rīga, Liepāja, Saulkrastu novads un citas pašvaldības plānoja ieviest, ka ģimenēm par katru bērnu tiek izsniegti īpaši brīvpusdienu taloni vai pārtikas kartes 25 līdz 30 eiro vērtībā.

"Visefektīvākais veids ir tieši pārtikas taloni, kas būtu atprečojami Saulkrastu novada veikalos. Cilvēks, dodoties uz veikalu, pats varētu izvēlēties, kādi produkti viņam nepieciešami," uzskata Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis (Latvijas Reģionu apvienība (LRA)).

"Ja mēs dalītu pārtikas pakas, tad ierobežotu cilvēkus. Iespējams, ir kādas alerģijas pret mūsu nopirktajiem produktiem. Iespējams, mēs aizvestu makaronus, bet cilvēki neēd makaronus. Vai arī tieši otrādi – paši sapirkuši makaronus jau pusgadam uz priekšu," norāda Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA).

Pret taloniem vai pārtikas kartēm stingri iebilst IZM. Kā telefonsarunā paskaidroja izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) – pārtikas porciju piegāde ļauj sociālajiem darbiniekiem vienlaikus klātienē pārliecināties, ka ar bērnu viss ir kārtībā. Tāpat viņa pauda bažas, ka kartes varētu tikt izmantotas skolēniem nevēlamu produktu iegādei.

"Talons vai dāvanu karte negarantē to, ka nauda nonāks līdz bērnam. Nav drošības, ka tā netiks iztērēta citiem nolūkiem. Tas ir būtiskākais iemesls, kādēļ mēs uzstājam, ka tām jābūt pusdienām vai pārtikas pakai," sacīja ministre.

Pašvaldības gan iebilst, ka pārtikas kartes iespējams pielāgot tikai konkrētu preču iegādei. Un jau tagad skaidrs, ka alkoholu un cigaretes par tām nevarēs nopirkt. Tāpat iespējams izslēgt neveselīgas uzkodas un saldinātos dzērienus.

Nākmnedēļ diskusijas par brīvpusdienu piegādes veidu plānots turpināt arī Saeimas Izglītības komisijā.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatīšanos Latvijā, valdība 12. martā nolēma līdz 14. aprīlim Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, mācības skolās notiek attālināti.

Otrdien, 7. aprīlī, ārkārtējā situācija pagarināta vēl par mēnesi – līdz 12. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti