Sadaļas Sadaļas

Pusdiena

Saeimas komisija noraida Čigānes ideju piešķirt partijām naudu par jauniešu iesaisti

Pusdiena

Ugunsgrēkā daudzstāvu mājā Londonā vairāki bojāgājušie un vismaz 50 cietušie

Izmaiņas ugunsdrošības prasībās var ietekmēt dziesmu svētku dalībnieku izmitināšanu skolās

Stingrākas ugunsdrošības prasības var ietekmēt skolēnu izmitināšanu skolās dziesmu svētku laikā

Domājot par bērnu drošību, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) nolēmis paaugstināt prasības, kuras jāievēro, lai skolās varētu nakšņot skolēni. Skolas par bērnu guļvietām parasti pārvēršas skolēnu dziesmu un deju svētku laikā. Pastāv bažas, ka 2020.gadā, kad notiks skolēnu dziesmu un deju svētki, visas skolas vēl nebūs jaunajām prasībām pielāgotas.

Reizi četros gados, skolēnu dziesmu un deju svētku laikā, Rīgas skolas pārvēršas par internātiem. Klasēs galdi tiek pabīdīti malā un uz grīdām izritinās skolēnu guļammaisi.

Valsts izglītības un satura centrā stāsta, ka pagājušajos skolēnu dziesmu un deju svētkos par naktsmītnēm bērniem no visiem Latvijas nostūriem kļuva apmēram 70 galvaspilsētas skolas. Klasēs nakšņo ne tikai attālāko reģionu bērni, bet arī tuvāk Rīgai dzīvojošie. Piemēram, jūrmalnieki, jelgavnieki, Salaspils skolu bērni.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā jau iepriekš bija pret bērnu izmitināšanu skolās. Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš saka – lai gan nelaimes gadījumā atbildība būtu jānes svētku organizatoriem, līdzatbildīgi būtu arī VUGD.

“Līdz šim mēs jau teicām, ka dienests bija pret to, ka izmitina. Ja kaut kas notiek, nav obligāti, ka tajās telpas kaut kas izceļas, bērni aiziet kaut kur citur, pagrabā vai kādā citā telpā kaut ko atstāj ieslēgtu. Vai tos pašus tautas tērpus viņi žāvē uz sildītājiem. Ja tur izceļas ugunsgrēks, tad,  nedod Dievs, ja kāds aiziet bojā. Kāpēc mums, dienestam, par to ir jāuzņemas atbildība?” pauž Lagzdiņš.

Izstrādājot jaunos ugunsdzēsības notikumus, dienests saprata, ka cilvēku izmitināšana skolās ir nopietna problēma. Interesējoties par praksi citās valstīs, piemēram, Francijā un Šveicē, ugunsdzēsēji secināja – tur skolas par nakšņošanas vietu var kļūt tikai gadījumos, ja ir izpildīta virkne ugunsdrošības prasību. Tāpēc šādu praksi nolemts ieviests arī Latvijā.

“Līdz 2019.gada 1.janvārim ir atļauts izmitināt tikai ar VUGD atļauju, respektīvi – VUGD brauc pārbaudē, pārbauda telpu atbilstību un tad nosaka kaut kādus kritērijus, kas viņiem jānosaka. Piemēram, izmitināt tikai pirmajā stāvā. Uzstādīt autonomos dūmu detektorus,” stāsta Lagzdiņš.

Bet pēc trim gadiem, lai klases uz laiku kļūtu par bērnu guļamistabām, būs jāizpilda virkne drošības prasību.

Skolas jāaprīko ar automātisko ugunsgrēku atklāšanas trauksmes signalizāciju. Jābūt balss izziņošanas sistēmai. Jānodrošina atbilstošs skaits evakuācijas ceļu.

Prasību izstrādātāji saka, Rīgā skolas pakāpeniski jau tiek pielāgotas mūsdienu ugunsdrošības prasībām. Cik skolas jau tagad ir gatavas uzņemt skolēnus naktsguļai, VUGD nezina.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde saka, vairāki desmiti galvaspilsētas skolu jau atbilst stingrajām prasībām: „Katru gadu apmēram 10 skolas tiek aprīkotas ar jaunajam iekārtām. 2020.gadā, kad stāsies spēkā šīs jaunās prasības, nevajadzētu būt problēmām, jo skolas - tik daudz, cik vajadzēs dziesmusvētku dalībniekiem, - būs aprīkotas.”

Skolēnu dziesmu un deju svētku organizatorus, Valsts izglītības un satura centru, jaunās prasības neuztrauc. “Līdz šim lielajam notikumam ir vēl trīs gadi. Tāpēc vēl nav sācies visaktīvākais organizēšanas posms. Tas sāksies 2019.gadā. Jebkurā gadījumā varam teikt, ka svētki tik organizēti atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem, kas tajā laikā būs spēkā. Un problēmas, ja arī tādas radīsies, tiks risināti kopā ar visiem iesaistītajiem dienestiem. Tāpēc šobrīd nevaram identificēt, ka būtu kādas problēmas. Vai nevaram spriest par to, vai tās nākotnē varētu rasties,” skaidro organizatoru pārstāve Alise Bērziņa.

Bērziņa saka, pagaidām nav zināms, cik daudz skolēnu svētku laikā būs jāizmitina Rīgā. Taču bažu par naktsmāju atrašanu nav.

Valsts izglītības un satura centrā teic, skolas kā naktsmītnes izmanto arī citos gadījumos, piemēram, bērnu vasaras nometnēs. Taču tas notiek reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt