Steigā pagarina balsošanas laiku piektdien; balsot varēs tikai savā iecirknī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeima ceturtdien, 23. maijā, lielā steigā vienojās un atbalstīja opozīcijas iesniegtos Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu likuma grozījumus, kas paredz iepriekšējā balsošanā piektdien, 24. maijā, pagarināt vēlēšanu iecirkņu darbu līdz plkst. 20. Tikmēr Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) informēja, ka šajās vēlēšanās neturpinās izmēģinājuma projektu, kas iepriekšējā balsošanā ļautu vēlēt jebkurā iecirknī.

ĪSUMĀ:

  • EP vēlēšanās vēlētāji ir piesaistīti konkrētiem balsošanas iecirkņiem.
  • Šogad iepriekšējā balsošanā testēta iespēja ļaut vēlētājiem balsot jebkurā iecirknī.
  • Taču iepriekšējās balsošanas otrajā dienā tehnisku problēmu dēļ tas vairs nebija iespējams.
  • CVK paziņoja, ka arī trešajā dienā – piektdien – balsot varēs tikai savā iecirknī.
  • Turklāt šogad daļa vēlētāju nesaņēma vēstules par to, kurā iecirknī viņiem jābalso.
  • Saeima steigā nolēma par 4 stundām pagarināt balsošanu piektdien – iecirkņi būs atvērti plkst.10-20.
  • CVK tehniskās problēmas saista ar īsajiem termiņiem programmas izstrādei.

Iepriekš vēlēšanu iecirkņu darba laiks piektdien bija noteikts no plkst. 10 līdz 16. Bet nu balsošanas laiks pagarināts par četrām stundām - vēlēt varēs līdz plkst.20.

Tehniskās grūtības, kas radās balsot gribētājiem, bija mudinājušas premjeru rīkoties, taču atklājās, ka ar Ministru kabineta lēmumu nepietiek, lai pagarinātu vēlēšanu komisiju darba laiku un vajadzīgi grozījumi likumā. Grozījumus pasteidzās iesniegt opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība, kā arī pie frakcijām nepiederošais Aldis Gobzems.

Saeima sēdē ceturtdien vispirms vienojās attiecīgo ieceri nodot izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Pēc tam Saeimas sēdē izsludināts pārtraukums, kura laikā komisija skatīja priekšlikumu. Tad likuma grozījumi atkārtoti skatīti parlamenta sēdē – pasludināti par steidzamiem, pēc tam atbalstīti pirmajā un nedaudz vēlāk arī galīgajā lasījumā. Ceturtdienas vakarā grozījumus izsludināja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Deputāti likuma grozījumu nepieciešamību skaidroja ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) šīs dienas paziņojumu, ka "netiek nodrošināta Eiropas vēlēšanu likuma izpilde",

proti, iepriekšējā balsošanā vēlētāji nevar nobalsot jebkurā vēlēšanu iecirknī, bet tikai tanī, kurā reģistrēti.

EP vēlēšanu likums noteic, ka iepriekšējā balsošanā balsot jebkurā iecirknī Latvijā var tad, ja vēlēšanu iecirknis, kura vēlētāju sarakstā vēlētājs ir reģistrēts, un vēlēšanu iecirknis, kurā vēlētājs būs izvēlējies balsot, savstarpēji varēs nodrošināt vēlētāju sarakstu elektronisku datu apmaiņu, skaidro Saeimas Preses dienestā.

"13. Saeimas deputāti ir satraukti par izveidojušos situāciju un uzskata, ka vēlētāju tiesību realizācija ir apdraudēta, un tādēļ sagatavotie likuma grozījumi pagarina vēlēšanu iecirkņu darba laiku piektdienā līdz plkst. 20. Šādi likuma grozījumi nodrošinātu vēlētāju tiesību realizāciju," teikts deputātu pieprasījumā.

Šādas izmaiņas nozīmēs lielu slodzi vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem, jo būs vēlu jāstrādā piektdienas vakarā un agri jāsāk darbs sestdien, norādīja CVK vadītāja Kristīne Bērziņa. Viņa paļaujas uz politiķu solījumu, ka par paredzēto papildu darbu vēlēšanu iecirkņu darbinieki saņems attiecīgu atalgojumu.

Darba laika pagarināšana par četrām stundām vēlēšanu iecirkņos izmaksās 162 tūkstošus eiro, aplēsa CVK. 

Gobzems debatēs parlamenta plenārsēdē norādīja, ka pirmoreiz vērojamas lielas problēmas EP vēlēšanu organizēšanā un atbildība par to būtu jāuzņemas valdībai un konkrēti tās vadītājam Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība"). To, vai Saeima prasīs Kariņam sniegt skaidrojumus saistībā ar problēmām EP vēlēšanu organizēšanā, vērtēs Saeimas Pieprasījumu komisija, nolēma Saeima. Attiecīgo pieprasījumu Kariņam rosināja Gobzems un vēl deviņi citi opozīcijas deputāti.

CVK sekretārs Ritvars Eglājs Latvijas Radio pastāstīja, ka tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas izstrādātāji informējuši, ka kļūmes iemesls varētu būt atrasts, taču no atrašanas līdz salabošanai paies laiks, un nepieciešams pārliecināties, ka sistēma tiešam darbojas.

Vēlāk CVK vadītāja Kristīne Bērziņa medijus informēja, ka pašlaik nav zināms traucējumu iemesls un, pat ja tas būtu noskaidrots un varētu atjaunot datu apmaiņu, tomēr pastāvētu risks, jo izmaiņas nebūtu pārbaudītas pietiekamā laikā. Tāpēc CVK nolēma neturpināt pilotprojektu ar datu apmaiņu starp iecirkņiem –

tātad balsot šajās EP vēlēšanās turpmāk varēs tikai vēlēšanu iecirknī, kurā balstiesīgais ir reģistrēts.

Taujāta par tehnisko problēmu iemesliem, Bērziņa norādīja – nav pazīmju, ka tas būtu kāds ārējs faktors. Viņa to saistīja ar īsajiem termiņiem, kuros bija jāizstrādā attiecīgā programma, un tie savukārt esot saistīti ar neskaidrību, vai šādam projektam būs pieejams finansējums.

Sistēmas izstrādātājs ir uzņēmums “Soaar”, kurš kopš 2010. gada uzvarējis vairākos CVK konkursos, savulaik vēstīja LA.lv, norādot uz uzņēmuma saistību ar dokumentu falsificēšanas pazīmēm.

CVK vadītāja gan nesteidzas ar pārmetumiem uzņēmumam. LTV raidījumā "Panorāma" viņa norādīja: ja vēlamies modernu sistēmu, mums tā jāizstrādā laikus un jāparedz tam pietiekams finansējums, nevis “knapinoties”.

Vēlētāji, kuri joprojām nezina, kurā iecirknī tie ir reģistrēti, to var noskaidrot internetā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā.  Tāpat savu iecirkni var noskaidrot, zvanot uz Centrālās vēlēšanu komisijas tālruni 6704 9999.

KONTEKSTS:

CVK iedzīvotājus EP vēlēšanu iepriekšējā nobalsošanā ceturtdien līdz plkst. 12 aicināja doties tikai uz savu vēlēšanu iecirkni. CVK skaidroja, ka konstatēti traucējumi vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā, līdz ar to nobalsot citā iecirknī šodien nebija iespējams. 

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā bija atvērti no plkst. 9 līdz 12. Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien, 24.maijā, taču tas būs iespējams no plkst. 10 līdz plkst. 20, nevis kā noteikts iepriekš – no plkst.10 līdz 16. Vēlēšanu pamatdiena ir sestdiena, 25. maijs, kad savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams nobalsot no plkst.7 līdz 20.

Aptuveni puse vēlētāju nesaņēma paziņojumus par EP vēlēšanu iecirkņiem. Par šo nolaidību vēlēšanu paziņojumu piegādātājam ir piemērots līgumsods. Atkārtotas vēstules visiem iedzīvotājiem netika sūtītas, taču vēlētājiem paziņojumi nosūtīti Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS).

Kopumā 2019. gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti