CVK: Aptuveni puse iedzīvotāju nav saņēmuši paziņojumus par EP vēlēšanu iecirkņiem

Paziņojumus par Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkņiem varētu nesaņemt aptuveni puse vēlētāju, Latvijas Radio minēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa. Precīzo skaitli, cik paziņojumu nav nonākuši adresātu rokās, noskaidrot nav iespējams. Par šo nolaidību vēlēšanu paziņojumu piegādātājam ir piemērots līgumsods, bet sūtīt vēstules atkārtoti visiem iedzīvotājiem nav plānots. Pārbaudi par notikušo sācis arī Valsts drošības dienests.

CVK: Aptuveni puse iedzīvotāju nesaņēma paziņojumus par EP vēlēšanu iecirkņiem
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Informatīvie paziņojumi par attiecīgo vēlēšanu iecirkni 1,3 miljoniem iedzīvotāju bija jāsaņem martā. Par to uzņēmumam “Reller” tika samaksāts 311 tūkstoši eiro. Taču daļa iedzīvotāju paziņojumu nav sagaidījuši. To rāda arī Latvijas Radio veiktā aptauja Rīgas ielās. Kāda iedzīvotāja lēš, ka cilvēki, kuri nav informēti par vēlēšanu iecirkni, var uz vēlēšanām vienkārši neaiziet.

„Jā, es saņēmu, bet manas draudzenes nesaņēma. Es to vērtēju kā nolaidību. Viena draudzene saka, ka nezina, kur tagad jāiet - pa labi vai pa kreisi. Var arī piezvanīt un noskaidrot, bet vai viņai tas ir obligāti jādara? Viņa var vienkārši neaiziet uz vēlēšanām, zinot to, cik neaktīva ir šī lieta,” sacīja sieviete.

„Šī tiešām ir šo vēlēšanu raksturīga iezīme un CVK skatījumā līdz šim lielākā krīzes situācija šo vēlēšanu sagatavošanā,” komentēja CVK priekšsēdētāja Bērziņa, atzīstot problēmu ar nesaņemtajiem paziņojumiem.

„Pašvaldībās mēs šobrīd apmācām vēlēšanu iecirkņu komisijas un arī vaicājam par situāciju viņu pašvaldībās.

Un mūsu novērojums ir tāds, ka apmēram puse vēlētāju varētu nebūt saņēmuši - pēc tādas fokusa grupas aptaujas, ne ļoti profesionālas, bet nu priekšstatam,”

norādīja Bērziņa.

Oficiāli Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) ir saņēmusi vairāk nekā 120 sūdzību. Vēlēšanu paziņojumu piegādātājam ir piemērots līgumsods par darbu kavējumu 10% no līguma summas, proti, nepilnu 30 tūkstošu (29 860,45) eiro apjomā. PMLP pārstāvis Ģirts Pommers uzsvēra, ka šādā valstij svarīgā iepirkumā prioritāti vajadzētu piešķirt „Latvijas pastam”:

„Galvenā problēma ir tā, ka šāda sabiedrībai un Latvijas valstij svarīga pasākuma iepirkumā var piedalīties jebkurš komersants, kurš atbilst iepirkuma nolikuma prasībām. „Reller” arī atbilda visām prasībām. Viņi, cik man zināms, Jelgavā piegādā vietējo pašvaldību laikrakstu „Jelgavas Vēstnesis”. Bet viens ir piegādāt vietēja mēroga pašvaldības izdevumu un otrs ir piegādāt 1,38 miljonus paziņojumu visā Latvijā. Skaidrs, ka ir kaut kādas problēmas,

un nākotnē viena no versijām varētu būt - piešķirt prioritāras tiesības šo pakalpojumu sniegt „Latvijas pastam”.

Tas ir viens. Attīstoties tehnoloģijām, droši vien prātīgāk būtu maksimāli izmantot to, ko piedāvā e-adreses. Vairs nesūtīt iedzīvotājiem šo vēlēšanu paziņojumus drukātā jeb papīra veidā, bet gan uz digitālajām adresēm, uz e-pastiem un tā tālāk.”

Atkārtotu paziņojumu visiem vēlētājiem nesūtīs, taču sākta plaša informēšanas kampaņa.

CVK vadītāja atvainojas par radušo situāciju un aicina cilvēkus tomēr noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni.

„Es saprotu, ka emocionāli ir daļa cilvēku, kuri, nesaņemot šos paziņojumus, ir apvainojušies uz valsti.

Mēs vēlētos valsts vārdā atvainoties, ka tā ir sanācis, un aicinātu tomēr pārvarēt šo aizvainojumu un noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni.

To var izdarīt mūsdienās arī divos citos veidos. Viens ir Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes e-pakalpojums vēlēšanu iecirkņa noskaidrošanai gan Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā, gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā. Un otra iespēja vēlētājiem, kas nelieto internetu vai kuriem labāk patīk piezvanīt, tātad ir arī Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālrunis 67049999. Tas strādā darba dienās no plkst.8 rītā līdz plkst.20 vakarā. Vēlēšanu dienā strādās no plkst.7 līdz pat pusnaktij, iepriekšējā dienā pirms vēlēšanām arī tāds pats darbalaiks. Tātad tiešām lūdzam piezvanīt uz šo tālruni un uzzināt savu iecirkni,” sacīja Bērziņa.

No trešdienas sāksies otrā paziņojumu izsūtīšanas kārta. Iepriekš premjerministrs bija uzdevis risināt situāciju, kad liela daļa cilvēku vēstules par iecirkņiem nav saņēmuši, tomēr beigās tas izrādījies pārpratums. Vēstules saņems vēlētāji, kuri ir mainījuši savu vēlēšanu iecirkni. Tie ir aptuveni 17 tūkstoši vēlētāju, un tas ir aptuveni trīs reizes vairāk nekā iepriekšējās EP vēlēšanās (5937). Vēstules saņems arī tie iedzīvotāji, kuri ir ieguvuši tiesības vēlēt. Šoreiz uzdevums uzticēts uzņēmumam „Latvijas pasts”.

Trešdien izskanēja, ka politiskā atbildība būtu jāuzņemas iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam ("KPV LV"), uz ko Ģirģens reaģēja, sasaucot preses konferenci, lai pavēstītu, ka viņš amatā ir vien trīs mēnešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti