Traucējumu dēļ CVK aicina šodien iedzīvotājus doties vēlēt tikai uz savu iecirkni

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) iedzīvotājus Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējā nobalsošanā šodien līdz plkst.12 aicina doties tikai uz savu vēlēšanu iecirkni, informēja komisijas pārstāve Līva Laizāne. Viņa skaidroja, ka konstatēti traucējumi vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā, līdz ar to nobalsot citā iecirknī pašlaik nav iespējams.

  • ĪSUMĀ:
  • Vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā konstatēti traucējumi, tāpēc nobalsot var tikai savā iecirknī.
  • Līdz rītdienai  sistēmu salabot, visticamāk, neizdosies.
  • Iemesls - nepietika laika izmaiņu testēšanai.
  • Ministru prezidents aicina CVK būt proaktīviem vēlēšanu procesa nodrošināšanā un aicina cilvēkus balsot.
  • Kariņš uzskata, ka esošā situācija liecina par nepieciešamību pēc vēlēšanu procesa pārvaldības izvērtējuma uzreiz pēc vēlēšanām.
  • Iecirkņiem jāsūta prom daudz cilvēku, kuri vēlējās nobalsot.

Nobalsot savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams arī rīt no plkst.10 līdz 16 un vēlēšanu dienā, 25. maijā, no plkst.7 līdz 20.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa Latvijas Radio pastāstīja, ka cilvēki nevarēja nobalsot ne savā iecirknī tāpēc, ka radās tehniska problēma tiešsaistes datu sistēmā, ar kuras palīdzību iecirkņi apmainās ar informāciju par vēlētājiem, kas balso ne savā iecirknī.

Traucējumu dēļ CVK aicina šodien iedzīvotājus doties vēlēt tikai uz savu iecirkni
00:00 / 01:48
Lejuplādēt

Bērziņa norādīja, ka likumdevējs šādu situāciju paredzēja, un likumā noteikts, ka iepriekš nobalsot ne savā iecirknī var, ja ir nodrošināta datu apmaiņa tiešsaistē, “bet šobrīd tās nav”.

CVK vadītāja arī pastāstīja, ka tiešsaistes datu apmaiņas sistēma nedarbojās arī piecas minūtes trešdien. Bija mērķis novērst šo tehnisko problēmu, ''vēlējāmies sistēmu uzlabot, veicot labojumus īsā termiņā, taču uzņēmumam tas nav izdevies''.

Bērziņa piebilda, ka iemesls tam – iespēja testēt izmaiņas, kam būtu nepieciešams ilgāks laiks, bet šī laika nebija.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa stāstīja, ka

“jāsaprot, ka vēlēšanās, lai izstrādātu tādu lielu sistēmu, mums šoreiz tiešām bija ļoti maz laika. Finansējums tika piešķirts tikai aprīļa sākumā, un protams, ka, lai lielus projektus veiktu, ir nepieciešams ilgāks laiks.”

CVK sekretārs Ritvars Eglājs Latvijas Radio pastāstīja, ka sistēmas izstrādātāji informējuši, ka kļūmes iemesls varētu būt atrasts, taču no atrašanas līdz salabošanai paies laiks, un nepieciešams pārliecināties, ka sistēma tiešam darbojas.

Līdz ar to, visticamāk, arī piektdien iespēja nobalsot ne savā iecirknī nebūs pieejama, atzina Ritvars Eglītis.

Kariņš sagaida no CVK proaktīvu rīcību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") sagaida no CVK proaktīvu rīcību EP vēlēšanu procesa nodrošināšanā bez tehniskiem traucējumiem un par to operatīvi informēs sabiedrību.

Valsts kancelejā informēja, ka Kariņš šodien ir ticies ar visiem atbildīgo institūciju vadības pārstāvjiem, lai noskaidrotu esošās situācijas apstākļus un risinājumus.

Ministru prezidents izsaka pateicību visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri jau ir izpildījuši pilsoņa pienākumu un ir piedalījušies EP vēlēšanās, un aicina arī pārējos vēlētājus būt aktīviem un piedalīties. Vienlaikus Kariņš pauž nožēlu, ka tehnisku nepilnību dēļ daļai iedzīvotāju nav izdevies nobalsot iepriekšējā balsošanā, mainot vēlēšanu iecirkņus.

Ministru prezidents uzsver, ka esošā situācija liecina par nepieciešamību pēc vēlēšanu procesa pārvaldības izvērtējuma uzreiz pēc EP vēlēšanu noslēgšanās.

Traucējumi sagādā problēmas daudziem vēlētājiem

Sistēmas traucējumu dēļ šorīt nebija iespējams nobalsot EP vēlēšanās tiem vēlētājiem, kas ieradušies nobalsot iecirkņos, kuros viņi nav reģistrēti, novēroja aģentūra LETA. Šāda situācija novērota gan iecirknī, kas atrodas Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, gan Rīgas Avotu pamatskolā.

40.vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Dāvis Dimants apstiprināja, ka šorīt visā Latvijā nav iespējams nobalsot tiem vēlētājiem, kuri nav mainījuši vēlēšanu iecirkni, bet vēlās balsot jebkurā no iecirkņiem. Šāda situācija ir kopš iecirkņa atvēršanas, proti, vairāk nekā pusstundu, skaidroja Dimants.

Viņš piebilda, ka šāda situācija ir visā Latvijā. Dimants norādīja, ka vakar arī bijuši īslaicīgi pārtraukumi, bet tie nav bijuši ilgāki par 10 līdz 15 minūtēm. Vēlēšanu komisijas darbinieki cilvēkiem iesakot vai nu uzgaidīt, vai arī aicinot  apmeklēt vēlēšanu iecirkni vēlāk.

1.vēlēšanu iecirkņa vadītāja: Šodien neizdevās nobalsot 100 cilvēkiem
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

1. vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Gita Grīnberga – Gulbe Latvijas Radio neslēpa sarūgtinājumu, ka sistēmas traucējumu dēļ šorīt vien aiziet prom nenobalsojuši bija spiesti vairāk nekā 100 cilvēki.

 “Rosība būtu normāla, ja strādātu serveris,” atzina iecirkņa vadītāja.

Trešdien iecirknī nobalsoja 128 cilvēki, kas pirmajai dienai bija normāli, un arī šodien varētu būt līdzīga aktivitāte, taču tā nebūs, jo nobalsot varēs tikai šajā iecirknī reģistrētie vēlētāji, norādīja iecirkņa vadītāja. 

Viņa uzsvēra, ka cilvēkiem ir interese par iepriekšējo nobalsošanu, bet “nu lietas ir tādas, kādas ir”, piebilstot, ja jādomā ne tikai par to, kā veicināt aktivitāti, bet arī par to, “vai mēs esam tam gatavi”.   

Savukārt iecirkņos sastaptie cilvēki Latvijas Radio stāstīja, ka vēlējušies nobalsot iepriekš, jo pieļauj, ka vēlēšanu dienā, sestdien, iecirkņos būs daudz cilvēku, citi būs aizņemti darbā vai mācībās, daži vienkārši vēlējušies nobalsot iepriekš saplānotu brīvdienu dēļ.

Kopumā 2019. gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā ir atvērti no plkst.9 līdz 12. Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien, 24.maijā, no plkst.10 līdz 16. Savukārt vēlēšanu pamatdiena ir sestdiena.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks - vidēji 5-20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam.

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27.maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt