Sadaļas Sadaļas

Šogad svētku atslēgvārdi – mīlu, piedod un paldies!

Šodien aprit mēnesi kopš „Maksimas" traģēdijas Zolitūdē. Cilvēku dzīvības un ģimeņu traģēdijas ir ietekmējušas arī tradicionālos Ziemassvētku un Jaungada pasākumus, kas decembra nogalē, kā ik gadu, risinās skolās un kultūras iestādēs. „Šogad svētki būs pieticīgāki un pārdomu pilnāki", saka kultūras darbinieki un lauku kultūras namu vadītāji, „pārāk lielas sāpes ir izdzīvotas, lai priecātos". 

Šie būs svētki, kas ļaus pārdomāt par gaismu sevī un gaismu, ko spējam dot citiem, bet atslēgas vārdi, kas dominēs svētkos, noteikti būs – mīlu, piedod un paldies! Savas sajūtas šajos svētkos jārod un jāmeklē katram sevī pašā, un tā būs vispareizākā izvēle, kā katram no mums svinēt un justies šajos svētkos, saka profesionāli svētku organizatori un tie, kam šī gada nogalē jārūpējas par svētku pasākumu rīkošanu.

Ambeļu pagastā eglītes iededzināšana šogad ar simbolisku nozīmi – kā gaismiņa, kas pirmkārt ļautu ieskatīties pašos, iedegt gaismu sevī un dod citiem, šogad tā ir īpaša vēlme tiekties uz labo un gaišo, saka pagasta kultūras nama vadītāja Ingrīda Skutele.

„Mums tā būs gaismas egle, ko iedegsim pirms Ziemassvētkiem, lai pārdomu noskaņās padomāt par gaismu sevī un gaismu, ko dod citiem garīgā nozīmē. Aizdomāties, ko būtu jamaina arī savā dzīve, lai viss kļūtu labāks," norāda Skutele.

Arī profesionālā kultūras pasākumu un svētku režisore un vadītāja, šobrīd divu meitiņu māmiņa no Madonas Sigita Kokare-Grunte, atzīst, ka šogad svētki noteikti jebkurā iestādē un jebkurā mājā būs apcerīgāki, daudz šogad izsāpēts.

„Varbūt nebūšu moderna, bet man šķiet, ka šogad īpaši svētkos modē būs mīlestība. Mīlestība īpašā, absolūtā, bez robežām, bez nosacījumiem, nevis par ko kaut ko, bet tāpat vien. Pagajušogad, pasaules galam atnākot, piedzīvojot to un šogad arī 21.novembra notikumiem sekojot, viss norāda uz to, ka tikai mīlestība, paldies, piedod un es tevi mīlu - tie trīs atslēgvārdi, kuri pa labi pa kreisi jāsaka nežēlojot, jo rītdienas var arī nebūt," uzskata Kokare-Grunte.

Kalkūnes pagastā Raiņa mājā – muzejā Berķenelē līdzīgi kā daudzās kultūras iestādēs, kas šobrīd kā ik gadus gatavojas Ziemassvētku un Jaungada eglītēm, šogad noteikti valdīs īpašas noskaņas, to nosaka situācija, kurā dzīvojam un ko piedzīvojam, atzīst muzeja vadītāja Inese Bērziņa.

„Mēs esam ļoti noskrējušies, nobažījušies, katram ir nelielas bailes par to, kas būs nākošgad gan ar naudu, gan ar izmaiņām politikā un ar piedzīvotajām traģēdijām. Tas viss mūs darīja bažīgus, un traģēdijas notikumi tapēc atsaucas katrā iestādē, mēs esam satrūkušies un ir bažas par to, vai mums ir droši. Bet, cerams, ka kaut kas mainīsies un Ziemassvetkos mēs spēsim viens otram pateikt paldies un piedot tiem, kam vēl neesam piedevuši," teic Bērziņa.

Sadoties aplī ar rokām un pienākt pie ikviena, ar ko šogad vadāmi svētki un pateikt paldies, ir labākais, ko varam darīt sevis un citu dēļ, tā ir laba enerģija, kas mums tik ļoti visiem nepieciešama, saka Inese Bērziņa.

„Aplis ir vienojošs, un vienkārši jāuzdrošinās pienākt vienam pie otra, jāpasaka kompliments par to, ka esi kopā ar mani, ka esi palīdzējis un vienkārši jāiemācās teikt paldies," norāda Bērziņa.

Rīkojot svētkus, jāvadās pēc savām izjūtam, tās nekad nepievils, vienkārši ir jāieklausās, ko saka un jūt sirds, tas ir ieteikums, ko iesaka Sigita Kokare-Grunte.

Atbilde par svētku noskaņu ir katrā cilvēkā pašā, absolūti esmu par to pārliecināta, atbilde tur ir, vienkārši tam varbūt ir jāvelta vairāk laika, varbūt šogad svētkos ir jāuzraksta vēstule pašam sev,"spriež Kokare-Grunte.

Vēstule būs kā mudinājums, cerība un arī ticība uz labo, taču, kā to darījuši senie latvieši - būtu labi savas vēstules formā uzrakstītās skumjas, rūpes un lielās sāpes sadedzināt ozola bluķī, lai tajā izplēnētu nelaimes un ar gaismu nāktu jaunas cerības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt