Dienas ziņas

Audžuģimenes tikās Jaungada pasākumā

Dienas ziņas

Izrāda Tukuma Mākslas muzeja jaunieguvumus

Šogad neierasti agri tek kļavu sulas

Šogad neierasti agri tek kļavu sulas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jaunākā laika prognoze vēsta, ka šī gada janvāris varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē. Neierasti siltie laika apstākļi daudzviet Latvijā jau mudinājuši atvērties pūpoliem, mežos atrodamas gailenes, uzziedējušas vizbulītes. Necerēti agri šogad sākušas tecēt arī kļavu sulas.

Sulu tecinšānas saimniecībā Smiltenes pusē pie mājas augošajās kļavās SIA “Kainaži” saimnieks Ervins Labanovskis pirmos urbumus veicis vēl pirms Jaunā gada. Svētku galdā par lielu pārsteigumu viesiem celtas svaigi tecinātas kļavu sulas. Šajās dienās saimnieks piemājas kļavās veicis vēl vairākus urbumus un nu to skaits jau sasniedzis aptuveni simtu.

"Agrāk tik agri nav mēģināts, bet es pieļauju, ka tas ir noticis. Tomēr normālos apstākļos decembrī vajadzētu būt mīnusiem," teica Labanovskis. Sulu tecināšanas saimniecībā šī ir pirmā reize, kad kļavu sulas ieurbtas tik ātri. Parasti to tecināšana sākas februāra beigās vai marta sākumā, kad pamazām mostas daba. Tomēr šī gada neierastajā ziemā daudzi procesi sagriezušies kājām gaisā.

"Kļavai ir tā, ka sulu dzīšanas mehānisms aktivizējas tad, kad ir bijuši mīnusi, un šeit pirms nedēļas bija –7 grādi un tad sekoja atkusnis. Tad nostrādā mehānisms, ka sāk dzīt sulu. Tā viņa var visu ziemu vai pusi nedaudz dzīt sulu, atšķirībā no bērza," teica Labanovskis.

Cukurs veidojās koksnē vasarā, ar sauli tur akumulējās un tad, kad ir tā sasalšana un atkušana, viņš transformējas cukurā. Kokos iesistās sulu tecināšanas tapiņas tur paliks līdz pat sezonas beigām. Tiklīdz iestāsies sals, sulu tecēšanas process apstāsies līdz nākamajam atkusnim.

"Bērzam tas ir ne tik svarīgi, bet kļavai ir jāurbj dienvidu pusē, lai pa dienu atkūst, jo, ja mīnusi, tad sasalst, un ārā nedabūsiet, pat ja ir saulīte. Skaidrs, ka tik daudz, cik pavasarī, tagad netecēs, jo tad viņš vairāk forsē, pavasarī kokam ir tā sajūta, ka vajag lapām. Bet es pieļauju, ka līdz febrāra beigām patecēs, tad pārstās," atzina Labanovskis.

Šajā saimniecībā jau otro gadu aug, iespējams, pasaulē pirmais sulu koku parks. Šī gada pavasarī šeit iecerēts stādīt Amerikas dzeltenos bērzus. "Izskata ziņā nelīdzinās mūsu bērziem, viņiem tāds kapara, vara stumbrs. Bet kopumā ir pāri par 30 dažād bērzi, kļavas un valrieksti, no kā var tecināt sulas," tā Labanovskis.

Šī gada pirmās ievāktās kļavu sulas būs pieejama arī pircējiem, ja tās satecēs vairumā - taps arī kļavu sīrups.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti