Šogad atceltā Baltijas praida gājiena vietā kopiena piedāvā īsfilmu «LGBT Tu neesi viens»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šogad pulcēšanās ierobežojumu dēļ 6. jūnijā paredzētais Baltijas praida gājiens ir atcelts, tomēr, lai palielinātu izpratnes un iecietības līmeni pret LGBT personām (gejiem, lesbietēm, biseksuāļiem, transpersonām)kopiena piedāvā noskatīties dokumentālu īsfilmu "LGBT Tu neesi viens".

Dokumentālā īsfilma "LGBT Tu neesi viens" veidota kā sociāls projekts, kas vērš sabiedrības uzmanību uz mobingu, īpaši LGBT cilvēku virzienā. Filma stāsta par pazemošanas ietekmi, tajā tiek diskutēts par sekām un iespējām mobingu mazināt. Tās mērķis ir veicināt sabiedrības informētību un izpratni par dažādu seksuālo orientāciju esamību un sabiedrības attieksmi, vērst skatītāja uzmanību uz problēmām, ar kurām saskaras atšķirīgie skolas vecuma bērni, sniegt padomus vecākiem, informēt jauniešus par to, kur meklēt palīdzību, sekmēt LGBT tiesisko aizsardzību Latvijā un aktualizēt LGBT cilvēku integrāciju darba vidē.

Īsfilmas ietvaros savos pieredzes stāstos dalās žurnālists Kārlis Streips, multimākslinieks Kašers, sabiedriskais darbinieks Roberts Putnis, "Mozaīkas" valdes locekle Evita Goša, Drag King Laura Šterna Emanuels, "Accenture Latvia" darbiniece Denīze, kā arī influenceris un Drag Queen Rojs Rodžers Linkevičs.

“Jau agrā bērnībā man bija skaidrs, ka manai valstij īpaši neinteresē mana labklājība. Ārkārtīgi žēl, jo es esmu pietiekami daudz investējis savā valstī – seši gadi korī, seši gadi tautas dejās. Biju divas reizes Dziesmu svētkos, strādāju kā brīvprātīgais ''Rīga 2014''. Esmu investējis savā valstī, kultūrā, valsts tradīcijās, bet man valsts nevar vienkārši iedot tiesības precēties. Es neprasu viņiem uzcelt man māju vai pili, es prasu elementāras tiesības,” pārdomās dalās Rojs.

Savukārt profesionālo viedokli saistībā ar pusaudžu personības veidošanos un mobingu pauž "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle, "Mozaīkas" valdes loceklis Kaspars Zālītis un EKL ģenerālsekretāre un "Latvijas Drošāka interneta centra" izglītības darba vadītāja Liene Valdmane un RSU psihosomatiskās klīnikas ārsts un psihoterapeits Artūrs Miksons, kurš uzsver: “Piemēram, kā jūtas heteroseksuāls bērns homoseksuālā ģimenē? Tieši tāpat kā homoseksuāls bērns heteroseksuālā ģimenē. Viņš ir citādāks. (..) Līdz ar to pieņemt, ka homoseksuālā ģimenē izaugs homoseksuāls bērns ir nedaudz absurdi.”

Pēdējā laikā plašāku diskusiju sabiedrībā par atstumšanas, izsmiešanas un mobinga tēmu sociālajos tīklos ir aizsākuši vairāki sabiedrībā atpazīstami cilvēki un uzņēmumi. "Accenture" Latvijas filiāles vadītājs Maksims Jegorovs uzsver: “Mēs "Accenture Latvia" lepojamies ar iekļaujošu darba vidi, kurā darbinieki var atļauties būt atšķirīgi un autentiski. Dažādība ļauj satikties atšķirīgiem viedokļiem un nonākt pie inovatīviem risinājumiem. Latvijā ir svarīgi veidot drošu vidi un atbalstīt tādus projektus kā šī filma, lai mūsu kolēģi, kas pārstāv LGBT komūnu, varētu justies pārliecināti, ka ir pilnvērtīga mūsu sabiedrības daļa.”

Iedrošinot arī citus būt atvērtiem un pieņemošiem, filmas ietvaros savu viedokli pauž - Toms Grēviņš, Linda Samsonova, Aminata Savadogo, Samanta Tīna, Marta Grigale, Ieva Florence, Vita Balčunaite, Madars Apse un daudzi citi viedokļu līderi, kas pusaudžu gados arī ir saskārušies ar mobingu un izstumšanu. Iespēja reģistrēt viendzimuma partnerattiecības ir vienlīdzības jautājums visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tai skaitā arī Latvijā. Patlaban 29 pasaules valstīs ir atļautas viendzimuma laulības.

“Politika saka, viss, kas jums ir vajadzīgs, ir nokārtojams pie notāra. Tās ir kategoriskas muļķības. Notārs nevar noteikt tiesības attiecībā uz mantojumu, notārs nevar nodrošināt vienādu nodokļu sistēmas attieksmi, kāda ir precētiem cilvēkiem, bet nav citiem cilvēkiem, un notārs nevar noteikt, ka diviem vīriešiem vai divām sievietēm ir tiesības precēties. Tas ir juridisks darījums,” filmā pauž žurnālists Kārlis Streips.

2018. gadā jau tika savākti 10 000 parakstu par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā, tomēr Saeimas vairākums nobalsoja "pret" šo likumprojektu. Šobrīd sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv atkārtoti savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par iespēju reģistrēt viendzimuma partnerattiecības. Filmas ietvaros tiek izcelti arī juridiskie jautājumi, kas svarīgi LGBT kopienai.

Filma, sākot no 6. jūnija, bez maksas un bez reģistrēšanās pieejama "Go3" platformā.  

“Tiešām man gribas paņemt tavu roku un pacelt gaisā un pateikt – Jā, tas ir mans vīrs!” atzīst multimākslinieks Kašers.

Dokumentālās īsfilmas laikā Kašers bildināja draugu Jāni. To, vai Jānis teica jāvārdu, redzēsim filmā!

Filmas veidotāji:

  • Īsfilmas izpildproducents: Ai Production
  • Producente: Aiga Baikova
  • Montāžas režisore: Ieva Sarmiņa
  • Operatori: Edgars Punculis un Mārcis Birste

Pēdējā reize, kad Latvijā notika Baltijas praids, bija 2018. gadā. Tad pasākumā piedalījās aptuveni 8000 cilvēku. 

KONTEKSTS:

Par to, ka juridiski vajag nostiprināt cilvēku attiecības, kas nedzīvo laulībā, runāts jau gadiem. Tas aktualizēts gan saistībā ar viendzimuma pāriem, gan arī heteroseksuāliem pāriem, kuri nav precējušies. 

Vēl pirms salīdzinoši neilga laika, apmēram pirms gada, Saeimas vairākums noraidīja tā dēvēto Dzīvesbiedru likumprojektu, kas citstarp paredzēja valsts aizsardzību arī viena dzimuma ģimenēm. 

27. aprīlī portālā "Manabalss" vajadzīgo parakstu daudzumu izdevies savākt iniciatīvai par partnerattiecību regulējumu viendzimuma pāru ģimenēs. Paredzams, ka arī šoreiz uz lielu deputātu atbalstu geji, lesbietes un biseksuāļi nevar cerēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti