Dienas ziņas

Lācenei Ilzītei –15!

Dienas ziņas

Pensionāru sociālo pakalpojumu centrā – karantīna

Smiltenes novadā likvidēta ķimikāliju glabātava

Smiltenes novadā uziet pamestu ķimikāliju glabātavu

Smiltenes novada Saltupu mežā, pateicoties kādam vērīgam  iedzīvotājam, uzieta un likvidēta padomju laiku ķimikāliju glabātuve. 

Daudzviet Latvijā no agrākiem laikiem  saglabājušies videi kaitīgi objekti, par kuru bīstamību cilvēki vairs pat neuztraucas, jo pie tiem ir pieraduši. Viens šāds objekts satraukumu radīja Smiltenes novadā, un Valsts vides dienesta speciālisti pēc informācijas saņemšanas devās uz norādīto objektu – nelielu, mežā ieaugušu ēku, par kuras saturu brīdina uzraksts – inde.  

Pastaigājoties Smiltenes novada Saltupu mežā, kāds garāmgājējs nofotografēja nelielu ēku. Ziņojumu par to un tai līdzās esošu mucu ar birstošu, oranžu vielu aculiecinieks atzīmēja “Vides SOS kartē”, un ar projekta starpniecību ziņa nonāca pie Smiltenes pilsētas pašvaldības policijas.

Smiltenes pašvaldības policijas vecākais inspektors Jānis Leitis pastāstīja, ka kārtības sargi apsekoja norādīto vietu, sameklēja saimnieku un konstatēja, ka “ir nenoskaidrota viela muciņā”.

“Rezultātā pieņēmām lēmumu – pazvanījām 112, uz glābšanas dienestu, kas ir specializējušies ķīmisku vielu savākšanā,” stāstīja Leitis.

Smiltenes pašvaldības policijas darbinieki uzskata, uz ēkas redzamie uzraksti “Jad” (inde -  krievu val.) un “Inde” liecina, ka darbība tajā notikusi padomju laikā un pēc īpašuma atgūšanas deviņdesmitajos gados īpašnieks nav centies to sakārtot.

Sākotnēji, nezinot, cik bīstama būs situācija, glābēji ieradās gan no Smiltenes, gan Valmieras, tāpat notikuma vietā dežurēja Neatliekamā medicīniskā palīdzība. Uz “Vides SOS” akcijā apzināto vietu ieradās arī Valsts vides dienests.

Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Līga Zvirbule atzina, ka, apskatot vien, nevar pateikt konkrēti, kas šīs ir par ķimikālijām, “līdz ar to ar jebkuru aizdomīgu, nezināmas izcelsmes vielu ir jārīkojas ļoti uzmanīgi”.

Agrāk ap ķimikāliju noliktavu bija metāla sēta, nu vairs tās nav, sagruvis arī ēkas jumts. Ēkai nonākot privātpersonas valdījumā, tajā 20 gadu laikā nav veiktas nekādas ierobežojošas darbības, palīdzība nav lūgta arī pašvaldībai vai Vides dienestam.

“Šie jautājumi ir jākārto jau tajā stadijā, kad šos īpašuma dokumentus kārto. Šobrīd,  kad jau ir īpašuma tiesības atgūtas, šī ķimikāliju noliktava ir nonākusi īpašnieka valdījumā,” norāda Līga Zvirbule.

“Zemes īpašnieks nav organizējis un rīkojies ātrāk, lai šos jautājumus varbūt savlaicīgi sakārtotu, bet - kā ir, tā ir. Mēģināsim šobrīd visi kopā šo problēmu atrisināt,” piebilda Vides dienesta pārstāve.

Vides dienests un glābēji pieļauj, ka ēkā esošās vielas savulaik paredzētas kaitēkļu apkarošanai. Glābēji no noliktavas iznesa 20 ķimikāliju maisus, un tie nonāks Bebrenes poligonā.

Par līdzīgiem vidi apdraudošiem objektiem Valsts vides dienests informāciju saņem no visas Latvijas. Ziņot var ar mobilās lietotnes vai interneta palīdzību, kā arī zvanot reģionālās vides pārvaldes diennakts dežurantam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti