Dienas ziņas

Daudzi naktī muzejos, 11 000 skrituļo

Dienas ziņas

Liepājā top iespaidīga zirga skulptūra

Viļānos skolēni veido uzņēmumus

Skolēni Viļānos izveido sešus uzņēmumus

Vairāk nekā 25 gadus Latvijas skolēni piedalās organizācijas "Junior Achievement" aktivitātēs, kas saistītas ar uzņēmējdarbību. Pērn skolēnu mācību uzņēmumus bija izveidojuši aptuveni 60 000 skolēni 156 Latvijas skolās. Arī šogad interese ir liela, piemēram, Viļānu vidusskolā izveidoti seši uzņēmumi, un skolēni piedalās gadatirgos Rīgā un lielākajās Latgales pilsētās.

Tirgū viss notiek pa īstam – uzsver Viļānu vidusskolas skolēni, kuri šajā mācību gadā izveidoja sešus mācību uzņēmumus un šoreiz pašu veidotos darinājumus pārdod Viļānu pavasara gadatirgū.

Viļānu vidusskola organizācijas "Junior Achievement" programmā piedalās jau piecus gadus un šogad lielākā interese ir sākumskolas klašu skolēniem.

Lielākoties skolēni veido rokdarbus, jo šajā jomā atšķirībā no pārtikas ražošanas nav nepieciešams īpaši saskaņot atļaujas ar atbildīgajām institūcijām. Svarīgi, lai mācību uzņēmums pildītu īsta uzņēmuma funkcijas un darbotos reālā vidē.

"Būtu vēlams izveidot komandu. Lai vieglāk būtu strādāt. Vienīgais moments, jā - ja tiek ražota produkcija, pašam tev jānodrošina visas izejvielas," teica Viļānu vidusskolas skolotāja Elza Samuilova.

Skolēnu mācību uzņēmuma darbības ilgums – viens mācību gads. Taču, sākoties jaunam gadam, ir iespējams turpināt strādāt jau iesāktajā nišā. Paši pārdodot pašu gatavotos izstrādājumus, skolēni gūst praktiskas iemaņas uzņēmējdarbībā, iemācās prezentēt savu uzņēmumu, plānot budžetu, gūst jaunus kontaktus.

Pēc Samuilovas sacītā, vērtīga pieredze ir arī tā, ja skolēniem neizdodas neko pārdot. "Pēc tam kritiski vajadzētu izvērtēt savu produkciju. Izlabot varbūt kaut ko, piedāvāt ko citu vai [rīkoties] kā citādāk," sacīja  Viļānu vidusskolas skolotāja.

Viļānu vidusskolas 8. un 9. klases skolnieces Megija Gunda un Alise Klinta Brokas atzīst, ka viņas projektā gūst pieredzi, kā runāt ar cilvēkiem, pārdošanā. "Iesaku visiem nodarboties ar šo. Varbūt neizdosies ar pirmo reizi, mēģiniet ar citiem uzņēmumiem, citām idejām".

Arī citi skolēni nopietni apsver ideju nākotnē veidot savus uzņēmumus, tā rūpēties par novada ekonomisko izaugsmi.

Skolēnu mācību uzņēmumu konsultante Viļānos ir pārliecināta: ja bērns jau no mazotnes pierod pie patstāvības un atbildības, tad arī turpmākais dzīves ceļš grūtības nesagādās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti