Saliedētību atzīst par vienu no pilsoniskās sabiedrības stūrakmeņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts drošība ir atkarīga ne vien no militārām iespējām un politiskiem lēmumiem, bet arī no tā, cik saliedēta, kritiski domājoša un aktīva ir sabiedrība. Šī ir viena no atziņām, kas ne reizi vien trešdien izskanēja starptautiskā konferencē par pilsoniskās sabiedrības nozīmi.

Pilsonisku sabiedrību raksturo katra cilvēka personiska atbildība par valsts problēmām, cilvēku spēja sadarboties kopēja labuma sasniegšanā un piedalīšanās lēmumu pieņemšanā. Diskusija par pilsoniskas sabiedrības nozīmi valsts aizsardzībā un stabilitātē šodien ātri vien iegūla Krievijas agresijas un propagandas apturēšanas gultnē.

Politikas pētnieks Kaha Gogolašvili no Gruzijas norādīja - lai turētos pretim Krievijas psiholoģiskajam spiedienam, sabiedrībai jābūt saliedētai, asredzīgai un kritiski domājošai. Politikas eksperts no Ukrainas uzskata – šādu cilvēku devums cīņā par savas valsts interesēm šobrīd skaidri redzams viņa zemē.

"Domāju, tas spilgti parādījās Maidana laikā, tas redzams arī kara laikā. Pilsoniskā sabiedrība ļoti efektīvi palīdz Ukrainas armijai – vācot līdzekļus, mantas un sniedzot citu atbalstu. To pārsvarā dara brīvprātīgie. Ukrainas pilsoniskās sabiedrības organizācijas ne tikai cenšas kontrolēt politiķu rīcību, bet nāk klajā arī ar reformu plāniem un likumprojektiem," saka Kijevas Mohila akadēmijas profesors Oleksijs Harans.

Viņš arī papildina, ka milzu nozīme spēcīgas pilsoniskas sabiedrības veidošanā ir mediju telpai.

"Uzzināju, ka Latvijā ir krieviski raidošs kanāls, ko veido Latvija pati, kas ir labi – jūs pierādāt, ka jums ir iespēja raidīt informāciju krievu valodā,"

"Bet, kad es paskatījos Latvijā translētos Kremļa TV kanālus – tādus kā Pirmais Baltijas kanāls, RTR, NTV...  Klausieties – tās ir šausmas! Ja jūs nezināt, kas patiesībā notiek, tad tiekat pilnībā maldināti ar Krievijas propagandu," saka Harans.

Politikas eksperts un bijušais Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Īans Bonds uzskata – pilsoniskas sabiedrības veidošanās jāatbalsta arī ārpus Rīgas. Jābūvē ciešākas saiknes starp galvaspilsētu un lielākajām pierobežas pilsētām, lai katrs cilvēks neatkarīgi no dzīvesvietas justos iesaistīts valstiskos procesos.

"Ja valdība nespēj radīt labvēlīgu vidi sabiedrībā pastāvošo konfliktu risināšanai, tad, atklāti sakot, pilsoniskajai sabiedrībai ir diezgan grūti sevi parādīt (..) Tādās valstīs kā Latvija ir īpaši svarīgi, lai cilvēkiem ir pieejama uzticama informācija tajā valodā, kura viņiem ir tuvāka," saka Bonds. "Cik saprotu Latvijas televīzija šobrīd ar ierobežotiem resursiem cenšas konkurēt ar Krievijas televīziju sistēmas teju bezlimita iespējām. Tāpēc, manuprāt, diskusija par krieviski raidoša Eiropas līmeņa televīzijas kanālu, ir ļoti būtiska," norāda Bonds.

Vēl viens Bonda ieteikums ir būvēt daudz ciešākas saiknes starp galvaspilsētu un lielākajām pierobežas pilsētām. Svarīgi panākt, lai katrs cilvēks, neatkarīgi vietas, kur dzīvo, jūtas iesaistīts valstiskos procesos un tādēļ ir gatavs ieguldīt enerģiju šo interešu aizstāvībā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti