Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Samilst strīds starp Krievijas ģenerālkonsulu un vēsturnieku

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Salaspils reaktors apskatāms 360 grādu virtuālā tūrē

Salaspils kodolreaktoru varēs apskatīt 360 grādu virtuālā tūrē

Lai saglabātu ziņas par Salaspils kodolreaktoru, ko iedarbināja 26. septembrī pirms 60 gadiem, tapusi 360 grādu virtuālā tūre, kas vedina apskatīt šo zinātnes būvi. Tas ir ceļojums vēsturē, kas sākās 1958. gadā, kad pieņēma lēmumu par reaktora celtniecību Latvijā. Reaktora darbības laiks parādīts fotogrāfijās, video un audio ierakstos, kā arī faktu lapās. 

Virtuālajā pastaigā pa Salaspils kodolreaktoru var doties "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra" (LVĢMC) mājaslapā, sameklējot attiecīgo norādi. Sekojot bultiņām var ielūkoties reaktora zālē, laboratorijās un palīgtelpās. 

“Radioķīmiskā laboratorija un ieiešana kodolreaktora zālē. Un pie punktiņiem ir izlasāma vairāk informācija par pašu kodolreaktoru. Centāmies ielikt to interesantumu, lai nav tikai sausi fakti, to praktisko dzīvi, kāda bija sadzīve, ko panāca ar zinātniskiem pētījumiem,” stāstīja LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone.

Zem ikonām slēpjas fakti un fotogrāfijas. Audio gids piedāvā atmiņu stāstus, kurus stāsta bijušais reaktora galvenais inženieris Valdis Gavars, viens no tiem, kas bija klāt reaktora tapšanā jau no pašiem pirmsākumiem. 

Atomreaktoru svinīgi atklāja 1961. gada 26. septembrī. Reaktors darbojās līdz 1998. gadam. Tas vairs nav pieejams apmeklētājiem. Taču darbības gados to apmeklēja ap 50 000 ekskursantu.

Jantone stāstīja: “Var apskatīties, kā tas bijis darbības procesā. Par sadzīvi, ir reaktorā teātris spēlēts – Edgars Liepiņš ir bijis ciemos apskatīties reaktoru.

Salaspils kodolreaktors bija vienīgais civilais pētniecības kodolreaktors Baltijā, kur bija zinātniskie pētījumi, kas nebija saistīts ar militārajām vajadzībām.

Ar šo tūri parādām pašreizējo, jo tad, kad būs pabeigta demontāža un likvidācija, tur vairs nebūs zilais bundulis, kas ir redzams. Telpas ar radiāciju, piesārņotās vietas un iekārtas tiks demontētas un apglabātas.”

Kā uzsvēra virtuālās tūres autori, lai gan mūsdienās ir dažādi viedokļi par kodolreaktoru, tas tomēr ir vēsturisks objekts, kas kalpojis zinātnes un tehnikas attīstībai Latvijā. To būvēja un izmantoja galvenokārt Latvijas zinātnieki.

“Radiācijas kontūra telpa ir ļoti interesanta, man pašai te bija visādi eksperimenti. Manipulatori, ar ko strādāja... klīda nostāsti, ka meistaru meistarība bija tik liela, ka sērkociņu varēja piešķilt ar šiem manipulatoriem,” sacīja Jantone. 

360 grādu virtuālā tūre pa Salaspils kodolreaktoru būs saistoša ikvienam. Bet it īpaši noderīga tā būs skolēniem vēstures zināšanu papildināšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt