Eksperte: Igaunijā plānotā AES būtu piemērota Baltijai

Igaunijā plānotā atomelektrostacija (AES) būtu piemērota Baltijai, bet Baltijas valstīm projektā vajadzētu sadarboties, tā uzskata ASV bāzētā enerģētikas uzņēmuma "PNM Resources" vadītāja Patrīcija Kolavna.

Lai gan nekas oficiāli apstiprināts vēl nav, Igaunija vismaz idejas līmenī sākusi savu ceļu pretī atomelektrostacijas izveidei. Par iespējamo piemērotāku risinājumu izraudzīts mazais modulārais kodolreaktors. Igauņu uzņēmums, kas kodolreaktoru vēlas attīstīt, projektā aicinājis iesaistīties arī Latviju.

Pie vislabvēlīgākā scenārija reaktoru Igaunijā varētu uzbūvēt jau pēc apmēram desmit gadiem. 

Kolavna, kas šonedēļ viesojās Rīgā, uz iespēju Igaunijai attīstīt kodolreaktoru raugās pozitīvi. Ņemot vērā, ka tā ir salīdzinoši zaļa tehnoloģija, tas varētu palīdzēt sasniegt izvirzītos ambiciozos mērķus. Tomēr, ekspertes ieskatā, visām trim Baltijas valstīm projektā vajadzētu sadarboties.

"Ņemot vērā nelielo iedzīvotāju skaitu, koplietošana un dalīšanās ir labs risinājums. Mums pieder daļa no lielākas atomelektrostacijas Arizonā, kur apvienojušies apmēram 5 vai 6 uzņēmumi. Jo jums patiešām ir nepieciešama šo uzņēmumu lielāka klientu bāze, lai nodrošinātu kodolenerģijai vajadzīgos klientu apjomus," pauda Kolavna.

Igaunija jau sākusi priekšizpētes procesu stacijas attīstīšanai. Atlasītas arī 16 dažādas iespējamās kodolreaktora atrašanās vietas. Reaktora jauda plānota 300 megavatu apjomā, kas, pēc ekspertu aprēķiniem, ar elektrību varētu apgādāt ap 300 000 cilvēku. 

Gala lēmumu par atomelektrostacijas attīstīšanu Igaunijā pieņems parlaments.

KONTEKSTS:

Igaunija līdz 2030. gadam atteiksies no degslānekļa elektroenerģijas ražošanā, un ap šo laiku būs beidzies arī Narvas elektrostacijas kalpošanas laiks. Tikai ar saules un vēja ģeneratoru saražoto elektroenerģiju valstij nepietiks, tāpēc nepieciešamas jaunas kontrolējamas ražošanas jaudas.

Igaunijai būtu jāizvēlas starp dabasgāzi un atomelektrostaciju. Ņemot vērā, ka gāze reģionā ienāk galvenokārt no Krievijas, Igaunijas ekonomikas ministrs Tāvi Āss jau iepriekš teicis, ka šādu politisku risku viņš neuzņemtos.

Tādēļ Igaunijā plānots būvēt četru modulāro reaktoru spēkstaciju, kas varētu saražot 1200 MW jaudu. Projektu plāno pabeigt līdz 2035. gadam vai pat ātrāk. Gala lēmumu par AES būvniecību vēl jāpieņem Igaunijas parlamentam Rīgikogu – tas varētu notikt nākamgad.

Igaunija AES, visticamāk, būvēs valsts ziemeļaustrumos, apmēram 80 kilometrus no valsts robežas ar Krieviju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti