Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Kritizē ASV par necilvēcīgu migrācijas politiku

Dienas ziņas

Vai Skrundā būs vieta aizturētajiem robežas šķērsotājiem

Sāk būvdarbus pie Brīvības pieminekļa

Sāk darbus pie Brīvības pieminekļa izgaismošanas

Pēc 55 dienām – tieši Latvijas dzimšanas dienā –  mūsu svarīgākais simbols Brīvības piemineklis iemirdzēsies jaunā gaismā. Pēc trīs gadu līdzekļu vākšanas un projekta saskaņošanas piektdien, 24. septembrī, ar simbolisku lāpu aizdegšanu sākti būvdarbi, lai pie Brīvības pieminekļa tiktu uzstādīti jauni īpaši gaismekļu balsti ar prožektoriem, kas to izgaismos pilnībā diennakts tumšajā laikā.

Pazūd puķu dobes un zālāji, dzirdama ekskavatora rūkšana un strādnieku sasaukšanās. Oranžā strīpa apstādījumos rāda, kur tiks rakts.

"Man patīk šī darba duna, kas šeit ir riņķī, ka strādā dārznieki, strādā kabeļu racēji, pašvaldības policija sargā. Ir sajūta, ka viss ir sācies, cilvēki zina, ko viņi dara, viņi ir priecīgi par to, ko viņi dara. Tas dod ļoti lielu gandarījumu un apmierinātības sajūtu," sacīja Brīvības pieminekļa izgaismošanas idejas iniciators Valdis Zatlers.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekts paredz arī sakārtot vidi ap pieminekli, piemēram, uzlabojot elektroenerģijas padevi šai vietā, lai lielo pasākumu laikā Brīvības piemineklis vairs netiktu ietīts apskaņošanas tehnikas vadu mudžekļos.

Turklāt būvdarbi plānoti tā, lai pilsētnieku un ārvalstu viesu kustību Brīvības laukumā netraucētu.

"Parka zonā jāizrok tranšejas un jāierok jauni kabeļi, jāiebetonē jauni pamati un jāuzliek jauni stabi, kas turēs prožektorus, kopā 12. No vienas puses, skaits nav liels un darbs neizklausās liels, bet principā ir diezgan daudz, ko veikt," atzina AS “Būvuzņēmums Restaurators" valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs.

Gaismekļi, kas specifiski izmērītos leņķos izgaismos visus Brīvības pieminekļa tēlus, tiks izvietoti uz Latvijā ražotiem speciāliem mastiem. Tie iekļausies vidē un būs gandrīz neievērojami.

"Svarīgi, kāds ir gaismas spektrs, jo tad materiāli pareizi izskatās un pareizi atstaro gaismu. Ir svarīgi, lai gaismojums ir sabalansēts, ir svarīgi, lai brīvības tēls ir redzams, lai zvaigznes mazliet iemirdzas. Un svarīgi arī, lai tas ir izdarīts cieņpilni, lai tas nav gaismu šovs, tas ne tuvu nav tas," skaidroja arhitekts Austris Mailītis.

Projekta tāme ir aptuveni 350 000 eiro. No tiem 70 000 eiro saziedojuši Latvijas cilvēki un ārvalstīs dzīvojošie mūsu valsts patrioti. Daļu līdzekļu devusi valsts un Rīgas dome, ziedojumi saņemti arī no uzņēmumiem. Tomēr vēl nedaudz līdz pilnīgai projekta pabeigšanai nepieciešams. Lai uzstādītu vēl divus spēcīgus prožektorus, kas izgaismos tieši pieminekļa zvaigznes, un speciāli veidotus karogu mastus aiz Brīvības pieminekļa īpašām svētku reizēm, nepieciešams savākt vēl 25 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt