Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus un tajā paredzēto aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus atrakcijās Saeimas pirmajā lasījumā atbalstīja 44 deputāti, pret bija 23 deputāti, bet balsojumā atturējās 11 tautas kalpi.
Pirms šī jautājuma skatīšanas parlamenta plenērsēdē pie Saeimas nama pulcējās aptuveni 200 cilvēku protesta akcijā "Par cilvēcīgu cirku", kur deputāti aicināti aizliegt savvaļas zvēru izmantošanu izklaides vajadzībām.
Salīdzinoši mazāks cilvēku skaits pulcējās turpat pretējā mītiņā, iebilstot pret aizliegumu cirkā uzstāties dzīvniekiem . Šo piketētāju vidū liela daļa bija līdzšinējie Rīgas cirka darbinieki.
Video: Protesti pie Saeimas
Kā Saeimas plenārsēdē atzina Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība), ar likuma grozījumiem paredzēts ieviest Eiropas Savienības regulas prasības attiecībā uz izmēģinājuma dzīvnieku audzēšanu un izmantošanu, bet vislielākās debates raisījās par plānoto aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus dažādās atrakcijās, tostarp cirka izrādēs.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijā šajā jautājumā pausti dažādi viedokļi – pieminētas cirka tradīcijas un bērnu vēlme cirkā redzēt savvaļas dzīvniekus.
Taču, no otras puses, norādīts uz nepietiekamo dzīvnieku labturības prasību ievērošanu cirkā, tāpat minēti ētiskie aspekti, tostarp dzīvnieku dresūra, teica Līdaka.
Par aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus cirkā iestājās Saeimas deputāte Inguna Rībena (Nacionālā apvienība), norādot, ka dzīvnieku izmantošana cirkā ir uzskatāma par arhaismu. Savvaļas dzīvnieku vieta ir dabiskajā vietā vai tam pielāgotās vietās, piemēram, dabas parkos un atbilstošos zoodārzos.
"Dzīvnieku cirks nevis izglīto, bet rada cietsirdību un neadekvātu priekšstatu par dzīvnieku. To pamatoti uzskata par cietsirdīgu izklaidi," teica Rībena.
Līdzīgu viedokli pauda arī Līdaka, norādot, ka cirks bērnam rada greizu priekšstatu par dzīvniekiem. Piemēram, cirkā rāda, ka lācis staigā uz divām kājām, bet, aizejot uz skolu, skolotāja stāsta ko citu – lācis staigā uz četrām kājām.
"Bērns no cirka iznāk ārā dumjāks, nekā iegājis iekšā," domā Saeimas deputāts Līdaka, norādot, ka cirka atrakciju mērķis ir viens – cilvēku izklaide un naudas iekasēšana.
Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko ("Saskaņa") savukārt lūdza neatbalstīt likumprojektu, norādot, ka neviens neatbalsta cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.
Tie, kas iestājas par dzīvnieku izmantošanu cirka atrakcijās, ir "par to, lai dzīvniekus apmācītu ar humānām metodēm, un es ticu, ka tas ir iespējams," sacīja Stepaņenko.
Likumprojekts paredz papildināt likumu ar jaunu pantu, nosakot, ka gan savvaļas, gan nebrīvē audzētus dzīvniekus aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvniekus. Tas attieksies galvenokārt uz ceļojošajiem cirkiem gan no Eiropas Savienības, gan no trešajām valstīm. Tas nozīmē aizliegt dzīvnieka izmantošanu un apmācīšanu, liekot tam veikt pretdabiskas darbības, kaitējot dzīvnieka veselībai un radot tam ciešanas, teikts likumprojekta anotācijā.
Sākums Latvijas iestāžu darbam pie likumprojekta bija Eiropas Veterinārārstu federācijas atzinums, ka nav iespējams pilnībā nodrošināt labturības prasības atbilstoši savvaļas dzīvnieku vajadzībām. Tāpēc izteikts aicinājums aizliegt savvaļas sugu zīdītāju dalību ceļojošajos cirkos.
Sekojot pētījumiem, deviņās Eiropas Savienības valstīs ir aizliegta jebkādu dzīvnieku vai savvaļas dzīvnieku izmantošana cirku izrādēs, un tikpat citās valstīs spēkā ir daļēji aizliegumi.
Latvijā iecerētais aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstājas mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki.
Ja likuma grozījumi tiks atbalstīti arī Saeimas otrajā un trešajā lasījumā, tad iecerētās izmaiņas stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā. Savukārt attiecībā uz Rīgas cirku tas būs spēkā no 2018.gada 1.janvāra, norāda Saeimas Preses dienestā.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijā iepriekš Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi neguva atbalstu.
Jau ziņots, ka Atmodas laika līderis Dainis Īvāns iepriekš personīgi uzrunājis vairākus Saeimas deputātus, aicinot balsot pret grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņaprāt, cirkam ir būtiska loma savvaļas dzīvnieku populācijas saglabāšanā, savukārt dzīvnieku dresētājiem – zvēru uzvedības izpētē.