Dienas notikumu apskats

Nodokļu reformā no nepopulāriem soļiem izvairīties nebūs iespējams

Dienas notikumu apskats

Putins nosoda daudzviet Krievijā notikušos pretkorupcijas protestus

Saeima protestu pavadībā konceptuāli atbalsta aizliegumu cirkā izmantot dzīvniekus

Saeima protestu pavadībā konceptuāli atbalsta aizliegumu cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus

Saeima ceturtdien, 30. martā, pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus, kas tostarp paredz aizliegumu dažādās atrakcijās, arī cirka izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus. Šāda kārtība attiecināma arī uz ceļojošajiem cirkiem. Taču aizliegums neattiecas uz priekšnesumiem, kuros uzstājas mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki, piemēram, zirgi un pūdeļi.

Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumus un tajā paredzēto aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus atrakcijās Saeimas pirmajā lasījumā atbalstīja 44 deputāti, pret bija 23 deputāti, bet balsojumā atturējās 11 tautas kalpi.

Pirms šī jautājuma skatīšanas parlamenta plenērsēdē pie Saeimas nama pulcējās aptuveni 200 cilvēku protesta akcijā "Par cilvēcīgu cirku", kur deputāti aicināti aizliegt savvaļas zvēru izmantošanu izklaides vajadzībām.

Salīdzinoši mazāks cilvēku skaits pulcējās turpat pretējā mītiņā, iebilstot pret aizliegumu cirkā uzstāties dzīvniekiem . Šo piketētāju vidū liela daļa bija līdzšinējie Rīgas cirka darbinieki.


Video: Protesti pie Saeimas

 

Kā Saeimas plenārsēdē atzina Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība), ar likuma grozījumiem paredzēts ieviest Eiropas Savienības regulas prasības attiecībā uz izmēģinājuma dzīvnieku audzēšanu un izmantošanu, bet vislielākās debates raisījās par plānoto aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus dažādās atrakcijās, tostarp cirka izrādēs.

Saeimas  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijā šajā jautājumā pausti dažādi viedokļi – pieminētas cirka tradīcijas un bērnu vēlme cirkā redzēt savvaļas dzīvniekus.

Taču, no otras puses, norādīts uz nepietiekamo dzīvnieku labturības prasību ievērošanu cirkā, tāpat minēti ētiskie aspekti, tostarp dzīvnieku dresūra, teica Līdaka.

Par aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus cirkā iestājās Saeimas deputāte Inguna Rībena (Nacionālā apvienība), norādot, ka dzīvnieku izmantošana cirkā ir uzskatāma par arhaismu. Savvaļas dzīvnieku vieta ir dabiskajā vietā vai tam pielāgotās vietās, piemēram, dabas parkos un atbilstošos zoodārzos.

"Dzīvnieku cirks nevis izglīto, bet rada cietsirdību un neadekvātu priekšstatu par dzīvnieku. To pamatoti uzskata par cietsirdīgu izklaidi," teica Rībena.

Līdzīgu viedokli pauda arī Līdaka, norādot, ka cirks bērnam rada greizu priekšstatu par dzīvniekiem. Piemēram, cirkā rāda, ka lācis staigā uz divām kājām, bet, aizejot uz skolu, skolotāja stāsta ko citu – lācis staigā uz četrām kājām. 

"Bērns no cirka iznāk ārā dumjāks, nekā iegājis iekšā," domā Saeimas deputāts Līdaka, norādot, ka cirka atrakciju mērķis ir viens – cilvēku izklaide un naudas iekasēšana.

Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko ("Saskaņa") savukārt lūdza neatbalstīt likumprojektu, norādot, ka neviens neatbalsta cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.

Tie, kas iestājas par dzīvnieku izmantošanu cirka atrakcijās, ir "par to, lai dzīvniekus apmācītu ar humānām metodēm, un es ticu, ka tas ir iespējams," sacīja Stepaņenko.

Likumprojekts paredz papildināt likumu ar jaunu pantu, nosakot, ka gan savvaļas, gan nebrīvē audzētus dzīvniekus aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvniekus. Tas attieksies galvenokārt uz ceļojošajiem cirkiem gan no Eiropas Savienības, gan no trešajām valstīm. Tas nozīmē aizliegt dzīvnieka izmantošanu un apmācīšanu, liekot tam veikt pretdabiskas darbības, kaitējot dzīvnieka veselībai un radot tam ciešanas, teikts likumprojekta anotācijā.

Sākums Latvijas iestāžu darbam pie likumprojekta bija Eiropas Veterinārārstu federācijas atzinums, ka nav iespējams pilnībā nodrošināt labturības prasības atbilstoši savvaļas dzīvnieku vajadzībām. Tāpēc izteikts aicinājums aizliegt savvaļas sugu zīdītāju dalību ceļojošajos cirkos.

Sekojot pētījumiem, deviņās Eiropas Savienības valstīs ir aizliegta jebkādu dzīvnieku vai savvaļas dzīvnieku izmantošana cirku izrādēs, un tikpat citās valstīs spēkā ir daļēji aizliegumi. 

Latvijā iecerētais aizliegums neattieksies uz priekšnesumiem, kuros uzstājas mājas vai lauksaimniecības dzīvnieki. 

Ja likuma grozījumi tiks atbalstīti arī Saeimas otrajā un trešajā lasījumā, tad iecerētās izmaiņas stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā. Savukārt attiecībā uz Rīgas cirku tas būs spēkā no 2018.gada 1.janvāra, norāda Saeimas Preses dienestā.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisijā iepriekš Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi neguva atbalstu.

Jau ziņots, ka Atmodas laika līderis Dainis Īvāns iepriekš personīgi uzrunājis vairākus Saeimas deputātus, aicinot balsot pret grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Viņaprāt, cirkam ir būtiska loma savvaļas dzīvnieku populācijas saglabāšanā, savukārt dzīvnieku dresētājiem – zvēru uzvedības izpētē.

23 komentāri
Māris
Dzīvniekus ēst var, bet strādāt cirkā viņi nevar. Tad jau klaunus arī jāaizliedz izmantot cirkā. Vai tad klauni sliktāki par dzīvniekiem?
sorry
Sveiki! Lūdzu aizpildīt aptauju anketu par nodokļiem Latvijā, kas prasīs 2-5 minūtes. https://goo.gl/forms/iFUWyH1Z2FgbFYUH2 Paldies jau iepriekš
Beidzot
Jau sen vajadzēja aizliegt. Principā bēdīgi tagad ir tikai tādu cirku turētāji (to varēja redzēt pēc piketa, kur ieradās pārs cirka īpašnieki ar saukļiem "nost rokas no cirka''), kuri uzdzīvojās uz tādu lētu darba spēku, bet dzīvnieciņi tak neiebilst vai ne? viņiem patīk dzīvot tajos šaurajos būros un tikt sāpinātiem bērniņiem par prieku? varbūt arī vēl kādam sadistam vai slikti informētam cilvēciņam patika tie dzīvnieki cirkā. vai piemēram tiem kuriem rūp kaimiņu cirka bizness http://i.imgur.com/7VD7fFc.jpg te interesants balsojums
Marts
Kāda sakritība, tieši dzīvnieku cirka atbalstītāji izpaužas ar fantāzijām izbarot cilvēkus krokodiliem vai pamest zem trolejbusa.
Ommm...
Tevi jau sen vajadzēja pārstrādāt suņu konservos vai izbarot Zoodārza krokodiliem. :-P
Aizliegumi nekad
neveicina brīvību un tiesību ievērošanu.
.
Super lēmums :) Cerams ka noturēsies. Laiks jaunam cirkam un jaunai attieksmei. Laiki mainās. Nežēlība izklaides vārdā vairs netiek atbalstīta.
Ommm...
Cerams, ka tev pārbrauks pāri trolejbuss... :-P
xs
Cirka komentāru boti sarosījušies... Ja cirks nespēs nākt klajā ar jaunām "stulbām" programmām, kas aizraus skatītajus un nesitīs dzīvniekus aizkulisēs, tad šī iestāde savu laiku ir nokalpojusi un tās likvidēšana ir vienīgais loģiskais ceļš uz priekšu. Ja spēs pielāgoties, tad ļoti labi! Pastāvēs, kas pārvērtīsies - intelekta un tolerances atpalicībai Latvijā vietas nav!
Tiesnesis
Un kas tas būs pa cirku bez dzīvniekiem? Vieni vienīgi klauni? Nu ok vēl akrobāti un tas arī viss... Idiotisms!
Ro
Cilvēkus var dresēt, dzīvniekus nē? Stulbi.
Marts
Cilvēki paši izvēlas savu karjeru. Dzīvnieki tiek izrauti no dabiskās vides, daudzās paaudzēs pavairoti, sisti, dedzināti, turēti sliktos apstākļos neatkarīgi no sugas. Vari jau ticēt, ka visi to dara cukura graudiņa dēļ, bet tas ir tikai lai apčakarētu bērnus.
Es.
Kas tas par cirku bez dzivniekiem? Tur nevienu dzivnieku nenogalina.Tie priece skatitajus. Tad jau labak aizliegt medniekiem medit savvalas dzivniekus.
dainis
jājauc nost ! savaļas dzīvniekus nevar , par mājdzīvniekiem nav ko ņirgāties un cilvēku nevar pazemot .
Humāna attieksme
nav savienojama ne ar kādiem aizliegumiem.
Saeima nav humāna
iestāde, un tai nav raksturīga humāna attieksme.
no malas
Tagad vajadzētu arī aizliegt turēt govis piena ieguvei, slaukšana viņas pazemo,(kura sieviete ļautu sevi tā slaukt?). fermās modernās mēslu tīrīšanas iekārtas mēdz smagi traumēt kājas (gadās arī tik smagi, ka govi nākas likvidēt).
DWI
Tici man, vairākiem cilvēkiem arī pret to nebūtu iebildumu, nemaz nerunājot par pašām govīm.
aija
Uz cirku neviens neies -kurš gan grib redzēt stulbus klaunus !
Ommm...
Tev taisnība! Skatīties kā tevi uzsēdina uz mieta, būtu daudz interesantāk. :-P
Andris Riekstiņš
Nu labi, bet ko darīsim ar brāļiem Zapašnijiem, vai Kuklačovu??? Vai viesmāksliniekiem būs atļauts, tas kas pašmājniekiem aizliegts! Tā jau šai zemē viss iznīcināts! Nu tad paši piebeidziet vēl cirku!
Cirks ne ar ko nav labāks
par opereti, kas nevienam dzīvniekam pāri nedarīja, bet ko jau sen nolikvidēja. Tagad kārta cirkam, pēc tam mākslas muzejam, nacionālajai bibliotēkai un tikpat nacionālam teātrim, lielajai ģildei, ...
alpaka
Rīgas cirkā jau gadiem nav nekādu savvaļas sugu dzīvnieku, visas izrādes atved ceļojošās trupas.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti