Saeima konceptuāli atbalsta likumu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu

Saeima sāk skatīt un pirmajā lasījumā atbalstījusi „Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas” likumu, paredzot, ka dzīvokļu īpašnieki piespiedu kārtā nomāto zemi varēs iegādāties par kadastrālo vērtību.

Līdz ar likumu iecerēts noteikt kārtību, kā izbeigt šobrīd pastāvošo situāciju, kurā dzīvokļu īpašniekiem piespiedu kārtā jāmaksā noma par zemi, uz kuras atrodas daudzdzīvokļu māja.

Saeimā informēja, ka regulējums paredz nodrošināt iespēju izbeigt piespiedu dalīto īpašumu starp daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku un zemes īpašnieku, paredzot iespēju dzīvokļu īpašnieku kopībai uz likuma pamata pastāvošu īpašu izpirkuma tiesību uz zemes īpašniekam piederošo zemi.

Deputāts Viktors Valainis Māris Klūga

Deputāts Viktors Valainis skaidroja likumprojektā noteikto kārtību: “Pirmais solis ir tas, ka iedzīvotājiem ir jāsavāc sapulce un jālemj par to, ka viņi vēlas šo procesu uzsākt. Tālāk virzāmies pie pašvaldības, kas iedod atzinumu par to, cik ir izpērkamās zemes lielums, lai nebūtu jāpērk nesamērīgi lielas platības, bet tieši tik, cik šai konkrētajai mājai būtu nepieciešams. Nākamais solis ir tas, ka Valsts zemes dienests nosaka kadastrālo vērtību, kāda būtu izpērkamā summa.”

Saņemot paziņojumu no VZD par izpērkamo zemi un tās cenu, mājas kopībai būs jāpieņem lēmums par izpirkšanas procesa uzsākšanu. Pēc tam pilnvarotā persona vēršas pie zvērināta tiesu izpildītāja ar pieteikumu ievest lietu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu.

Lietas vešanas izdevumus un tiesu izpildītāja amata atlīdzību plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu kadastrālo vērtību summa. Katram dzīvokļa īpašniekam izpirkuma cenas daļu noteiks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.

Vienots īpašums zemesgrāmatā tiks ierakstīts pēc izpirkuma cenas samaksāšanas, to ieskaitot zvērināta tiesu izpildītāja depozīta kontā.

Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu,

likumprojektā paredzēta iespēja saņemt arī valsts atbalstu, līdzīgi kā māju siltināšanas projektos.

Atbalsta veidus, apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Paredzēts arī, ka, ņemot kredītu, nebūs jāieķīlā īpašums, proti, dzīvoklis. 

Plānots, ka zemes izpirkšanas procesu vienota īpašuma izveidei piespiedu dalītā īpašuma gadījumā varēs uzsākt 2021.gadā.

KONTEKSTS:

Pašlaik aptuveni simttūkstoš dzīvokļu īpašnieku ik mēnesi spiesti maksāt zemes nomas maksu par citām personām piederošu zemi zem daudzdzīvokļu mājas. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem aptuveni 10% zemes pieder to vēsturiskajiem īpašniekiem, bet vairākums zemes pašreizējo īpašnieku to ieguvuši darījumu ceļā.

Jautājums par zemes piespiedu nomu jau vairākkārt nonācis parlamentāriešu darba kārtībā. Saeima 2017.gada jūnijā atbalstīja likuma grozījumus Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas likumā par pakāpenisku piespiedu zemes nomas maksas samazināšanu. 

Iebilstot pret izmaiņām, zemes īpašnieki vērsās ar sūdzību Satversmes tiesā, kas atzina šo normu par neatbilstošu konstitūcijai, jo izmaiņas Saeimā nebija pienācīgi izvērtētas. Grozījumi zaudēs spēku 2019.gada 1.maijā.

Līdzīgs strīds jau teju pirms desmit gadiem bija nonācis Satversmes tiesā. Par spīti neveiksmīgajam mēģinājumam samazināt piespiedu zemes nomas maksas apmēru 2009.gadā pērn Saeima par šo jautājumu lēma atkārtoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti