RSU nemierā ar lēmumu Rīgas 1.medicīnas koledžu pievienot LU

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) pauž sašutumu par veidu, kā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) pieņemts lēmums Rīgas 1.medicīnas koledžu pievienot Latvijas Universitātei (LU), paziņojumā medijiem norāda RSU pārstāvji. Tikmēr IZM savu lēmumu portālam LSM.lv skaidroja ar to, ka koledžai vēsturiski veiksmīgākā sadarbība izveidojusies ar LU.

Pēc RSU pārstāvju teiktā, RSU ilgstoši veda pārrunas ar koledžu un tās darbiniekiem, turklāt savu redzējumu par koledžas un medicīnas izglītības attīstību vairākkārtīgi pauda arī izglītības un zinātnes ministram.

"Rezultātā lēmums par koledžas pievienošanu ir pieņemts pēkšņi, neņemot vērā RSU sniegtos argumentus," norāda RSU.

"Šāds izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska atbalstīts lēmums ir pretrunā ar labas pārvaldības praksi un neliecina par valsts resursu saimniecisku izmantošanu. Minētais lēmums ir arī pretrunā ar OECD un Pasaules Bankas rekomendācijām par Latvijas augstākās izglītības attīstību starptautiskā mērogā. Priekšvēlēšanu gaisotnē pieņemtais lēmums ir sasteigts un nevairo uzticību augstākajai izglītībai Latvijā," pauž RSU.

RSU pauž viedokli, ka augstākā izglītība Latvijā būtu jākonsolidē ap tiem studiju un pētniecības centriem, kas jau ir specializējušies konkrētajā jomā, šajā gadījumā, veselības aprūpes un medicīnas izglītībā un pētniecībā.

"RSU studiju virzieni saskan ar Rīgas 1.medicīnas koledžu un nākotnē varētu viens otru papildināt, nodrošinot studiju pēctecību," atzīmē RSU.

RSU norāda, ka šobrīd būtu nepieciešama atklāta diskusija ar ieinteresētajām pusēm un sabiedrību, lai, balstoties uz faktiem un konkrētiem tālākās attīstības plāniem, pieņemtu sabiedrības un valsts interesēm atbilstošu un izsvērtu lēmumu.

RSU piebilst, ka tai jau ir pieredze sadarbībai ar RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžu un RSU Liepājas filiāli (iepriekš – Liepājas Medicīnas koledža), kas pievienotas RSU pirms astoņiem gadiem. 

IZM portālam LSM.lv norādīja, ka Rīgas 1.medicīnas koledža veiksmīgi sadarbojas ar vairākām augstākās un profesionālās izglītības institūcijām Latvijā, kas īsteno radniecīgas izglītības programmas.

Tomēr Rīgas 1.medicīnas koledžai vēsturiski visveiksmīgākā sadarbība izveidojusies ar LU, atzīmē ministrijā.

"Jau 2013.gada decembrī Rīgas 1.medicīnas koledžas padome pieņēma lēmumu atbalstīt koledžas iekļaušanos LU struktūrā. Atbalstu šim lēmumam pauda Zobārstniecības māsu un zobārsta asistentu biedrība, Latvijas Zobu tehniķu biedrība, Aptieku attīstības biedrība, Sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju direktoru asociācija un citi sadarbības partneri," skaidroja ministrijā.

2014.gada jūnijā starp koledžu un LU tika noslēgts sadarbības līgums. Tajā pašā gadā LU Senāts pieņēma lēmumu par koledžas iekļaušanu LU, un 2018.gada 8.janvārī LU Senāts atkārtoti izteica atbalstu koledžas iekļaušanai LU sastāvā aģentūras statusā, norāda IZM.

"Tā kā ne koledžai, ne LU nav tiesību abu pušu savstarpējās sadarbības laikā panākto vienošanos nostiprināt juridiski, LU vērsās Izglītības un zinātnes ministrijā ar lūgumu ierosināt Ministru kabinetā nepieciešamo tiesību aktu izdošanu par Rīgas 1.medicīnas koledžas juridiskā statusa maiņu, tās saistību, īpašumu un finansējuma pārņemšanu," piebilda IZM.

RSU šobrīd studē 9130 studenti, tostarp 2210 ārvalstu studenti no 47 valstīm.

KONTEKSTS:

No 2019.gada 1.jūlija plānots reorganizēt divas IZM padotībā esošās valsts koledžas, pievienojot tās universitātēm. Rīgas 1.medicīnas koledža turpinās pastāvēt kā LU aģentūra “Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledža”, savukārt Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledža kļūs par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) aģentūru “Rīgas Tehniskās universitātes Tehnoloģijas koledža”.

IZM informēja, ka reorganizācijas rezultātā visas pašreizējās Rīgas 1. medicīnas koledžas un Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas īstenotās programmas turpinās īstenot universitāšu aģentūras, nodrošinot studējošiem plašākas studiju un pētniecības iespējas un paaugstinot starptautisko konkurētspēju. Tas ļaušot efektīvi izmantot augstākās izglītības un zinātnes resursus, paaugstinot studiju programmu kvalitāti un stiprināt to sasaisti ar pētniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti