Rosina domāt, kā samazināt pārtikas izmešanu atkritumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Burkānu mizas, ābolu serdes, kafijas biezumi, vakardienas zupa vai pagājušās nedēļas maizes rika – iedzīvotāju izmestajos atkritumos katru dienu  nonāk daudz pārtikas, kas nešķirota vēlāk iegulst atkritumu poligonos. Tomēr šo apjomu varētu samazināt, piedomājot par pirkumiem un pirmkārt - mainot attieksmi pret ēdienu. Apzinoties, ka tā ražošanā ieguldīts laiks un resursi, un katra paša nauda.

Restorānā „Tam labam būs augt" šķind šķīvji, skan dakšas, naži un karotes  un cilvēku čalas. Katru dienu te viesojas cilvēki, kuriem pavāri un viesmīļi piedāvā maltītes no rīta līdz vakaram. Kā skaidro šefpavārs Juris Dukaļskis, tad maltīti iespējams pagatavot, neatstājot aiz sevis pārtikas atkritumus, bet izmantojot visas sastāvdaļas, saimniekojot videi draudzīgāk.

Vai Latvija tiešām ir zaļākā valsts pasaulē: šādu jautājumu uzdod organizācija „Homo Eccos", kas norāda - cilvēki nešķiro atkritumus un daudz pārtikas nonāk miskastē. Lielākoties tie ir maltīšu pārpalikumi. Veicot eksperimentu „Dalīsim brālīgi", secināts, ka cilvēki nemaz nepamana, cik daudz pārtikas nokļūst miskastē. Rakstniecei Dacei Rukšānei, piedaloties projektā, bijis pat nepatīkams pārsteigums, cik daudz mājsaimniecībā ir bioloģisko atkritumu – pat svarā, jo dažādu dārzeņu mizas, piemēram, sanāk biezas un smagas.

Savs dārzs būtu risinājums, jo bioloģiskie atkritumi, kas tiek nošķirti no pārējiem un nonāk kompostā, vēlāk tiek izmantoti atkal kā zemes mēslojums, tā turpinot dabas ciklu. Piemēram, iespējams sasaldētas mizas reizi nedēļā var vest uz laukiem, tāpat arī turēt mājās sliekas, kas pārpalikumus pārstrādā augstvērtīgā augsnē, vai no pārtikas atkritumiem iegūt elektroenerģiju. Organizācija „Homo Eccos" projektu vadītāja Agita Pusvilka stāsta, ka pirmais solis ir plānot savus pirkumus.

„Mārketinga slazdi kādā brīdi visus mūs skar, protams, jācenšas pieturēties pie iepirkšanās sarakstiem, jādomā, cik daudz mēs gatavojam, lai nebūtu jāizmet," saka Pusvilka. Viņa aicina cilvēkus būt radošiem  un padomāt, kā izmantot pārtikas pārpalikumus. Piemēram, burkānu mizas iespējams izmantot, vārot zupu. Svarīgākais - emocionāli novērtēt to, kas nonāk uz galda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti