Rīta Panorāma

Kampaņa vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Vrs priekšnieku, ģenerāli Gunti Pujātu

Robežsardzes šefs: Uz Latvijas–Baltkrievijas robežas atkal pieaug migrantu plūsma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Uz Latvijas–Baltkrievijas robežas pieaug migrantu plūsma, Latvijai atkal kļūstot par šāda Baltkrievijas hibrīduzbrukuma mērķa valsti, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts. Viņš vērsies pie Aizsardzības ministrijas pēc atbalsta.

Pujāts norādīja, ka kopš aprīļa situācija ar migrācijas plūsmām uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju bija stabilizējusies. "Latvija bija palikusi ēnā, pamata spiediens tika vērsts pret Lietuvu, Poliju," sacīja robežsardzes priekšnieks.

Taču augustā un īpaši pēdējās dienās uz Latvijas robežas situācija kļūst saspringtāka. "Tiek atkal [šeit] novirzītas personas, apzināti novirzītas. Ir bijis 30 personu mēģinājums [nelikumīgi šķērsot robežu], aizvadītajā diennaktī tās ir 10 personas. Līdz ar to Latvija atkal kļūs par zināmā mērā karsto punktu, uz kuru vērsts šis hibrīduzbrukums," sacīja Pujāts.

Valsts robežsardzes rīcībā esot informācija, ka šīs plūsmas veidotas apzināti un cilvēki tiek virzīti uz mūsu robežu. "Sākotnēji dominējoši bija pārkāpumi Lietuvas dienvidos. Tad pamazām tās grupas nāca tuvāk Lietuvas ziemeļiem, Latvijai," sacīja Pujāts.

Uz jautājumu par pagaidu žoga nozīmi viņš atbildēja, ka tas palīdz ne tikai robežpārkāpumu novēršanai daļā gadījumu, bet arī konstatēt pārkāpumu. Vienlaikus robežsargi konstatējuši, ka Baltkrievijas puse palīdzot migrantiem, pārgriežot žogu atsevišķās vietās.

"Turpinām saskarties ar hibrīduzbrukumu – Baltkrievijas režīms apzināti gan virza, gan atbalsta pārkāpējus nelikumīgai nokļūšanai Latvijā," sacīja Pujāts.

Valsts robežsardzes priekšnieks vērsies pēc atbalsta pie Aizsardzības ministrijas. Valsts policija esot jau apstiprinājusi, ka dosies atbalstīt robežsargus. Šonedēļ valdība ceturto reizi pagarināja ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā; vēlāk lēmumu apstiprināja arī Saeima.

Savukārt "Amnesty International" pārmetumus Latvijai par sliktu izturēšanos pret migrantiem Pujāts noraidīja, sakot, ka pārmetumi ir balstīti uz vienas puses apgalvojumiem bez pierādījumiem. Viņš apliecināja, ka organizācijas darbinieki tikušies ar virkni valsts iestāžu pārstāvju, kas esot snieguši informāciju par situāciju uz robežas, taču  "Amnesty International" ziņojumā nekas no šīs informācijas neesot parādījies.

Tikmēr iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (“Attīstībai/Par”) intervijā Latvijas Radio pauda, ka migranti, kas cenšas nelikumīgi šķērsot Baltkrievijas–Latvijas robežu, nav bēgļi: “Tie nav bēgļi – tādi, kā mēs runājam par ukraiņu bēgļiem. Starp tiem, kas [nelegāli] šķērso Baltkrievijas robežu, mēs neesam satikuši vēl nevienu Baltkrievijas iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka tie nav bēgļi, kas mūk no Lukašenko režīma. Tie ir cilvēki, kas atbraukuši ar tūrisma vīzu vai citādāk iemānīti Baltkrievijas teritorijā, atvesti uz turieni ar lidmašīnām.”

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti