Panorāma

Kā Latvijā sokas ar vakcināciju pret Covid-19?

Panorāma

Panorāma

RD «pārmaiņu koalīcijas» pirmās 100 dienas

Rīgas budžetā izdevumus mazinās par 40 miljoniem; vairāk naudas sociālajai jomai un pirmsskolas izglītībai

Rīgas domes jaunais sasaukums kopš ievēlēšanas nostrādājis 100 dienas, un ir daudz iestrāžu dažādās jomās, kas pašvaldības darbu atšķirs no darba iepriekšējos sasaukumos. Domes lemtspēju parādīs Rīgas pašvaldības budžeta pieņemšana, kas plānota janvāra beigās. Pašvaldības tēriņus plāno samazināt par 40 miljoniem, vairāk naudas atvēlot sociālajai jomai un pirmsskolas izglītībai.

ĪSUMĀ:

 • Dome darbu sāka, pievēršot uzmanību cīņai ar Covid-19. 
 • Domē nebūs nekādas “rindu tīrīšanas” pret darbiniekiem, kuri pieņemti iepriekšējās vadības laikā.
 • Rīgas domes sēdē galvaspilsētas budžetu plānots skatīt 27. janvārī.
 • Politologi: Budžets būs atskaites punkts šīs domes darbības izvērtēšanai.
 • Rīgas mērs: Par 19 miljoniem izdevies mazināt "Rīgas satiksmes" izdevumus.
 • Pārskatīti visu departamentu izdevumi, atlikti komandējumi, pārfinansētas saistības.
 • Ietaupītos 40 miljonus eiro novirzīs infrastruktūrai, pirmskolas izglītībai un sociālajai jomai.  
 • Likvidēs izpilddirekcijas, apkaimēs būs vienas pieturas aģentūras punkti.
 • Izpilddirekciju funkcijas tiktu nodotas departamentiem.
 • Rīgas būvvaldi un arhitekta biroju pievienos Pilsētas attīstības departamentam.
 • Drošības jomā turpināsies novērošanas sistēmu paplašināšana un modernizācija.
 • Vēl līdz pavasarim analizēs neviennozīmīgi vērtētās Čaka ielas velojoslas.  
 • Pēc ilgāka laika Rīgā būs arī ārlietu padomnieks.  
 • Politologs: Domes darbā klupšanas akmens – Čaka ielas velojoslas. 
 • Ķirsis atzīst problēmas Čaka ielā, sola tās risināt.

  Rīgas budžetā izdevumus mazinās par 40 miljoniem; vairāk naudas sociālajai jomai un pirmsskolas izglītībai
  00:00 / 02:53
  Lejuplādēt

Dome sak darbu pandēmijas ēnā

Jaunā Rīgas pašvaldība sāka darbu, Covid-19 pandēmijai rudenī pieņemoties spēkā, un jau pirms stāšanās amatā Rīgas mērs Mārtiņš Staķis no “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” frakcijas vadīja civilās aizsardzības komisijas sēdi. Ir jau lemts par piemaksām Rīgas Pašvaldības policijas un sociālajiem darbiniekiem Covid-19 laikā.

Pirmās simt dienas jaunajai Rīgas domes vadībai bijis saspringts laiks – cīnoties gan ar Covid-9 vīrusa ietekmi, gan domes iepriekšējās vadības atstāto mantojumu, tā, izvērtējot 100 dienās paveikto, teica Staķis.  

Pašreizējā domes koalīcija darbu uzsāka Covid-19 krīzes apstākļos, tādēļ viens no pirmajiem uzdevumiem bijis ieviest algu piemaksas pašvaldības darbiniekiem, kuri vistiešākajā veidā saskaras ar šo vīrusu – pašvaldības policistiem un sociālajiem darbiniekiem. Pirms Ziemassvētkiem izmaksātas prēmijas 11 000 Rīgas pedagogu.

“Skolotāji, policisti, sociālie darbinieki, mediķi – viņi visi pelnījuši lielu mūsu pateicību, bet šai pateicībai jābūt arī materiālai, cik nu to atļauj mūsu ''krītošais'' budžets,” norādīja Staķis.

Savukārt no tiem, kas sagrēkojušies, kā, piemēram, interešu konfliktā pieķertais Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko, jaunā domes vadība cenšas atbrīvoties.

Staķis gan uzsvēra, ka domē nebūs nekādas “rindu tīrīšanas” pret darbiniekiem, kuri pieņemti iepriekšējās vadības laikā.

“Pa šīm 100 dienām es esmu iepazinis, ka vairums darbinieku, kas šeit strādā, ir godprātīgi un apzinīgi dara savu darbu. Es varu galvot, ka mums, uzsākot darbu, nav bijis atlaižamo saraksta. Vienlaikus mēs, protams, rūpīgi turpinām vērtēt visu vadošo darbinieku darbu,” sacīja Staķis.

Budžeta tēriņus mazinās par 40 miljoniem eiro

Rīgas domes sēdē galvaspilsētas budžetu plānots skatīt 27. janvārī. Tā pieņemšanu politologs Ojārs Skudra vērtē kā būtisku atskaites brīdi šī domes sasaukuma darbības pamatīgākai izvērtēšanai.

“Protams, ka tas lielākais pārbaudījums būs Rīgas budžeta pieņemšana. Politikā personībām liela nozīme ir arī lokālā mērogā. Runa ir par to, vai „Latvijas attīstībai” deputātu aiziešana no koalīcijas vienotās frakcijas jātulko arī kā pretrunu iezīmēšanās attiecībā uz budžeta līdzekļiem un to sadalīšanu un kādi būs akcenti budžetā,” sacīja Skudra.

Rīgas mērs pauda, ka par 19 miljoniem izdevies mazināt "Rīgas satiksmes" izdevumus, tāpat pārskatīti visu departamentu izdevumi, piemēram, atlikti komandējumu un reprezentācijas izdevumi, pārfinansētas Rīgas domes saistības, mazinot to apkalpošanas izdevumus.

“Tādā veidā ietaupījums ir apmēram 40 miljoni eiro, un tai līdzīgu summu esam varējuši novirzīt Rīgas domes prioritātēm: infrastruktūra, pirmsskolas izglītība un sociālā joma,” paziņoja mērs.

Rīga un tuvējās pašvaldības sagatavoja pieteikumu ap 300 miljonu eiro investīciju saņemšanai Rīgas un Pierīgas transporta sistēmas attīstībai no Eiropas Atjaunošanas un noturības mehānisma.

Projekts tikšot atbalstīts, pauda Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis no “Jaunās Vienotības”. Savukārt pusotra līdz divu gadu laikā sabiedriskajā transportā iecerēts nomainīt novecojušo un neizdevīgo e-talona sistēmu.

“Mērķis būs panākt, ka nonākam pie sistēmas, ka mobilitāte kopumā ir pakalpojums. Jūs braucat kādu gabalu ar vilcienu, pārsēžaties "Rīgas satiksmes" transporta līdzeklī, un tad vajadzības gadījumā pēdējo jūdzi nobraucat ar nomas auto. Un par visiem šiem pakalpojumiem jūs saņemat vienu apkopotu rēķinu,” vīziju ieskicēja Ķirsis.

Pašvaldības struktūrā gaidāmas vairākas izmaiņas 

“Uzreiz redzējām, ka nepieciešamas pārmaiņas izpilddirekcijās, kur mēs redzam funkciju dublēšanos ar domes departamentiem, ar citām iestādēm,” sacīja Staķis.

“Pārmaiņu koalīcija” iecerējusi izpilddirekcijas likvidēt, par ko varētu lemt jau nākamajā domes sēdē. Šobrīd Rīgā darbojas trīs izpilddirekcijas. Rīgas Austrumu izpilddirekcija apkalpo Centra rajonu un Latgales priekšpilsētu, Pārdaugavas izpilddirekcija – Kurzemes rajonu un Zemgales priekšpilsētu, bet Ziemeļu izpilddirekcija – Vidzemes priekšpilsētu un Ziemeļu rajonu. Rīgas Pārdaugavas izpilddirekciju vada Valērijs Koķis, savukārt Ziemeļu izpilddirekciju – Sergejs Hristoļubovs, Austrumu izpilddirekciju – Dmitrijs Pavlovs. Koķis ir partijas “Saskaņa” biedrs, bet  Hristoļubovs un Pavlovs ārkārtas vēlēšanās startēja "Gods kalpot Rīgai" sarakstā, taču netika ievēlēti.

Izpilddirekciju funkcijas tiktu nodotas departamentiem. Savukārt saiknes uzturēšanai starp pašvaldību un iedzīvotājiem tiktu izveidotas piecas vienas pieturas aģentūras lielākajās apkaimēs.

Rīgas pilsētas būvvaldi un Pilsētas arhitekta biroju pievienos Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam.

Pilsētas arhitekta birojs konsultē un sniedz atzinumus par dažādu iecerēto būvprojektu estētisko kvalitāti un iederību pilsētvidē. Savukārt būvvalde kontrolē būvniecības procesu, arī izsniedzot būvatļaujas un  pieņemot būves ekspluatācijā.  

“Mēs nevis likvidējam birojus, bet mēs apvienojam un stiprinām kapacitāti kopā ar Attīstības departamentu un būvvaldi, tajā integrējot arī arhitekta biroju un stiprinot arhitekta dienestu,” uzsvēra domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone (“Jaunā Vienotība”).

Arī pilsētas galvenajam arhitektam pret to nav iebildumu. Vienlaikus gan viņš atgādina, ka savulaik būvvalde jau bija daļa no Pilsētas attīstības departamenta, un 2008. gadā tika izdalīta atsevišķi tieši ar mērķi mazināt korupciju un birokrātiju. Tagad ar līdzīgu mērķi to pievieno atpakaļ.

“Gribētos, lai tie riski, kas izriet no šīs megastruktūras, kur intereses un procesi krustosies, tiktu labi menedžēti, par ko mēs arī esam runājuši,” pauda pilsētas arhitekts Gvido Princis.

Plānots, ka reorganizācijas process notiks nākamos astoņus mēnešus. Jaunā, apvienotā struktūra sāks darboties 1. septembrī.

Tāpat plānots likvidēt Rīgas Tūrisma attīstības biroju un tā vietā izveidot jaunu tūristu un investoru piesaistes aģentūru.

Čaka ielas velojoslas - pretrunīgi vērtētais eksperiments

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola no Jaunās konservatīvās partijas pauda, ka pašvaldības iestādēm un uzņēmumiem prasīts nodrošināt darījumu atklātību un caurskatāmību. Drošības jomā turpināsies novērošanas sistēmu paplašināšana un modernizācija.

Vēl līdz pavasarim analizēs neviennozīmīgi vērtēto Čaka ielas pagaidu velojoslu eksperimentu. Ķirša ieskatā, to atzīstot par veiksmīgu, līdzīgi varētu rīkoties arī citās ielās, lai vairotu uzņēmēju interesi atgriezties Rīgas centrā.

Šo faktoru kā būtisku niansi jaunā Rīgas domes sasaukuma darbā novērtēja arī politikas docētāja Rīgas Stradiņa universitātē Lelde Metla-Rozentāle.

“Iezīmējusies zināma prioritāšu maiņa. Var just, ka jauno un vidējās paaudzes rīdzinieku uzrunāšana un iesaistīšana Rīgas pilnveidē patiesi ir tas jaunais pavērsiens,” viņa sacīja.

Pirmoreiz Rīga pievienojusies 14 Pierīgas pašvaldībām, izveidojot "Rīgas metropoli", lai kopīgi risinātu infrastruktūras un investīciju piesaistes projektus. Tāpat pēc ilgāka laika Rīgā būs arī ārlietu padomnieks valsts un Rīgas pašvaldības vienotai ārlietu politikai un starptautiskai sadarbībai.

Politologs Juris Rozenvalds, vērtējot pašvaldības paveikto 100 dienās, uzteic jaunās domes vadības atvērtību komunikācijai ar sabiedrību, bet vienlaikus norāda uz vairākām problēmām.  

“Vadīt pilsētu nav gluži tas pats, kas sludināt “restartēsim Rīgu”. Pirmais klupšanas akmens ir jautājums ar Čaka ielas velojoslu, kur ir dažādas iedzīvotāju grupas, kuru interese noteikti atšķiras,” norādīja Rozenvalds.

Par satiksmes jautājumiem atbildīgais Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis atzīst – “Čaka ielas eksperimentam” bijušās arī negatīvas blaknes, bet tās esot risināmas.

“Tādēļ tas ir eksperiments. Mēs vērojam, monitorējam situāciju. Atzīšu, ir problēmas ar sabiedrisko transportu laikā no četriem līdz sešiem pēcpusdienā virzienā no centra. Mēs to risinām, pārregulējot luksoforus. Ja nesanāks – tad pamainīsim scenāriju par satiksmes regulāciju,” solīja Ķirsis.

Lai sabiedrība tiktu vairāk iesaistīta domes lēmumu pieņemšanā, izveidota arī īpaša nevalstisko organizāciju konsultatīvā padome.  

KONTEKSTS: 

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās 2020. gada augustā domē iekļuva 7 no 15 sarakstiem, bet pārliecinoši uzvarēja “Attīstībai/Par”/”Progresīvie”, kam kopā ar “Jauno Vienotību”, Nacionālo apvienību/Latvijas Reģionu apvienību un Jauno konservatīvo partiju ir 39 no 60 deputātu vietām Rīgas domē, un šie spēki izveidoja jaunu domes koalīciju, mēra amatam virzot Staķi. Savukārt opozīcijā atstāti "Gods kalpot Rīgai", "Saskaņa" un Latvijas Krievu savienība.

2. oktobrī aizklātā balsojumā Rīgas mēra amatā ievēlēts Mārtiņš Staķis. Rīgas domes jaunais sasaukums ievēlēja trīs domes priekšsēdētāja vietniekus: Vilni Ķirsi ("Jaunā Vienotība"), Lindu Ozolu (Jaunā konservatīvā partija) un Edvardu Smiltēnu (Nacionālā apvienība/ Latvijas reģionu apvienība).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt