Panorāma

Augstskolas nodrošina elektronisku pieteikšanos

Panorāma

Par nelabvēlīgiem laikapstākļiem būs detalizētāki brīdinājumi

Jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība rada neērtības

Rīgā līdz ar jauno atkritumu izvešanas kārtību - apjukums un neapmierinātība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgas jaunā atkritumu apsaimniekošanas kārtība, kas spēkā stājās 20. maijā, pagaidām raisījusi pamatīgu apjukumu un neapmierinātību. Šoferi vēl apgūst jaunos maršrutus, tikmēr iedzīvotāju pagalmos sāk veidoties atkritumu kalni, bet apsaimniekotāji ierakti zem sūdzību lavīnās.

Ieviešot jauno atkritumu apsaimniekošanas kārtību Rīgā, komersanti aicināja iedzīvotājus būt saprotošiem. Esot nepieciešams laiks, lai apgūtu jaunos maršrutus un loģistiku. Taču, ja atkritumu konteineri jau pildās pāri malām, tad saprotams, ka pildās arī iedzīvotāju pacietības mērs.

Šāda aina jau vairākas dienas vērojama kādā Ūnijas ielas pagalmā, un atkritumu kalni tikai turpina pieaugt, neskatoties uz to, ka apsaimniekotājam līgums ar savas zonas atkritumu izvedēju noslēgts.

“Nu, diezgan drausmīgi. Skats ir briesmīgs, tas būtu pirmais. Bet otrais – putni ir visapkārt, un viņi to drazu iznēsā pa visurieni: pa visu pagalmu, pa kokiem, pa mašīnām. Dažreiz pat var atrast kaulus uz mašīnas jumtiem,” pastāstīja Purvciema iedzīvotāja Egita.

“Blakus šīm miskastēm ir mūsu miskastes, mums izveda tikai tāpēc, ka mēs vaktējām mašīnu, skrējām viņai pakaļ 700 metrus. Rādījām ceļus, kur ir tā miskaste. Jo viņiem uzdevumā ir izvest miskasti, bet viņi nezin, kur atrast. Atsūtīja mums izvešanas grafiku, kurš ir pilnīgi neloģisks. Tas ir, krievu vārdiem sakot, bardaks!” sacīja Gundars, kurš apsaimnieko ēku Ūnijas ielā 74.

Šādas un līdzīgas sūdzības tiek saņemtas no visu atkritumu apsaimniekotāju zonām.

Iedzīvotāji vienlīdz pikti kā Purvciema masīvā, tā Āgenskalna privātmāju rajonos.

“Mēs izstumjam savu konteineru, darām visu pēc grafika, bet konteiners stāv divas diennaktis. Sākām uztraukties, zvanīties. Sapratām, ka esam trāpījuši brīdī, kad viens vairs neved, bet jaunais vēl neved,” pastāstīja Āgenskalna iedzīvotāja Barbara.

Iedzīvotāji ziņo gan par neizvestiem atkritumiem, gan neatsūtītiem vai pēkšņi grozītiem izvešanas grafikiem. Turklāt sazināties ar atkritumu apsaimniekotāju klientu dienestiem tikpat kā nav iespējams. Par to pārliecinājās arī LTV.

“Diennakts laikā zvanīju vismaz reizes trīs. Katru reizi “karājos” uz telefona pa 10 minūtēm. Nekas nenotika,” pastāstīja Āgenskalna iedzīvotāja Barbara.

Iedzīvotāji tiek aicināti savas sūdzības iesniegt ne vien zvanot, bet arī uz sava atkritumu operatora e-pastu.  Sūdzības saņēmis arī Rīgas domes Vides departaments, kas atbild par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā. Tomēr amatpersonas uzskata - pagaidām nav iemesla apgalvot, ka atkritumu apsaimniekotāji netiktu galā ar savām jaunajām saistībām.

“Jā, mēs saņemam sūdzības. Protams, ka viss nav ideāli, bet tā ir normāla parādība brīdī, kad mainās atkritumu operatori kādā no pašvaldībām.

Tas, kas šobrīd notiek – atkritumu sistēmas maiņa un operatoru maiņa jebkurā pašvaldībā pirmās nedēļas ir mazliet sarežģīta,” norādīja Rīgas domes Vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe.

Domes amatpersonas skaidro, ka nekārtības daļēji radušās cilvēkiem, kuri līgumus noslēdza pēdējā brīdī vai pat pēc 20. maija. Tādēļ uzņēmējiem jāpārskata iepriekš nospraustie maršruti. Rezultātā – cieš tie klienti, kuri līgumus noslēdza laicīgi.

Tomēr Vides departaments sola kopīgi ar pašvaldības administrāciju sekot tam, lai atklātās nepilnības tiktu novērstas. Iedzīvotāji tiek aicināti savu vērtējumu un sūdzības sūtīt arī pašvaldībai uz e-pastu [email protected].

KONTEKSTS:

20. maijā Rīgā stājusies spēkā jauna atkritumu apsaimniekošanas kārtība. Vēl dienu pirms jaunās kārtības noslēgti bija tikai aptuveni 70% nepieciešamo līgumu.

Saskaņā ar jauno kārtību Rīgas teritorija ir sadalīta četrās zonās, kurās atkritumus izved konkursā izraudzītas kompānijas. 1. un 2. zonā pakalpojuma sniedzējs ir SIA „Clean R”, 3. zonā - Pilnsabiedrība „Lautus Vide” un 4. zonā - SIA „Eco Baltia vide”.

Atkritumu apsaimniekošana četrās Rīgas zonās.
Atkritumu apsaimniekošana četrās Rīgas zonās.

2019. gadā strīdi par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā kļuva par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu. Toreiz dome nolēma uz 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tikai 5. martā vienojās par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu precizēšanu, lai atkritumu apsaimniekošana varētu atgriezties ierastajās sliedēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti