Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pedagogi gatavojas piketam

Rēzeknē vēsturiskā ēkā veidos dienesta viesnīcu

Rēzeknē novārtā atstātā vēsturiskā ēkā veidos dienesta viesnīcu

Rēzeknes centrā jau vismaz 10 gadus kritiskā stāvoklī ir pirms vairāk nekā 100 gadiem uzbūvētā īres un veikalu māja. Trūkstot valsts atbalstam un vairākkārt mainoties īpašniekiem, līdzekļi vēsturiskās ēkas saglabāšanā nav ieguldīti. Patlaban to īpašumā pārņēmusi Rēzeknes dome, kas, īstenojot izglītības iestāžu modernizācijas projektu, iecerējusi ēku atjaunot un veidot tajā dienesta viesnīcu skolēniem.    

Pamests grausts ar īpašu vēsturi pašā Rēzeknes pilsētas centrā – tā jau vairākus gadus rēzeknieši un pilsētas viesi uzlūko 1911. gadā celto kādreizējo veikalu, tipogrāfijas un dzīvokļu namu.

Tam piešķirts valsts kultūras pieminekļa statuss, un jau vairākas reizes ēka no viena saimnieka rokām nonākusi nākamajās.

Tagad māja pieder pašvaldībai un tajā veidos dienesta viesnīcu, pirms tam bija doma par tipogrāfijas atjaunošanu, tomēr atbalsts nav gūts.

“Bija interesanta projekta ideja radīt šajā objektā tādu kā kultūras centru, kas būt veltīts tieši latgaliešu valodai, izdevniecībai, bet diemžēl finansējums šai ēkai netika atrasts,” stāstīja Rēzeknes pilsētas Attīstības pārvaldes vadītājs Georgijs Orlovs.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas vadītāja Vilma Platpīre stāstīja, ka pieminekļu skaits Latvijā ir virs 8000, bet diemžēl valsts atbalsts kultūras pieminekļu izpētei un glābšanai nav tik liels, “un tur nav iespējams atbalstīt un finansēt lielus atjaunošanas darbus, var pretendēt uz finansējumu, piemēram, ēkas kaut kādas daļas restaurācijai vai ēkas kaut kādas daļas autentisko detaļu saglabāšanai”.

Bieži vien vēsturisku ēku liktenis atkarīgs no pašu īpašnieku rocības un iespējām atrast citus līdzekļu avotus.

Lai arī tas nav viegli, reģionā ir jau vairāki veiksmīgi piemēri - Lūznavas muižas kungu māja, Preiļu muižas kungu māja, sinagoga Rēzeknē.

Līdzekļi vēsturiskā nama atjaunošanai Rēzeknē gūti, īstenojot Eiropas Savienības projektu par Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas un 2. vidusskolas modernizāciju. Pašlaik ēka ir neapmierinošā stāvoklī, nepieciešami steidzami glābšanas pasākumi, nesen noslēdzās tās arhitektoniski mākslinieciskā un tehniskā izpēte un ir izstrādāts ēkas tehniskais projekts.

“Ēkai vairākas konstrukcijas nolietojums ir līdz 90%, līdz ar to – būvniecības procesā faktiski no ēkas paliks tikai ārpuse. Visas nesošās konstrukcijas būs nomainītas un jumts, logi, durvis,” stāstīja Georgijs Orlovs.

Vēsturiskā ēka ir aptuveni 1300 kvadrātmetrus liela, un tajā paredzēts izveidot vairāk nekā 30 istabiņas 100 bērniem un jauniešiem.

Uzrunātie iedzīvotāji uzskata, ka kopmītnes ir racionāls risinājums ēkas izmantošanai.

“Kopmītnes, jā, jo augstskolas ir, studenti, noderēs. Labāk tā, nekā tagad ir,” atzina Rēzeknes novada iedzīvotāja Natālija.

Patlaban ir izsludināts iepirkums, lai jau šogad uzsāktu pirmos vēsturiskās ēkas būvniecības darbus. To termiņš būs 15 mēneši un kopējās izmaksas 2,9 miljoni eiro.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti