Dienas ziņas

Liepājas ezerā pēta zivju populāciju

Dienas ziņas

Uzmanību, ceļu satiksmē- traktori

Restaurē Valmieras pilsdrupas

Restaurē Valmieras pilsdrupas

Valmieras pilsdrupās šovasar atskan būvniecības trokšņi. Šeit sākušies vēsturisko mūru, kā arī Baltijā vecākās aptiekas ēkas restaurācijas darbi. Būvnieki teju kā izpētījuši vēsturiskās mūrjavas sastāvu, ar kuru iecerēts nostiprināt mūrus. Savukārt pēc to konservācijas pils Ziemeļrietumu daļā taps jauns kultūrvides centrs.

Būvnieki šobrīd pils ziemeļrietumu daļā demontē deviņdesmitajos gados mūru rekonstrukcijas laikā veiktos piebūvējumus, jo tie nav atbilstoši pils kultūrvēsturiskajai vērtībai.

"Arheoloģiskajā izpētē secināts, ka līdz tai līnijai visi mūra fragmenti ir jādemontē, tur ir ķieģeļi, kas ir nekvalitatīvi, lielākā daļa ir paredzēti iekštelpās, tie jānoņem, tur liksim Lodes Senču ķieģeļus. Jāveic tas mūrējums no jauna," stāstīja SIA "R.K.C.F. Renesance" valdes loceklis Raimonds Kuncevičs.

Vēsturisko pils mūru nostiprināšanai paredzēts senajai mūrjavai izmantot autentisku materiālu. Tāpēc sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti veikta senās mūrjavas rūpīga analīze.

"Uzjauksim javu, sāksim darīt un tad vēl to mūsu jaukumu dosim uz laboratoriju, lai to pārbauda, vai ir maksimāli tuvu vēsturiskajam," teica Kuncevičs.

Vienlaikus noris arī vecās aptiekas ēkas restaurācija. Tā uzcelta 1735. gadā, un gadu gaitā tajā remontdarbi veikti vairākkārt. Kārtu kārtām dažādi būvmateriāli klāti viens virs otra. Nu tie visi jādemontē.

Kad būs veikta seno ēku atjaunošana un pils Ziemeļrietumu daļas mūru konservācija, šeit sāksies kultūrvides centra būvniecība.

Viens no šī projekta autoriem uzsvēra, ka šī celtne būs ļoti drosmīgs risinājums, kā iekonservēt vēsturiskos mūrus, vienlaikus tos padarot interesantus un pieejamus apmeklētājiem.

"Jaunā funkcija nāk kopā ar kultūrvides centru, ar muzeju, ar visu telpu, tas piedos dzīvību tam visam, padarīs pilsdrupas apskatāmas, un tādā veidā tās arī efektīvi saglabās nākamajām paaudzēm," klāstīja arhitekts, SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" vadītājs Arturs Lapiņš.

Pie būvnieku radītā trokšņa pieradis Valmieras muzejs, kurš arī nākotnē apdzīvos restaurētās un no jauna uzceltās telpas. Muzeja direktore uzsvēra, ka šī pilsdrupu daļa līdz šim bija ļoti bēdīgā stāvoklī un nebija pieejama cilvēkiem.

"Cilvēki varēs individuāli pastaigāties ārā, iegūs daudz izzinoša un arī izklaidējoša [satura], jo jaunā ekspozīcija ir veidota tā, lai cilvēks pats var iesaistīties," teica Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Būvniekiem darbi Valmieras pilsdrupās jāpabeidz līdz nākamā gada rudenim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt