Dienas ziņas

Biedrība par Jūrmalas domes lēmumu vērsusies ministrijā

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Valmieras novads atbrīvojas no padomju laika ielu nosaukumiem

Valmierā maina septiņus ar padomju laiku saistītus ielu nosaukumus

Pagājis gads, kopš Valmierā sāka pārskatīt ielu nosaukumus, kuri vēl arvien ir saistīti ar padomju laiku. Tik ilgs laiks bija nepieciešams, lai šo procesu nesasteigtu un nosaukumu izvērtēšanā iesaistītu arī iedzīvotājus. Tagad marta nogalē novada dome nolēma, ka jauni nosaukumi būs septiņām ielām.

ĪSUMĀ:

  • Ielu nosaukumus Valmierā sāka pārskatīt pirms gada, iesaistīja iedzīvotājus.
  • Ielu nosaukumu darba grupas vadītājs, vēsturnieks Krūmiņš: Ielu pārdēvēšana ir pilnīgi normāla.
  • Mainīs nosaukumu Andreja Upīša, Leona Paegles, Riharda Gredzena ielai Valmierā.
  • Jauni nosaukumi būs Uzvaras ielai Sedā, Pioniera ielai Valmiermuižā, Oktobra ielai Matīšos, Jāņa Vintēna ielai Burtniekos.
  • Norāžu un ēku numerācijas zīmju izgatavošanu apmaksās pašvaldība.
  • Visā Valmieras novadā pakāpeniski pāries uz ielu norāžu vienotu dizainu.  

Valmierā maina septiņus ar padomju laiku saistītus ielu nosaukumus
00:00 / 05:41
Lejuplādēt

Vēsturnieks: Ielu pārdēvēšana ir pilnīgi normāla

Vēsturnieks Gatis Krūmiņš, kurš vadīja darba grupu, kura izvērtēja, kādi ielu nosaukumi novadā būtu pārdēvējami, skaidroja, ka "tas ir pilnīgi normāli, ka ik pa laikam ielu nosaukumi mainās, pat pilsētu nosaukumi mainās un tas ir ļoti saistīts ar to, kādas ir aktualitātes konkrētai sabiedrībai".

Pārskatīt ielu nosaukumus novadā rosināja gan ģeopolitiskie notikumi – gan Krievijas karš Ukrainā, gan iedzīvotāju vēstules pašvaldībai, gan arī, protams, likuma prasības atbrīvoties no padomju un nacistisko režīmu slavinošiem simboliem.

"Es kā vēsturnieks to uztveru kā normālu parādību, es teiktu, ka kādas piecas reizes Latvijā pēdējos 100 gados ir ļoti būtiski pārskatīti ielu nosaukumi.

Gan divdesmitie gadi, kad valsti izveidojām, tad Ulmaņlaiks, trīsdesmitie gadi, lai pārlatviskotu, tad nāk PSRS okupācijas režīms, 1941.gadā nāk Ādolfa Hitlerštrāse, tad atkal nāk padomju ideoloģija atpakaļ, tā ir četrdesmito gadu otrā puse, un tad nāk astoņdesmitie gadi, 1989.gads, Tautas frontes laiks, tad arī mēs Valmierā pārskatījām visas šīs lietas. Bet tagad esam nonākuši pie tā, ka tas, kas varbūt šķita vēl atbilstošs astoņdesmito gadu beigās, šobrīd redzam, ka laiks ir pagājis, mēs atkal paskatāmies uz to savādāk un kaut ko mainām," klāstīja Krūmiņš.

Mainīs 7 ielu nosaukumus, arī novadā

Jaunie ielu nosaukumi Valmieras novadā:

Valmierā:
Andreja Upīša iela turpmāk būs Ziemeļu iela;
Riharda Gredzena iela turpmāk būs Kastaņu iela;
Leona Paegles iela turpmāk būs Pāvila Rozīša iela;

Valmiermuižā – Pionieru iela turpmāk būs Zirgu iela;
Burtniekos – Jāņa Vintēna iela turpmāk būs Ozolu iela;
Matīšos – Oktobra iela turpmāk būs Senču iela;
Sedā – Uzvaras iela turpmāk būs Saules iela.

Novadā darba grupa par nomaināmiem atzina septiņu ielu nosaukumus, protams, bez darba grupas vērtējuma, savu viedokli tika aicināti izteikt arī iedzīvotāji, bet novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums, kurš pārstāv partiju "Valmierai un Vidzemei", stāstīja, ka sākumā gan šī iedzīvotāju iesaistīšanās bija visai kūtra.

"Jāatzīst, ka mums bija arī viens iepriekšējs domes lēmums, bet tad mēs sapratām, ka varbūt mēs neesam pietiekami iesaistījuši sabiedrību, un līdz pirmajam domes lēmumam mums bija tikai 29 respondenti, bet tad jau mums bija vairāk nekā 300 respondenti, kas arī tiešām aktīvi iesaistījās, aktīvi komunicēja un ielu nosaukumi arī ir doti lielākoties pamatojoties arī uz šo publisko apspriešanu.

Secinājumi mums ir gūti, ka steigai tiešām šeit nav vietas," atzina domnieks.

Jauns nosaukums turpmāk būs arī vienai no Valmieras galvenajām ielām – Andreja Upīša ielai.

Gatis Krūmiņš skaidroja, ka "Andrejs Upītis nenoliedzami ir personība literatūrā, bet tomēr viņa sasaiste ar okupācijas periodu arī ir nenoliedzama, un trešā lieta, ka ar Valmieru viņam nav pilnīgi nekāda sakara. Andrejs Upītis bija viena no tām ikonām, ko PSRS laikā ielika, kā tādus simbolus, kā ideoloģiju simbolizējošus literātus, kultūras darbiniekus, kas ļoti labi sadzīvo ar šo okupācijas ideoloģiju".

Gailums norādīja, ka "nolemts, ka Andreja Upīša iela ir pārdēvējama par Ziemeļu ielu, tas ir arī tāds precīzs virziena rādījums, un šeit arī uz sabiedrisko apspriešanu tika likti tie varianti, kas bija guvuši lielāku atbalstu, un arī no tiem tad tika veikta izvēle".

Gatis Krūmiņš atklāja, ka darba grupai nācās vērtēt arī mainīt vai nemainīt Leona Paegles un Linarda Laicena ielu nosaukumus.

"Abiem, vairāk vai mazāk ir bijusi arī saistība ar komunistisko partiju, ar šo kreiso noskaņojumu, bet kopumā izvērtējot, ja mēs saliekam šajos svaru kausos Linardu Laicēnu un Leonu Paegli, tad nu Laicēns, viņa ieguldījums un kā domātāja nozīmīgums bija lielāks nekā Leona Paegles, tāpēc tā mūsu rekomendācija, ka Laicena iela varētu palikt, jo viņš arī 1917.gadā, kad veidojās šīs idejas par Latvijas valsti, kad vēl Latvijas valsts nebija, nāca ar saviem priekšlikumiem, viņš nāca ar priekšlikumu, ka arī karogs varētu būt sarkanbaltsarkans, arī daiļrade saistīta ar Valmieru, tāpēc mums šķiet kā personība šeit, lokāli, Valmierā viņš ir pietiekoši interesants, no viņa atteikties mums nevajag," stāstīja vēsturnieks.

Jauns nosaukums tātad būs Leona Paegles ielai – tā būs Pāvila Rozīša iela.

Ričards Gailums stāstīja, ka tas Valmierai būs arī zīmīgs. Nosaukumi tiks mainīti arī dažām ielām novadā, piemēram, Sedā Uzvaras ielas vietā turpmāk būs Saules iela.  Gailums skaidroja, ka tāds ir bijis arī iedzīvotāju vairākuma viedoklis.

"Ne vienmēr visur bija tā, ka arī iedzīvotāju domas sakrita, bet dažās vietās tās domas bija viendabīgas, nu, ja mēs tā skatāmies procentuāli, tad vislabākais rezultāts bija Sedā, jo Uzvaras ielu pārdēvējot par Saules ielu, par to balsoja 91% respondentu," stāstīja deputāts.

 Tāpat nosaukumus mainīs Riharda Gredzena ielai Valmierā, Pioniera ielai Valmiermuižā, Oktobra ielai Matīšos, Jāņa Vintēna ielai Burtniekos.

Nosaukumu plāksnīšu nomaiņu apmaksās pašvaldība

Pašvaldība sola, ka norāžu un ēku numerācijas zīmju izgatavošana nebūs jāsedz iedzīvotājiem.

"Visi izdevumi par šo ielu nosaukumu maiņu tiek segti no Valmieras novada budžeta līdzekļiem,

visi darbi, kas saistās ar ielu pārdēvēšanu, veicami divu mēnešu laikā no lēmuma spēkā stāšanās," pastāstīja Gailums.

Bet saistībā ar ielu un māju norādēm no šī gada tiek ieviests vēl kāds jaunums, kas attieksies uz visu Valmieras novadu, tā būs pakāpeniska pāreja uz šo norāžu vienotu dizainu.

Novada galvenā arhitekte Zanda Lapsa pastāstīja, ka "pēc reformas, apvienojoties 8 novadiem, secinājām, ka ir dažādas norāžu sistēmas iepriekšējos novados, konstatējām, ka ir vairāk nekā 10 dažādas norāžu sistēmas, un uzdevums bija panākt vienotu sistēmu ar mērķi, tādu arī estētiski piederības sajūtu, lai ir saprotams, ka tas ir Valmieras novads, kā arī otrs, lai pakalpojumu sniedzējiem un arī operatīvajam transportam būtu daudz vienkāršāk saprast un orientēties, kur viņam jānokļūst," skaidroja Lapsa.

Te gan jāteic, ka šai māju numerācijas, ielu un norāžu nomaiņai ir atvēlēts gana ilgs laiks 10 gadi, bet jaunuzceltu ēku īpašniekiem norādes atbilstoši jaunajam dizainam būs jānodrošina jau šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti