Panorāma

Sausums apdraud ražu

Panorāma

Desmitais palīdzības sūtījums Ukrainai

ASV jūras kājnieki dodas uz mācībām Ādažos

REPORTĀŽA: ASV jūras kājnieku ceļš uz mācībām Ādažos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uz starptautiskajām militārajām mācībām "Saber Strike" līdz ar citu valstu bruņoto spēku vienībām ieradušies ASV jūras kājnieki. Viņi tālo ceļu līdz militārajam lidlaukam Šauļos mērojuši no bāzes Virdžīnijā, savukārt tehnika piegādāta no noliktavām Eiropā. Kopā ar ASV karavīriem ceļu no Šauļiem līdz Bauskai mēroja arī Latvijas Televīzija.

Rīts Šauļu militārajā lidlaukā Lietuvā ASV jūras kājniekiem sākas ļoti agri. Te no Virdžīnijas atbraukušie jūras kājinieki kārto savas kaujas mašīnas, lai dotos teju 200 kilometru garajā ceļā uz Latviju. 

Šie 50 jūras kājinieki kopā ar vēl 3000 karavīriem no dažādām valstīm jau svētdien, 3.jūnijā, sāks mācības "Sabre Strike 2018", kas norisināsies Ādažu poligonā un citviet Latvijā.

Jūras kājnieku kaujas mašīnas skaļi rūcot un metot biezus dūmu mutuļus traucas cauri Šauļu pilsētas ielām. Jūras kājnieki sevi sauc ASV šķēpa smaili. Pēc šī principa izvēlēta arī tehnika. ASV jūras kājnieku kolonnā astoņas bruņumašīnas ar plašu arsenālu –automātiskajiem lielgabaliem, ložmetējiem un prettanku raķetēm. Ar vienu uzpildi tās spēj nobraukt vairāk nekā 600 kilometrus, un to maksimālais ātrums sasniedz 100 kilometrus stundā.

Šoreiz gan kolonna brauc pa koplietošanas ceļu, tāpēc ātrums ir mazāks. Steidzīgākie autovadītāji meklē iespējas bruņutransportierus apdzīt. Sēdvietu te nav, tāpēc ātri iepazīstamies ar saviem līdzbraucējiem.

"Kāpēc es pievienojos jūras kājniekiem? Tāpēc, ka vēlējos kalpot savai valstij," saka 24 gadus vecais Džošua Alsbergs, kurš kājniekos dien piecus gadus. Viens no iemesliem dienestam bijusi iespēja doties ārpus ASV. Īstās kaujās piedalīties viņam nav sanācis. "Mēs visi trenējamies vienam un tam pašam mērķim. Šo mācību mērķis ir vairot veidot kopības sajūtu, vienam ar otru, labāk saprast un darboties kopā."

Savukārt Rajenam Banelam, kurš ir kājnieku lauka mediķis, kurš ir piekomandēts no Jūras kara flotes, ir bijusi kara pieredze. "Kad es dienēju Irākā, mums bija gadījumi, kad cietām zaudējumus. Es strādāju par mediķi. Ir nācies redzēt puišus, kuri ir nopietni ievainoti. Tādējādi mums nācās palīdzēt medicīnas virsniekiem viņus apkopt. Tā bija visai ekstrēma situācija."

Pēc dienesta Rajens nolēmis kļūt par ātrās palīdzības mediķi.

"Mana ģimene iebrauca ASV no Filipīnām. Pievienojos Jūras flotei, jo gribēju pateikt paldies Amerikai par to, ka tā mums ļāva pārcelties un tur iekārtot savas dzīves."

Tērzējot ar kājiniekiem, esam sasnieguši Bausku, kas ir pieturas punkts ceļā uz Ādažu bāzi. Tās Rātslaukumā kopā ar Latvijas zemessargiem ASV jūras kājnieki rīko militārās tehnikas izstādi. 

Vienības komandieris atzīst – garais pārbrauciens no Lietuvas arī esot daļa no mācībām.

"Šādi mēs pārbaudām mūsu spējas izvietot kareivjus dažādās pasaules vietās. Šīs mācības tika plānotas kopš pagājušā gada. Šī vienība zināja, ka tā brauks šeit uz mācībām. Viņi ir sekmīgi atbraukuši, sekmīgi dabūjuši savu aprīkojumu, un tagad virzīsies uz treniņu vietu. Šie kareivji ir ļoti pateicīgi par iespēju apstāties šeit, parādīt savu aprīkojumu, kā arī satikt izstādes apmeklētājus," saka ASV jūras kājnieku Eiropas un Āfrikas spēku pulkvedis Pīters Lī.

Mācības "Sabre Strike" sāksies jau svētdien, 3.jūnijā. Līdz ar Latvijas, ASV un Latvijā izvietotās daudznacionālās kaujas grupas karavīriem tajās piedalīsies arī Dānijas, Vācijas un Lielbritānijas bruņotie spēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti