Rīta Panorāma

Intervija ar Tomu Brici par laika apstākļiem septembrī

Rīta Panorāma

Latvijā ražo ekoloģiskas gaisa attīrīšanas sistēmas

Telefonsaruna ar Māri Balodi par PVD apjomīgajām pārbaudēm

PVD apturējis uzņēmuma darbību, kas piegādāja grieztos dārzeņus arī Siguldā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apturējis dārzeņu apstrādes ceha darbību Jelgavā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atklāja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

ĪSUMĀ:

  • PVD higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes ceha darbību.
  • Uzņēmums piegādājis augļus un dārzeņus arī "Baltic Restaurants Latvia", kas ēdina bērnus Siguldas izglītības iestādēs.
  • PVD: "Jelgavas augļi" nevar saistīt ar saslimšanu Siguldā; cehā ņemto paraugu analīžu rezultāti būs nedēļas beigās.
  • "Jelgavas augļi" līdzīpašnieks uzskata: zarnu infekcijas izraisītājs jāmeklē Siguldā.

PVD apturējis uzņēmuma darbību, kas piegādāja grieztos dārzeņus arī SiguldāKristaps Feldmanis
Nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturēta SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes ceha darbība, informēja PVD. Uzņēmums piegādāja svaigus augļus un dārzeņus arī "Baltic Restaurants Latvia", kas ēdina bērnus Siguldas izglītības iestādēs.

 

Uzņēmums ir viens no lielākajiem pārtikas piegādātājiem valstī - piegādā produktus gan skolām un dārziņiem, gan smalkiem restorāniem un pašvaldībām. Daļa dārzeņu pie patērētājiem nonāk jau notīrīti un sagriezti, vakuuma iepakojumā. Tieši cehā redzētais izsauca visasāko pārtikas uzraugu reakciju. Cehā konstatēti nopietni higiēnas pārkāpumi, uzsvēra Balodis.

"Veicot pārbaudi Jelgavā, uzņēmumā, kas nodarbojas ar dārzeņu apstrādi – mazgāšanu, mizošanu, griešanu, fasēšanu un tālāku nogādi bērnudārziem, kur šie produkti vairs netiks termiski apstrādāti,

mēs konstatējām, vienkārši sakot – netīrību, produktu izsekojamības problēmas un temperatūras režīma neievērošanu, tāpēc šī uzņēmuma [ceha] darbību mēs apturējām," skaidroja PVD vadītājs,

norādot, ka nevar nehigiēniskos apstākļos gatavotus produktus piegādāt bērnudārziem.

"Mūs vairāk uztrauc ne jau kartupeļi, kuri pēc tam tiek termiski apstrādāti, bet mēs runājam par mizotiem burkāniem, kuri tiek safasēti, nogādāti bērnudārzā un kādu laiku bērni mēdz tos pat turēt savos skapīšos. Un pie istabas temperatūras, kur ir siltums, mitrums, tur baktērijas attīstās," piebilda PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.

Dienesta ģenerāldirektors uzsvēra, ka cehā ņemto paraugu analīžu rezultāti būs nedēļas beigās  un ka pagaidām uzņēmumu nevar saistīt ar bērnu saslimšanu Siguldā. Otrdien pieejami analīžu rezultāti paraugiem, kas ņemti pagājušajā piektdienā.

PVD pārstāve Ilze Meistere informēja, ka saskaņā ar laboratorisko izmeklējumu rezultātiem

pagājušajā piektdienā, 13. septembrī, uzņēmuma noliktavā ņemtajos virsmas nomazgājumu un arbūzu paraugos Šiga toksīnu producējošā zarnu nūjiņa nav konstatēta.

Pēc cehā konstatētajiem pārkāpumiem laboratoriskajai izmeklēšanai noņemti četri virsmas nomazgājumu un seši produkcijas paraugi. Ja analīžu rezultāti baktēriju klātbūtni neuzrādīs, SIA "Jelgavas augļi" pārstrādes cehs darbu varēs atsākt.

Tikmēr SIA "Jelgavas augļi" norādīja, ka bez siguldiešiem vēl vismaz 40 citās vietās ēsti tie paši cehā mizotie dārzeņi. To, ka būtu kas pārkāpts, uzņēmumā kategoriski noliedz.

"Pirmo reizi saskaramies ar tādām pārbaudēm, tik cītīgām, izmeklē katru dārzeni, ņemtas analīzes. Pirmās jau ir gatavas, un arbūziem nav nekādas baktērijas. Mēs gaidām arī pārējos rezultātus. Puse Latvija lieto uzturā mūsu dārzeņus un augļus," sacīja SIA "Jelgavas augļi" valdes priekšsēdētājs Igors Sidorišins.

Sidorišins aģentūrai LETA stāstīja, ka zarnu infekcijas, kas atklāta Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, izraisītājs jāmeklē lokāli, Siguldā. Sidorišins norādīja, ka PVD apturējis uzņēmuma ceha darbību dārzeņu mizošanas spaiņa netīras maliņas dēļ. Turklāt, pēc Sidorišina teiktā, PVD Jelgavas daļa darbību pēc pārbaudes atļāvusi, jo konkrētā atkāpe esot normas robežās, taču vēlāk sekojusi rīcība no PVD Rīgas kolēģiem, kas ceha darbību apturējusi.

Uzņēmuma pārstāvis apgalvoja, ka visi darbinieki, kas strādā ražotnē, ir izgājuši attiecīgās medicīniskās pārbaudes, ievēro higiēnu un atbilstoši noteikumiem apstrādā arī aprīkojumu, ar ko tiek griezti dārzeņi. Dārzeņi "Baltic Restaurants Latvia" piegādāti termiski neapstrādāti, jo tāds bijis ēdinātāja pasūtījums.

"Mēs strādājam ar skolām un bērnudārziem Jelgavā, Rīgā, Kurzemē, un viss ir kārtībā. Domāju, iemesls jāmeklē lokāli, varbūt bērni vienu kafejnīcu apmeklējuši," iespējamo infekcijas iemeslu minēja Sidorišins.

Lai arī pārstrādes ceha darbība pašlaik ir apturēta, uzņēmums turpina piegādāt augļus un dārzeņus iestādēm, arī veikalu tīkliem.

KONTEKSTS:

Vairāku Siguldas bērnudārzu audzēkņiem konstatēta akūta zarnu infekcija. Līdz svētdienai zarnu infekcijas simptomi konstatēti 24 cilvēkiem, tostarp 20 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes. Trijiem ir apstiprināta infekcija, diviem nav. Pārējiem slimniekiem laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti vēl nav saņemti. 

Slimību profilakses un kontroles centrs pārrauga epidemioloģisko situāciju, analizē informāciju par visiem zarnu infekcijas gadījumiem, vērtē bērnudārzu ēdienkartes, kā arī analizē iegūto informāciju par iespējamiem riska faktoriem un to kopsakarību. Tiek rūpīgi vērtēta jauno saslimšanas gadījumu epidemioloģiskā saistība ar pirmajiem saslimšanas gadījumiem. Notiek arī pastāvīga informācijas apmaiņa starp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, PVD, ārstniecības iestādēm, laboratorijām un Siguldas pašvaldību.

Desmitiem produktu paraugu šonedēļ analizēs pārtikas drošības institūtā BIOR. Uz kāda no pārtikas vai virsmas nomazgājuma parauga cer atrast īpaši bīstamo baktēriju, kas inficējusi mazos siguldiešus. Tomēr zinātnieki atzīst, ka ir pagājis pārāk ilgs laiks, un pasaulē tikai 20%-30% gadījumu izdodas tiešām atrast īsto infekcijas izraisītāju.

PVD pārbauda versiju, ka bērni inficējušies mājās, nevis bērnudārzos. Dienestā pārbauda visu, kas raksturīgs tieši Siguldai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti