Panorāma

Latvijai nacionālais stends aizsardzības industrijas izstādē

Panorāma

Saslimšanas iemesls – nepietiekama higiēna

Siguldā bērni inficējušies ar pārtiku, trīs smagā stāvoklī

Trīs bērni no Siguldas zarnu infekcijas dēļ nonākuši slimnīcā smagā stāvoklī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bērnu slimnīcā aizvadītajās brīvdienās un pirmdien nonākuši pieci bērni vecumā no 3 līdz 6 gadiem ar akūtu zarnu infekcijas izraisītu saslimšanu, un trīs bērnu stāvoklis ir ļoti smags. Savukārt piektdien hospitalizēti vēl divi bērni, LTV apstiprināja bērnu slimnīcā.

ĪSUMĀ:

 • E.Coli izraisīto komplikāciju dēļ slimnīcā nonāca 5 bērni no 3 Siguldas bērnudārziem.
 • Trīs bērnu stāvoklis ir smags, viņu dzīvība apdraudēta.
 • Inficēšanās notikusi laika posmā no 3. līdz 9. septembrim.
 • Piektdien stacionēti vēl 2 bērni ar aizdomām par inficēšanos ar E.Coli.
 • Bērnu ģimenes nebija pazīstamas.
 • PVD un SPKC izmeklē notikušo, galvenā versija – saindēšanās ar pārtiku.
 • Pārbauda aizdomas par augusta pēdējā un septembra pirmajā dienā iegādātiem arbūziem.
 • Tiek skaidroti arbūzu piegādātāji, izcelsme un partijas apjoms.
 • Ēdināšanu šajos trijos Siguldas bērnudārzos nodrošina SIA „Baltic Restaurants”.
 • Vecākus aicina novērot bērnu veselību un stingri ievērot higiēnu.
 • Siguldas pašvaldība atceļ publiskos pasākumus bērnudārzos.
 • SPKC aicina ģimenes ārstus pievērst uzmanību pacientiem, kuriem ir caureja vai caureja ar asiņošanu.
 • Bērnudārzu ēdinātājs sadarbojas ar iestādēm, pievērš pastiprinātu uzmanību pārtikas kvalitātei.

Trīs bērnu stāvoklis - smags; vienam pārstāja strādāt nieres

Bērnu slimnīca informēja, ka trīs bērni ir smagā stāvoklī un viņu dzīvība ir apdraudēta. Kopumā intensīvajā terapijā zarnu infekcijas dēļ nonāca četri bērni, vēl viens ārstējas stacionārā. Pagaidām vēl esot prognozi runāt par infekcijas sekām uz bērnu veselību, intervijā LTV norādīja BKUS bērnu ārste Liene Smane.

Četriem bērniem ir attīstījies hemolītiski urēmiskais sindroms jeb asiņaina caureja un nieru mazspēja. Slimības simptomi parādījušies septembra sākumā, informē SPKC.

Piektdien stacionēti vēl divi bērni ar aizdomām par inficēšanos ar E.Coli jeb zarnu nūjiņu. Savukārt divi bērni, kuri piektdien vērsās ambulatori Bērnu slimnīcā, ir palaisti mājās.

Visi bērni ir no trīs dažādām Siguldas izglītības iestādēm - "Pīlādzītis", "Ieviņa" un "Saulīte".

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informēja, ka bērnu saslimšanas iemesls ir baktērija, kas izraisa asiņojošu caureju un nieru mazspēju.

Viena smagi sasirguša bērna tētis telefonsarunā LTV norādīja – ar pārējiem slimnīcā nonākušajiem bērniem ģimene nav bijusi iepriekš pazīstama. Slimnīcā bērns nonācis pirms nedēļas, bet pirmdienā pārvests uz intensīvo terapiju.

Viņam atteikušās strādāt nieres, tāpēc tiek nodrošināta aizstājterapija.

Slimību profilakses un kontroles centrs noskaidrojis, ka bērni nav inficējušies savstarpēji kontaktējoties.

SPKC un Pārtikas un veterinārais dienests uzsācis izmeklēšanu, un pašlaik galvenā  versija ir saindēšanās ar pārtiku.  

SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs Latvijas Radio pastāstīja, ka šobrīd centrs kontaktējas ar ģimenes ārstiem, lai saprastu problēmas mērogu. Centrs arī aicināja ģimenes ārstus, Siguldas slimnīcu un “ātro palīdzību” vērst īpašu uzmanību pacientiem, kuriem ir caureja vai caureja ar asiņošanu, mērķtiecīgi veikt šo pacientu izmeklēšanu.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir uzsācis pārbaudes gan pirmsskolas izglītības iestādēs, gan uzņēmumā, kas nodrošina ēdināšanu.

Saslimšanu izraisīja E.Coli 

Saslimšanu izraisījis mikroorganisms E.Coli, ar kuru cilvēks var inficēties, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātu dzīvnieku izcelsmes pārtiku, nemazgātus augļus un dārzeņus, gan arī neievērojot higiēnas prasības, tāpēc PVD veic plašas pārbaudes bērnudārzu ēdināšanas uzņēmumos, paziņojumā medijiem informēja dienests.

Tāpat PVD pārbauda SPKC epidemiologu aizdomas par to, ka saslimšanu varētu būt izraisījuši augusta pēdējā un septembra pirmajā dienā iegādāti arbūzi – tiek skaidroti arbūzu piegādātāji, izcelsme un partijas apjoms.

Viens no bērnudārziem, kur reģistrēts saslimšanas gadījums, ir Siguldas novada “Pīlādzītis”. Bērnudārza paziņojumā bērnu vecākiem, kas ir LTV rīcībā, norādīts, ka SPKC informējis, ka bērnudārzā reģistrēts “saslimšanas gadījums ar  akūtu zarnu infekciju”. Vecāki aicināti nodrošināt bērnu veselības stāvokļa novērošanu mājās un nekavējoties vērsties pie ārsta, ja bērnam ir sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana, paaugstināta temperatūra.

Vecāki arī aicināti sekot līdzi tam, lai bērni stingri ievērotu personīgo higiēnu, it sevišķi mazgātu rokas.  

Gan bērnudārza “Pīlādzītis” vadītāja, gan “Ieviņas” vadītāja norādīja – bērnudārzos nav zināmi citi vieglāki saslimšanas gadījumi, kad bērni sūdzētos par vemšanu vai caureju.

“Tiklīdz uzzinājām, skatījāmies apmeklējumu žurnālus, un apmeklējums ir labs. Tajā grupiņā audzinātāji zvanīja vecākiem, kuri nebija tajās dienās bijuši, tur nebija tādu veselības iemeslu, lai nebūtu bērnudārzā,” pastāstīja PII “Ieviņa” vadītāja Maira Gavare.

Inficēšanās notikusi laika posmā no 3. līdz 9. septembrim, informēja PVD.

PVD arī informēja, ka ēdināšana bērnudārzos pašlaik nav apturēta.

PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Svetlana Aļminoviča – Miļjanoviča pastāstīja, ka dienests pievērš uzmanību arī kopumā bērnudārza higiēnas prasību ievērošanai.

Viņa skaidroja, ka laboratorisko izmeklējumu rezultāti no bērnudārziem varētu būt gaidāmi pāris dienas, bet, ja būs nepieciešams, tad tiks pārbaudīti arī izejvielu piegādātāji.

Ēdinātājs sadarbojas ar iestādēm

Ēdināšanu šajos trijos bērnudārzos nodrošina SIA „Baltic Restaurants”. Uzņēmuma valdes locekle Anita Gleizda Latvijas Radio skaidroja, ka šobrīd nav skaidri saprotams notikušā iemesls, tomēr uzņēmums sadarbojas ar iestādēm, lai iespējami ātri atrastu cēloni.

“Uz šo brīdi mēs tiešām nezinām, kāpēc tas varētu būt noticis. Uz doto brīdi sadarbojamies ar PVD, bērnudārziem un citām iestādēm, lai noskaidrotu iemeslu. Mēs pārbaudām vairākas versijas, mēs arī sniedzam informāciju par mūsu piegādātājiem, arī paši skatāmies un pētām šo informāciju, kā tas varētu būt noticis,” sacīja Gleizda.

Viņa pastāstīja, ka pašlaik uzņēmums primāri pārbauda pārtikas kvalitāti tieši bērnudārzos Siguldas novadā, “bet informāciju mēs esam nodevuši arī visās pārējās vietās, lai visi pievērš uzmanību”.

“Primāri, par cik no epidemiologiem ir izskanējusi versija par arbūziem, tieši par tiem, to mēs esam sākuši darīt,” piebilda uzņēmuma pārstāve.

SIA “Baltic Restaurant” līdzīpašnieks Guntis Bredovskis stāstīja, ka par saslimšanas gadījumiem uzzinājis vien piektdien ap pusdienas laiku. Uzņēmums apkalpo vairāk nekā 50 izglītības iestādes – gan pirmsskolas, gan skolas.

“Sadarbosimies, lai uzzinātu, kas tas par cēloni. Ko no sevis varu pateikt, vienīgi, līdzi jūtu cilvēkiem, kam kas tāds ir noticis, viss. Briesmīgi. Jāatrod visātrāk cēlonis,” sacīja Bredovskis.

Informācijas apmaiņa nebija ātra

Infekcijas izpausmes šiem septiņiem slimnīcā stacionētajiem bērniem parādījušās sākot no 3. līdz 9.septembrim. Taču tikai ceturtdien par šo gadījumu informēts Pārtikas un veterinārais dienests.

“Vakardien ap puspieciem bija telefona zvans. Tāpēc šodien no rīta bija sanākusi mūsu krīzes vadības grupa, kurā piedalās vadošie speciālisti, tai skaitā mediķi, kas strādā dienesta speciālisti labi kontroles jautājumos. Produkti jau ir apēsti, un diez vai mēs varēsim noņemt paraugus, bet noņemsim nomazgājumus, lai novērtētu higiēnas līmeni no inventāra, ņemsim nomazgājumus no rokām,” pastāstīja PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.

Arī bērnudārzā norāda, ka informāciju, par bērnu ar smagu akūtu zarnu infekciju uzzinājuši novēloti. Līdzīgi arī bērnudārzu īpašnieks – pašvaldība. Pārbaudes bērnudārzu ēdināšanas blokos līdz piektdienas rītam vēl nebija notikušas.

Siguldā vecāku vidū šobrīd valda liela neziņa. Vecāki apmainās ar vēstulēm, satraucošiem faktiem par sasirgušajiem bērniem un masveidā steidzas izņemt bērnus no bērnudārziem.

LTV novēroja, ka “Ieviņā” piektdienas pusdienlaikā vairāki vecāki steidza izņemt bērnus no bērnudārza.

Kamēr pārbaudes nav pabeigtas un saslimšanas izraisītājs noskaidrots, PVD atgādina, ka, augļi un dārzeņi pirms lietošanas uzturā ir rūpīgi jānomazgā, dzīvnieku izcelsmes jēlprodukti – gaļa un olas - ir termiski jāapstrādā, kā arī jāievēro personīgā higiēna virtuvē, nelietojot vienu un to pašu virtuves inventāru gatavajiem produktiem un jēlproduktiem, kā arī jāmazgā rokas pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēdienu gatavošanas.

Siguldas pašvaldības pārstāve  Sindija Brikmane Latvijas Radio pastāstīja, ka pašvaldība saņēma informāciju par bērnu saslimšanas gadījumiem un pašlaik novada dome noteica pastiprinātus dezinfekcijas un higiēnas pasākumus bērnudārzos, tāpat bērnudārzos atcelti publiskie pasākumi un visi tiek ir informēti par nepieciešamību pastiprināti rūpēties par higiēnu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti