Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Pašvaldību savienība pieprasa Jura Pūces demisiju

Panorāma

Panorāma

Zinātnieki meklē slimības izraisītāju

Zinātnieki par zarnu infekciju Siguldā: iemeslu izdodas atrast 20%-30% gadījumu

Desmitiem produktu paraugu, tostarp arbūzus, šonedēļ analizēs pārtikas drošības institūtā BIOR. Uz kāda no pārtikas vai virsmas nomazgājuma parauga cer atrast īpaši bīstamo baktēriju, kas inficējusi mazos siguldiešus. Tomēr zinātnieki atzīst, ka ir pagājis pārāk ilgs laiks, un pasaulē tikai 20%-30% gadījumu izdodas tiešām atrast īsto infekcijas izraisītāju.   

ĪSUMĀ:

  • Pēc bērnu inficēšanās ar zarnu nūjiņu Siguldā BIOR pārbaudēm nogādā 60 pārtikas un vides paraugus.
  • BIOR pārbauda arī arbūzus, jo tas vieno saslimušos, bet citas produktu partijas.
  • PVD pārbauda versiju, ka bērni inficējušies mājās, nevis bērnudārzos.
  • PVD pārbauda visu, kas raksturīgs tieši Siguldai.
  • Bet īstos pārtikas paraugus iegūt nav iespējams – tos prasa uzglabāt tikai diennakti.
  • SPKC izstrādājis apjomīgu anketu, cerot atrast saslimšanu kopsakarības.
  • Panikai nav pamata, bet dienesti atgādina - pirkt sagrieztus arbūzus nedrīkst, visi augļi jāmazgā.
  • Pirmos analīžu rezultātus cer sagaidīt šīs nedēļas laikā.
     

Latvijas pārtikas ražotāji un audzētāji tiek rūpīgi pārbaudīti. Siguldas gadījumā aizdomas krīt uz ievestu pārtiku. BIOR laboratorijā tiek analizēti un pārbaudīti tieši arbūzi, jo arbūzs ir auglis, kas vieno saslimušos.

Analīzēm atvestie arbūzi ir gan no Ukrainas, gan Krievijas, taču šī ir cita partija. Ne tā, kas tobrīd bija lielveikalos. Un lielās ogas nav vienīgās.

Pirmdien no Siguldas zinātniskajā institūtā BIOR Rīgā nogādāti 60 dažādi pārtikas un vides paraugi.

Pārtikas un veterinārais dienests pārbaudījis arī divus Siguldas lielveikalus un vairumtirgotājus. Ir versija, ka bērni inficējušies mājās.

“Pirmā ziņa no epidemiologiem bija par arbūziem, kas ir iegādāti lielveikalā,” pastāstīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. Arbūzi arī pirkti mājās.

Balodis gan uzsvēra, ka pārbauda ne tikai arbūzus, bet visu, kas “kas unikāli Siguldai”.

Tāpat tiek meklēti atšķirīgie produkti, ko ēdinātājs gatavojis dārziņos tieši Siguldā.

“Mēs skaidrojam, kādi produkti tad nonāca šajos bērnudārzos, vai tie atšķīrās no tiem, ko konkrētais ēdinātājs ir piegādājis citām iestādēm. Kas tad īpašs ir Siguldā, ko ēduši īpašu,” sacīja Balodis.

Paņemti ūdens paraugi un desmitiem uzsējumu no bērnudārza virtuvju virsmām un grupiņām. Taču īstos pārtikas produktus analizēt vairs nevar. Ēdinātājs ēdienu paraugus uzglabā tikai diennakti, tāda ir prasība.

BIOR direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa skaidroja, ka, “visticamāk, tie, kas saslima septembra sākumā, inficēto produktu ēda augustā”.

“Paņemt šo produktu paraugus nav iespējams. Tie visi jau sen ir apēsti,” piebilda Valciņa.

Arī analīžu rezultāti prasa laiku.

Slimību profilakses un kontroles centrs izstrādājis jaunu, daudz apjomīgāku anketu saslimušo bērnu vecākiem un cer, ka kādas kopsakarības izdosies rast arī šādi.

Tāpat pagaidām ar aizdomām tiek uzlūkota katra saslimšana dārziņā.

“Definīcija ir vienkārša – caureja un sāpes vēderā. Un tālāk ir vārds mikrobiologiem. Vai šeit ir runa par konkrētu infekciju, vai šeit ir Rota vīrusi, norovīrusi,” skaidroja Centra Infekcijas slimību riska analīzes profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Panikai nav pamata, taču šis esot vislabākais laiks atgādināt, ka pirkt jau sagrieztus arbūzus noteikti nedrīkst. Un visi augļi ir jāmazgā.

“Runājot par augļiem un dārzeņiem, ar kuriem inficēšanās notiek visbiežāk, ir jāpērk tādi, kurus var kārtīgi nomazgāt. Ja tas ir arbūzs, ņemiet asu birsti, ziepes un kārtīgi visu nopucējiet. Ja jūs paskaliniet gurķus, tomātus, ar to nekas nebūs,” atgadināja Valciņa.

Pirmos analīžu rezultātus cer sagaidīt šīs nedēļas laikā.

KONTEKSTS:

Vairāku Siguldas bērnudārzu audzēkņiem konstatēta akūta zarnu infekcija. Līdz svētdienai zarnu infekcijas simptomi konstatēti 24 cilvēkiem, tostarp 19 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes, 

Slimību profilakses un kontroles centrs pārrauga epidemioloģisko situāciju, analizē informāciju par visiem zarnu infekcijas gadījumiem, vērtē bērnudārzu ēdienkartes, kā arī analizē iegūto informāciju par iespējamiem riska faktoriem un to kopsakarību. Tiek rūpīgi vērtēta jauno saslimšanas gadījumu epidemioloģiskā saistība ar pirmajiem saslimšanas gadījumiem.

Notiek arī pastāvīga informācijas apmaiņa starp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Pārtikas un veterinārais dienesta, ārstniecības iestādēm, laboratorijām un Siguldas pašvaldību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt