Panorāma

Rīgā plāno aizliegt spēļu zāles

Panorāma

Panorāma

Iesniedz likumprojektu par pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem

Prezidents atkārtoti iesniedz iniciatīvu par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem

Valsts prezidents Raimonds Vējonis atkārtoti vērsies parlamentā ar priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem. Vēstulē deputātiem Valsts prezidents uzsver, ka tas ir solis uz priekšu sabiedrības saliedēšanā, ko plānots sākt ar nākamo gadu. Iepriekšējā sasaukuma Saeima Valsts prezidenta iniciatīvu noraidīja, taču tagad tai prognozē vairākuma atbalstu

Valsts prezidenta kancelejā informē, ka Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem", kas paredz izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem nepilsoņu bērniem un atzīt viņus par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis, informē Valsts prezidenta kancelejā.

"Ikvienam Latvijā dzimušajam bērnam ir jābūt noteiktai valsts pilsonībai. Valstij ir jārada apstākļi, kas nepieļauj turpmāku nepilsoņa statusa piešķiršanu, jo sākotnējais mērķis, ieviešot nepilsoņa statusu, nekad nav bijis saglabāt to pilnīgi visiem nenoteiktu laiku. Tas bija noteikts kā pagaidu statuss, lai persona ar laiku iegūtu Latvijas pilsonību vai izvēlētos citu valsti, ar kuru nostiprināt savu tiesisko saikni," norādījis Valsts prezidents.

Likumprojekta anotācijā Valsts prezidents norāda: "Nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšana bērniem ir simbolisks solis, kas ļaus pārtraukt apzinātu dažādu Latvijas sabiedrības grupu pretnostatīšanu un mērķtiecīgu šķelšanu.

Nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšana ļaus mūsu sabiedrībai daudz lielākā mērā saliedēties un veltīt spēkus mūsu valsts attīstībai."

Valsts prezidents vērš uzmanību, ka 2018. gada 2. aprīlī ir izsludināti Saeimas pieņemtie grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz pāreju uz vispārējās vidējās izglītības iegūšanu tikai valsts valodā. Pēc šo likumu grozījumu ieviešanas un pārejas perioda beigām nevajadzētu būt nekādām šaubām par Latvijas izglītības sistēmas spēju sagatavot un audzināt krietnus, godprātīgus un atbildīgus cilvēkus, kas ir Latvijas patrioti un kam ir stingra piederība Latvijas Republikai, uzskata Vējonis.

Likumprojekts neattiecas uz personām, kuras dzimušas un nepilsoņa statusu ieguvušas pirms 2020. gada 1. janvāra. Attiecībā uz šīm personām arī turpmāk piemērojams spēkā esošais likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” regulējums, kā arī Pilsonības likumā paredzētās naturalizācijas un atzīšanas par pilsoni iespējas.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas dzimušo nepilsoņu skaits (pa dzimšanas gadiem/dati uz 2019. gada 1. janvāri)

Saeimas vairākums varētu atbalstīt

Vējonis likumprojektu parakstīja ceturtdien no rīta, un drīzumā tas būs Saeimas darba kārtībā. Atšķirībā no iepriekšējām reizēm šoreiz idejai varētu būt deputātu vairākuma atbalsts.

Atbalstu sola "Jaunās Vienotības" un Zaļo un Zemnieku savienības frakciju deputāti, kas iepriekšējās Saeimas sasaukumā balsoja pret. Līdz ar pāreju uz mācībām tikai valsts valodā šāds solis esot likumsakarīgs. Atbalstu sola arī "KPV LV", "Attīstībai/Par!" un "Saskaņa". Viņu arguments – nav pieņemami vecākiem ļaut izvēlēties nepilsoņa pasi zīdainim, kurš pats par savu nākotni nespēj lemt.

"Bērniņam šādu atbildību nedrīkst uzlikt tāpēc, ka vecāki, iespējams, kaut kādā veidā ir apmaldījušies. Mums ir vienošanās, ka mēs atbalstīsim šo iniciatīvu," teica "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Artuss Kaimiņš.

Tikmēr "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts atzina:

"Es domāju, ka mēs iesim vēl tālāk un ka mēs sniegsim priekšlikumu ne tikai par jaunpiedzimušiem bērniem, visiem nepilngadīgajiem automātiski."

"Tas ir mazs, novēlots, bet pareizā virzienā izdarīts solis," atzīmēja "Saskaņas" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Pret iniciatīvu balsos Nacionālā apvienība (NA) un Jaunā konservatīvā partija (JKP). Abām kopā ir 29 balsis.

"Ņemot vērā, ka pašlaik tāpat ir tiesības izvēlēties, piespiedu kārtā mēs negribam kādam uzspiest Latvijas pilsonību," skaidroja JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe. Tikmēr NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars teica:

"Drīzāk mēs šeit saskatām tādu Valsts prezidenta vēlmi norēķināties ar partiju "Saskaņa" par iespējamu atbalstu prezidenta vēlēšanās."

Valsts prezidenta iesniegtais likumprojekts paredz no 2020. gada visiem Latvijā dzimušiem bērniem automātiski piešķirt pilsonību, izņemot gadījumus, kad vecāki izvēlas kādas citas valsts pilsonību. Palikt par nepilsoni gan nevarēs.

KONTEKSTS:

Jau pērn septembrī Valsts prezidents rosināja kārtību mainīt, nosakot, ka automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni, taču iepriekšējā sasaukuma Saeima prezidenta iniciatīvu noraidīja. Šoreiz tai varēt būt vairākuma atbalsts, taču grozījumu pretinieki pauž bažas, vai, automātiski piešķirot pilsonību, bērns kļūs lojālāks valstij.

Pašlaik, lai jaundzimušais kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme, un tad pilsonība tiek piešķirta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti