Panorāma

Atkritumus šķiro kūtri

Panorāma

Valsts tomēr daļēji finansēs internātskolas

Preiļos pieejama nieru aizstājterapija

Preiļu slimnīcā darbu sācis nieru aizstājterapijas dienas stacionārs

Lielākais nieru aizstājterapijas pakalpojumu sniedzējs Latvijā “Medicīnas sabiedrība Gaiļezers” cilvēkiem ar nieru slimībām ik gadu veic aptuveni 14 000 dažādu procedūru. Šomēnes Preiļos darbu sāka uzņēmuma devītais nieru aizstājterapijas dienas stacionārs. Līdz šim pacienti, kuriem ir nepieciešama hemodialīze, vairākas reizes nedēļā mēroja vismaz 50 kilometrus uz reģionālajām slimnīcām Rēzeknē, Daugavpilī vai Jēkabpilī.

Bez nierēm dzīvot nav iespējams – atgādina ārsti, kuri atzinīgi vērtē to, ka nieru aizstājterapijas pieejamība Latvijā paplašinās. “Medicīnas sabiedrība Gaiļezers” šomēnes devīto uzņēmuma dienas stacionāru atvēra Preiļu slimnīcā, kur šobrīd trīs dienas nedēļā vietējiem un tuvējo novadu iedzīvotājiem ar hronisku nieru slimību tiek veikta tā dēvētā “mākslīgās nieres” procedūra jeb hemodialīze. Stacionārā izveidotas trīs jaunas darba vietas medicīnas māsām un kabinets aprīkots ar jaunākajām Vācijā ražotām iekārtām.

Preiļu slimnīcas pacienti iespēju ārstēties tuvāk dzīvesvietai novērtē: gan emocionālā, gan finansiālā ziņā tas ir izdevīgāk, nekā teju ik dienu doties uz lielākajām reģiona slimnīcām Rēzeknē vai Daugavpilī.

"Nieru mazspēja ir no 2011.gada. Es saslimu, bet hemodialīzi man norīkoja tikai septembrī šajā gadā. Man piecas minūtes, un es esmu mājās. Bet tā vajag visu dienu gandrīz," atzina Preiļu iedzīvotājs Aleksandrs.

"Ceļā tiek mērots 100 kilometri katru otro dienu, kas ir finanšu resursi, laiks un attiecīgi, ja pacientam, ir smags stāvoklis, tad bieži vien šis pacients arī var pat neizbraukāt to maršrutu," piebilda SIA “Medicīnas sabiedrības Gaiļezers” izpilddirektors Krišjānis Ritovs.

Pacientu skaits Latvijā salīdzinoši ir krietni mazāks, nekā, piemēram, Krievijā, bet klimata specifikas, fizisko aktivitāšu trūkuma un iedzimtības dēļ augstāks nekā Eiropas attīstītākajās valstīs.

"Ja mēs salīdzinām ar Eiropas rādītājiem, tad mums varētu būt arī divreiz vairāk pacientu. Tagad iznāk tā, ka visās nieru aizvietotājprogrammās hemodialīzē, peritoniālajā dialīzē un cilvēki ar pārstādītu nieri Latvijā ir apmēram 1200," sprieda nefrologs jeb nieru ārsts Māris Pļaviņš. 

"Latvijā vairāk nekā puse nieru slimnieku dzīvo pēc nieres transplantācijas. Mazāk par 50% ir hemodialīzes. Nodaļa vai centrs, kurš atklāts Preiļos, var palīdzēt labot to situāciju," sprieda P. Stradiņa slimnīcas Transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.

Šobrīd nieru slimību ārstēšanu pilnībā sedz Nacionālais veselības dienests. Valstiskā mērogā gan būtu jāveido ciešāku sadarbību starp dažādu specialitāšu mediķiem.

"Starp endokrinologiem, ģimenes ārstiem, nefrologiem, urologiem un citu specialitāšu ārstiem. Lai mēs visā šajā nieru aizvietotājterapijas programmā iesaistītu visus potenciāli iespējamos Latvijas pacientus," teica Pļaviņš.

Katra jauna iespēja veikt nieru aizstājterapiju arī mazākos valsts novados šodien ir svarīga, jo tas būtiski uzlabo pacientu dzīves kvalitāti un pagarina mūžu.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti