Labrīt

Vissāpīgākie lēmumi skolu tīkla reformas ietvaros būs jāpieņem jaunajām pašvaldībām

Labrīt

Drīzumā klajā nāks dzejas un mūzikas projekta "klausies" albums "9"

Politoloģe: Partijas nav ieinteresētas mainīt valdību pirms pašvaldību vēlēšanām

Politoloģe: Saeimas lēmums par terasēm bija «mazākais ļaunums»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimas balsojums pretēji valdības nogaidošajai pozīcijai un augošajai saslimstībai ar Covid-19 tomēr atvērt no 7. maija kafejnīcu āra terases bija "mazākais ļaunums", intervijā Latvijas Radio izteicās politoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes docētāja Lelde Metla-Rozentāle.

Politoloģe dalījās savos novērojumos, ka Jaunā konservatīvā partija (JKP) virzīja terašu atvēršanu, lai parādītu savu izlēmību. Metla-Rozentāle sacīja, ka JKP savu tēlu mēģina nomainīt no korupcijas apkarotāja uz izlēmīgu politisko spēku, jo "sabiedrība vēlas izlēmīgus lēmumus".

Saeimā balsojums par terasēm tomēr bija gandrīz vienbalsīgs, jo citas partijas nevēlējās "iedot trumpi" JKP. Tādējādi kopējais balsojums par terašu atvēršanu bija mazākais ļaunums un neizskatījās kā vienas partijas iniciatīva.

Metla-Rozentāle sacīja, ka JKP nevēlas pieļaut sevis atstāšanu otrajā plānā.

Pašlaik, kad ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ir kļuvis par Nacionālās apvienības (NA) ministru, JKP ir zaudējusi savu pārākumu, ko tā ieguva vēlēšanās,  – abiem politiskajiem spēkiem ir vienāds ministru skaits, kaut arī JKP ieguva vairāk vēlētāju balsu. Tādējādi, iespējams, JKP vajadzētu kādu papildu amatu, lai saglabātu līdzsvaru.

Arī NA deputāts Raivis Dzintars LTV raidījumā "Rīta panorāma" izteicās, ka, iespējams, lielākā neapmierinātība par Vitenberga pievienošanos NA nav no "KPV LV", bet no citu partneru puses. Viņš gan neatbildēja uz jautājumu, kurš ir šis partneris, sakot: "To mēs katrs pats varam secināt." Esot redzams, kurš koalīcijas partneris, neskaitot "KPV LV" visvairāk izrāda neapmierinātību.

Pēc viņa domām, ministru maiņu pašlaik nevajadzētu apsvērt, jo tajā var iestrēgt, bet svarīgi ir turpināt strādāt.

Dzintars vēlas, lai koalīcijā ciena Vitenberga brīvprātīgo izvēli pievienoties NA. Savukārt "KPV LV" pārstāvis Māris Možvillo intervijā LTV uzsvēra, ka

aicina lēmumu par to, vai Vitenbergs paliek amatā pēc pievienošanās NA, pieņemt premjeram Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība").

Politoloģe Metla-Rozentāle norādīja, ka lielas variācijas iespējas izmaiņām valdībā nav. Tajā varētu iztikt bez partijas "KPV LV", varētu mainīties arī premjerministrs, ja kādam izdotos to amatu uzņemties.

Metla-Rozentāle sacīja, ka pēc pašvaldību vēlēšanām sarunas koalīcijas partiju starpā atkal kļūs pragmatiskas. Tādējādi valdībā varētu arī nebūt izmaiņas, tomēr politiķiem būs jāsaņemas.

"Grūti pateikt, kas būtu labāk. Cilvēki vēlas kaut kādu dinamismu, kaut kādu kustību. It kā vakcinācija notiek. Tomēr liekas, ka darbs valdībā īsti nevedas. Ja valdībā ir gatavi sapurināties un konstruktīvi kopā strādāt, tad tā var turpināt darbu. Tas ir atkarīgs no viņu vēlmes sastrādāties," stāstīja politoloģe.

KONTEKSTS:

Saeima 29. aprīlī atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz no 7. maija atļaut sabiedriskās ēdināšanas atsākšanu āra terasēs. Tikai divas dienas pirms šī lēmuma valdība pēc plašām debatēm nolēma vēl nespert otro soli Covid-19 ierobežojumu atvieglošanā, jo Covid-19 saslimstība pieaug. 

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kuru 13. Saeimā ievēlēja no partijas "KPV LV", nolēma pievienoties NA. "KPV LV" valde vēlas atsaukt Vitenbergu no ministra amata. NA vēlas, lai Vitenbergs darbu turpina. Premjers sagaida, ka NA un "KPV LV" pašas atrisinās domstarpības pēc Vitenberga pievienošanās NA un no tās izrietošās "KPV LV" pārstāvniecības maiņas valdībā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti