Rīta Panorāma

Intervija ar Lielās talkas vadītāju un organizatori Vitu Jaunzemi

Rīta Panorāma

Zoom intervija ar dziedātāju Anitu Intaiti

Telefonintervija ar "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Māri Možvillo

«KPV LV» valde atsauc ekonomikas ministru Vitenbergu no amata pēc viņa pievienošanās NA

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, kuru 13. Saeimā ievēlēja no partijas “KPV LV”, nolēmis pievienoties Nacionālajai apvienībai (NA), informēja ministrs. Neilgi pēc tam partijas “KPV LV” valde paziņoja, ka ir nolēmusi atsaukt Vitenbergu no ministra amata.

ĪSUMĀ:

  • NA un "KPV LV" Saeimas frakcijas vienojās par koordinētu sadarbību ekonomikas un zemkopības jomās.
  • Neilgi pēc tam ekonomikas ministrs Vitenbergs paziņoja par pāriešanu no “KPV LV” uz NA.
  • Šāda lēmuma dēļ "KPV LV" atsauca Vitenbergu no ministra amata.
  • “KPV LV” vēlas saglabāt ministra amatu un meklē jaunu kandidātu tam.
  • NA: Vitenberga palikšana ministra amatā ir koalīcijas stabilitātes interesēs.
  • Pirms turpmākās rīcības partijas gaida sarunu ar premjeru par šo jautājumu.

Ministrs maina partiju

Vitenberga lēmums pāriet uz NA: "KPV LV" valde viņu atsauc, bet frakcijas deputāti atbalsta
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Vitenbergs pieņēmis lēmumu izstāties no politiskās partijas “KPV LV”, kura, pēc viņa teiktā, viņam deva iespēju sākt darboties politikā. Ministrs atzīmēja, ka viņam bijusi iespēja izvērtēt, kura politiskā organizācija viņa pārliecībai ir vistuvākā, tādēļ viņš izdarīja izvēli par labu NA.

Vitenbergs norādīja: “Man ļoti tuvas ir Nacionālās apvienības ģimeniskās vērtības, jo mūsu ģimenē aug trīs meitas, kurām vēlamies ieaudzināt latvisko dzīvesziņu. Nacionālā apvienība kā politiskā partija ir aizstāvējusi mazo zemnieku intereses visā Latvijā, spējusi panākt būtisku progresu ģimeņu atbalstam un vienmēr augstu vērtējusi un atbalstījusi Latvijas neatkarības cīnītājus.”

Ekonomikas ministrs atklāja, ka, darbojoties ministrijā, ir cieši sadarbojies ar NA politiķiem, lai veidotu ilgtspējīgu mājokļu politiku Latvijas reģionos, lai jaunas mājvietas iegūtu jaunās ģimenes. 

NA priekšsēdētājs Raivis Dzintars apliecināja, ka politiskā spēka un Vitenberga redzējums un mērķi sakrīt. NA norādīja, ka vienošanās starp partijām tapusi, jo partijas ir vienisprātis, ka Covid-19 pandēmijas iespaids uz tautsaimniecību patlaban ir viens no valsts attīstības centrālajiem jautājumiem. 

Ceturtdienas rītā intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Vitenbergs atzina, ka, lemjot par pievienošanos NA, viņš ir rēķinājies, ka būs dažādas sekas. Sarunas ar premjeru par šo jautājumu vēl nav bijušas. Vienlaikus viņš pauda cieņu partijai “KPV LV”, kurai viņš esot gatavs “palīdzēt un sadarboties”.

"KPV LV" atsauc Vitenbergu no amata

Savukārt partijas “KPV LV” valde lēmusi atsaukt Vitenbergu kā partijas virzīto ekonomikas ministru. Par šo partijas lēmumu ceturtdien tiks informēts arī premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), norādīja valde. 

“Vitenbergs ekonomikas ministra amatā tika deleģēts no mūsu partijas, tāpēc būtu tikai godprātīgi, ja līdz ar publiskiem paziņojumiem par pievienošanos citai partijai viņš paziņotu par amata atstāšanu. Šādu lēmumu mēs nesagaidījām, tāpēc esam valdē nolēmuši atsaukt viņu no ekonomikas ministra amata. Šis nebija viegls lēmums, jo līdz šim kā partija esam stāvējuši par cilvēku, kuram ticējām un kuru vienmēr atbalstījām grūtos brīžos un sarežģītu un sabiedrībai nesaprotamu lēmumu pieņemšanā,” paziņoja “KPV LV” valdes priekšsēdētāja Ieva Krapāne.

Krapāne norādīja, ka partija ar sapratni pieņēmusi Vitenberga lēmumu iet citu ceļu, tomēr politiskais spēks ir gatavs virzīt jaunu ministra kandidātu: “Apzinoties, ka šobrīd valstī pandēmijas apstākļos ir vajadzīga stabilitāte un rīcībspēja, esam jau izskatījuši jaunu kandidātu iespējas, kas spēs operatīvi nodrošināt pēctecību Ekonomikas ministrijas darbā.”

“KPV LV” valde atgādināja, ka koalīcijas partiju sadarbības līgums paredz, ka “KPV LV” ir trīs ministru portfeļi – iekšlietu, labklājības un ekonomikas ministra.

Vienošanās paredz atbrīvot ministru no amata, ja sadarbības partneris, kas ieteicis šo ministru, rakstveidā paziņojis par ministra atsaukšanu. 

“KPV LV” frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina, ka informāciju par Vitenberga lēmumu mainīt partiju uzzinājis “no tās pašas telpas, kur jūs to uzzinājāt”. “Mēs par ministra soli, protams, neesam priecīgi. Un šis jautājums izskatāms gan no partijas, gan no frakcijas interesēm,” viņš piebilda.

Par jaunu kandidātu uz ekonomikas ministra amatu “KPV LV” lems pēc sarunas ar premjeru, ar kuru tikšanās laiks vēl nav zināms. Možvillo piebilda, ka sarunām var būt trīs iznākumi: pozitīvs, negatīvs un “kāds trešais variants”.

Taujāts par pārējo “KPV LV” ministru uzticību partijai, Možvillo pauda: “Es nevarēšu pateikt, ko domā Sandis [Ģirģens] vai ko domā Ramona [Petraviča]. Nevaru apgalvot, kādas ir viņu domas. Bet līdz šim no viņiem šāda informācija nav izskanējusi.”

NA vēlas Vitenberga palikšanu amatā

Intervija ar NA priekšsēdētāju Raivi Dzintaru
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tikmēr NA priekšsēdētājs Raivis Dzintars intervijā Latvijas Radio puda, ka Vitenberga solis nevarēja būt pārsteigums “KPV LV” Saeimas deputātiem, jo viņš esot runājis ar “KPV LV” frakcijas cilvēkiem, tostarp frakcijas vadītāju.

“Vienošanās, kas vakar tika noslēgta, jau tika slēgta, deputātiem zinot par plānoto partijas maiņu Vitenberga kungam.

Šeit ir jāteic, ka “KPV LV” valdes lēmums ir tomēr kaut kas cits nekā frakcijas "KPV LV” informētība par šo jautājumu,” atklāja Dzintars.

Arī premjers iepriekš esot ticis informēts par šādām sarunām un iespējamu ministra soli.

Nacionālā apvienība cer, ka Vitenbergs paliks ekonomikas ministra amatā. “Liela izšķiršanās būs Kariņa kungam šajā jautājumā. Tas būtu tikai taisnīgi. (..) Vai tāpēc, ka Jānis Vitenbergs vēlas ilgtermiņā strādāt savai valstij – un šobrīd vienīgā iespēja “KPV LV” ir sadarbība ar citām partijām, būsim reālistiski – vai tas būtu tas, kādēļ šī amatpersona būtu jāsoda? Es uzskatu, ka noteikti ne,” sacīja NA priekšsēdētājs, piebilstot, ka pašlaik “KPV LV” nevarētu sūdzēties par atbildības sfēru un amatu nesamērību.

Komentējot “KPV LV” vēlmi mainīt ministru, Dzintars sacīja:

“Es domāju, ka tas ir koalīcijas stabilitātes interesēs – ļaut Jānim Vitenbergam turpināt strādāt.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti