ĪSUMĀ:
- Policija slēgusi pieeju piemineklim Uzvaras parkā un tā laukumam, lai nepieļautu sabiedrības drošības apdraudējumu un iespējamas provokācijas.
- Valsts policija gatava jebkādiem scenārijiem, sola nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību.
- Par otrdien notikušo masveida pulcēšanos pie objekta Pārdaugavā Valsts policija nebija saņēmusi signālus.
- Valsts policijas priekšnieks uzskata – situāciju saasinājusi 8. un 9. maijā pie pieminekļa sanesto ziedu aizvākšana.
- Virkne politiķu nosodījusi pulcēšanos pie pieminekļa otrdien, sauc to par neattaisnojamu rīcību.
- Premjers par otrdien radušos situāciju gaida skaidrojumu no Iekšlietu ministrijas.
- Pie pieminekļa aptaujāto cilvēku viedokļi dalās, tomēr lielākā daļa pieprasa atbildīgo iestāžu atbildību.
VP trešdien, pamatojoties uz likumu "Par policiju", pieņēmusi lēmumu slēgt pieeju Uzvaras parkā esošajam objektam – piemineklim un tā laukumam. Tas darīts, "lai nepieļautu sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības apdraudējumu, iespējamas provokācijas un saasinājumus, kā arī maksimāli novērstu pārkāpumus".
Proti, likuma "Par policiju" 12. panta 15. punkts paredz, ka policijas darbiniekam ir tiesības uz laiku ierobežot vai pārtraukt transporta vai gājēju kustību ielās un uz ceļiem, kā arī personu iekļūšanu atsevišķās vietās vai objektos un izkļūšanu no tiem, ja to prasa sabiedrības drošības, personu dzīvības, veselības un mantas aizsardzības, kā arī izmeklēšanas intereses.
Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā pirmdienas un īpaši otrdienas notikumus, kas veicināja pulcēšanos Uzvaras parkā pie okupācijas režīma objekta, kas vistiešākajā veidā ir saistīts ar Latvijas okupācijas turpinājumu pēc Otrā pasaules kara un faktiski sabiedrībā tiek uztverts kā padomju režīma simbols, uzsvēra VP. Tika vērtēts tas, ka, lai izklīdinātu personas, kuras otrdien bija sapulcējušās Uzvaras parkā un kuru darbības bija faktiski vērtējamas kā padomju režīma slavināšana un netieši sasaistāma ar mūsdienu Krievijas slavināšanu, bija nepieciešams iesaistīt VP Speciālo uzdevumu bataljonu.
Tāpat tika ņemta vērā iespējamā situācijas tālākā attīstība, konstatētie pārkāpumi, personas, kuras ir aizturētas un ievietotas izolatorā, kā arī uzsāktie administratīvā pārkāpuma procesi un kriminālprocesi. Pašlaik statistika par procesiem un aizturētām personām tiek apkopota.
Jau šobrīd pieeja piemineklim Uzvaras parkā un tā laukumam ir slēgta, un pašlaik notikuma vietā ir VP un Rīgas pašvaldības policijas spēki, nodrošinot sabiedrisko kārtību un iespēju robežās maksimāli liedzot tam piekļuvi.
Likumsargi apgalvo, ka VP ir gatava jebkādiem scenārijiem, solot nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību.
Valsts policija nebija saņēmusi signālus par pulcēšanos otrdien
VP priekšnieks Armands Ruks Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” atzina, ka policija nebija saņēmusi signālus par cilvēku iespējamo pulcēšanos pie šī objekta otrdien.
"Redzot, kā notikumi vakar attīstījās pie šī objekta Pārdaugavā, kas ir padomju režīma slavināšanas objekts, cilvēki, kas tur aizgāja, pauda attieksmi, raisot viedokļu saasinājumu gan uz vietas, gan sociālajos tīklos, faktiski radot apdraudējumu sabiedrības drošībai. (..) Iesaistot Speciālo uzdevumu bataljonu (SUB), sākotnēji veiktas pārrunas, ka ir jādodas prom. Tas netika uzklausīts. Tika aizturētas dažas personas un uzsākti pāris kriminālprocesi. Tad, kad neviens nereaģēja, SUB nostājās un veica cilvēku izspiešanu no objekta apkārtnes," par notikumu attīstību otrdien stāstīja VP priekšnieks.
Ruks uzskata, ka situāciju saasinājusi 8. un 9. maijā pie pieminekļa sanesto ziedu aizvākšana jau agrā otrdienas, 10. maija, rītā. VP priekšnieka ieskatā sanestos ziedus ar traktoru novākt nevajadzēja, lai arī par parka teritorijas tīrību atbildīgā pašvaldības institūcija "Rīgas meži" apgalvo, ka ziedu aizvākšana noritējusi pēc iepriekš ar VP saskaņotā plāna.
"Mums bija vairākas sanāksmes, lai detalizēti apspriestu rīcības algoritmu gan 9. maijā, gan pirms tā, gan pēc tā. Gājām cauri jautājumiem gan par satiksmes kustības ierobežošanu, gan par barjerām, gan par ziedu nolikšanu, gan par izstādes stendu pārvietošanu, gan par karogiem, gan par ziedu savākšanu. Tātad visi šie jautājumi tika detalizēti pārrunāti un savstarpēji saskaņoti. Mēs esam ciešā kontaktā ar Valsts policiju un attiecīgi arī tālākie lēmumi būs savstarpēji saskaņoti. Šobrīd nekādu konkrētu rīcību neesam plānojuši," sacīja Rīgas izpilddirektors Jānis Lange.
Tomēr VP šefs Ruks uzsvēra, ka šie jautājumi nav policijas kompetencē.
Pēc ziedu noņemšanas vēlāk 10. maija dienā, bet jo īpaši pēcpusdienā un vakarā pulcējās simtiem cilvēku, vēlreiz nesot ziedus. Starp sanākušajiem bija vērojama arī bravūrīga uzvedība ar dziesmām, skaļu mūziku, Krievijas slavināšanu un padomju armijas uzvaras godāšanu. Vienlaikus aculiecinieki vēstījuši, ka 10. maijā aktivitātes ar Georga lentīšu krāsu elementiem un skaļu mūziku vairākas stundas bijušas faktiski nekontrolētas.
"Mēs nebijām plānojuši, ka varētu būt šāda aktivitāte. Ziedu novākšana tādā veidā, kā tas notika vakar no rīta, tas raisīja sociālo spriedzi noteiktajā sabiedrības daļā. (..) Vakar nebija organizatoriski veidots pasākums, cilvēki sanāca spontāni. (..) Problēma bija tā, ka lieli policijas resursi bija iesaistīti iepriekšējā dienā, nebija uzreiz pietiekami spēku, bet iesaistījām SUB, pašvaldības policiju.
Jāatzīst, tā nebija mūsu veiksmīgākā operācija. VP ir nozīmēta dienesta pārbaude, vērtējot mūsu amatpersonu rīcību," pauda Ruks.
Tāpat Ruks norādīja, ka pie atbildības tiks saukti visi otrdienas sapulces organizētāji un viedokļu līderi. Viņš minēja, ka esot jau noskaidrotas vismaz četras atbildīgās personas: "Pie atbildības tiks saukti viedokļu līderi, tie ir vismaz četri, kuri sākotnēji aicināja nākt cilvēkus atjaunot ziedu klājumu, tostarp Rosļikova kungs, Baraņņika kungs, vēl pāris, arī Latvijas Krievu savienības pārstāvji."
VP priekšnieks arī sacīja, ka nākotnē varētu būt līdzīgi gadījumi; "Tā ir sabiedrības daļa, kas pauž šo prokrievisko attieksmi. Bezprecedenta gadījums; domāju, ka būs līdzīgi. Ir pilnīgi saprotams patriotiski noskaņoto cilvēku sašutums. Es pats esmu sašutis, es arī esmu Latvijas patriots. Man šis objekts nekad nav bijis pieņemams. (..) Linča tiesu mēs nevaram pieļaut, arī tie cilvēki, latvieši, kas tur bija aizgājuši un pauda protestu, – jāsaprot, ka šim visam mērķis ir izraisīt masu nekārtības, iekšēju šķelšanos, kas būtu ļoti pa rokai gan ārējam, gan iekšējam ienaidniekam; to nedrīkst pieļaut."
Par nekontrolēto pulcēšanos pie pieminekļa Uzvaras parkā atbildīgi ir krievisko partiju pārstāvji, kuri cilvēkus uz to uzkūdīja, savukārt šādu pārliecību Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda Rīgas mērs Mārtiņš Staķis:
"Šo situāciju 10. maija izraisīja nevis ziedu nolikšana, bet gan Latvijas valsts pretinieki, kuri grib izmantot katru iespēju uzkurināt spriedzi sabiedrībā un kūdīt cilvēkus. Arī citos gados atstāto ziedu novākšanai ir izmantoti traktori, tikai atšķirība bija tāda, ka šogad ziedu novākšana notika ātrāk. Es gribētu atgādināt vēl vienu lietu, ka iepriekšējos gados no ziediem veidotas arī milzu sarkanas piecstaru zvaigznes. Man liekas, ka tāda no neļķēm veidota milzu piecstaru zvaigzne pie okupācijas laiku simbolizējoša monumenta būtu nepārprotama Ukrainas upuru zaimošana."
Virkne politiķu nosoda pulcēšanos un prasa Iekšlietu ministrijas skaidrojumu
Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") sagaida skaidrojumu no iekšlietu ministres par radušos situāciju pie Uzvaras pieminekļa, kur tika pieļauta vairāku simtu cilvēku pulcēšanās un Padomju armijas, kā arī Krievijas slavināšana.
Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Kariņš otrdienas vakarā ierakstījis, ka necieņas izrādīšana pret Latvijas valstiskumu, vēsturisko pieredzi un Krievijas kara Ukrainā upuriem nav pieļaujama. "Šodien notiekošais Pārdaugavā nav attaisnojams," raksta Kariņš, piebilstot, ka sagaida atbildīgo dienestu rīcību un Golubevas skaidrojumu par šo situāciju.
Iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!"), komentējot Uzvaras parkā notikušo, "Twitter" ierakstīja, ka tie , kas slavēja agresiju vai lietoja tās simboliku, ir aizturēti, ieskaitot jaunieti ar Krievijas karogu. "Policija aizstāvēja Latvijas pilsoņu tiesības, arī pielietojot spēku, kad nepieciešams," uzsvēra politiķe.
Diskusijās “Twitter” iesaistījies arī premjera pienākumu izpildītājs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”), aicinot nomierināt emocijas. Ziedu novākšanu viņš nodēvējis par primitīvu un neadekvātu, savukārt padomju varas un kara slavinātāji ir aizturēti.
Skaidrojumu no iekšlietu ministres gaida arī "Konservatīvie". To pārstāvis, Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādījis, ka politiskais spēks pieprasījis publisku skaidrojumu no Golubevas par iespējamu likumpārkāpumu nenovēršanu, pieļaušanu un nevēršanos pret tiem administratīvā un kriminālprocesuālā kārtībā. "Konservatīvie" arī prasa Kariņam sasaukt koalīcijas ārkārtas sadarbības sanāksmi par šo jautājumu.
Kā informēja Feldmans, Golubevai tiek prasīts skaidrot Iekšlietu ministrijas un tās struktūru rīcību pirmdien un otrdien saistībā ar iespējamiem likumu pārkāpumiem, kas saistīti ar militārās agresijas un kara noziegumu simbolu izmantošanu publiskā vietā, Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto kara noziegumu attaisnošanu un slavināšanu un likuma "Par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienas noteikšanu" regulējuma neievērošanu.
Pulcēšanos pie Uzvaras parkā esošā pieminekļa stingri nosodījis arī Valsts prezidents Egils Levits.
"Krievu pasaulē" dzīvojošo pulcēšanās pie okupantu pieminekļa ir necieņa pret Latvijas valsti un latviešiem. Latvijas patrioti no tās stingri norobežojas. Vidusceļa te nav.
— Egils Levits (@valstsgriba) May 11, 2022
Pie pieminekļa Uzvaras parkā dažādu pārliecību ļaudis; lielākā daļa pieprasa atbildīgo iestāžu atbildību
11. maija rītā pie pieminekļa Uzvaras laukumā cilvēku bija ļoti maz. Visu perimetru ap pieminekli apsargā policija, neļaujot nolikt ziedus. Tāpat liegta pieeja arī Ukrainā notiekošajam karam veltītajai izstādei. Taču tie daži, kas pie pieminekļa ieradās ir ar ļoti atšķirīgiem uzskatiem – daļa turpina svinēt 9. maiju, savukārt, citi pie pieminekļa ieradušies ar miskastes maisiem un ķerru, lai novāktu saliktos ziedus.
Lielākā daļa Latvijas Radio uzrunāto gan uzskata – policija nav bijusi savu uzdevumu augstumos un iekšlietu ministrei būtu jāuzņemas atbildība.